Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Eylül '08

 
Kategori
Anılar
Okunma Sayısı
399
 

Özlenen sahurlar mı?

Özlenen sahurlar mı?
 

Davulun sesini duyduğumuz anda daha bir sıkı yumardık gözümüzü. Annem seslenirdi yatak odasından "Halideee, Nursennnn haydi kalkın sofrayı hazırlayın"
Hele de kışa rastlayan bir ramazan ise daha bir sıkı sarılırdık yorganımıza. Annemin seslenmelerine dayanamaz kalkardık çayı ocağa koyardık hemen. Sobayı bir kaç odunla tutuşturur şimdilerde özlediğim o sıcaklığı duyardık sobanın karşısında. Önce ellerimi, sonra döne döne sırtımı ısıtır iken.

Zeytin, peynir, reçel, börek çörek olmadı börek ve o canım hoşaf. Börek ve hoşaf oldu mu pek bir sevinirdim. Pencerenin kıyısından kim uyanmış kim uyanmamış bakardık usuldan. Buna göre değerlendirirdik. Kim oruç tutacak kim tutmayacak gibi. Akşamdan sözleşti isek uykusu ağır olan komşuların kapısını gecenin o zifiri karanlığında sokak lambasının aydınlattığı sokaktaki komşu kapılarını çalardık "kalkın sahur vakti " diye.
Sahur içinde birbirimize giderdik bazı zamanlarda. uyku mahmurluğu içinde kurduğumuz sofralarda neşe içinde ertesi gün hazırlanırdık.

Ne tatlı gelirdi gece içilen çaylar. ertesi gün içemeyeceğimizi düşünerek pek bir abartırdık kimi zaman.
Yemek sonrası eller yıkanır, sofra toplanır, yasak saatler gelinceye kadar her iş tamamlanır. Saate bakardım "ohhh daha sabaha çok var, uyku güzel uyku aç kollarını geliyorum" der sımsıkı sarılırdım yorganıma.
Birden aklıma tutacağım oruç için niyetlenmediğim gelirdi aklıma. Annem bu konuda gerekli korkutmaları yaptığı için hemen niyetlenirdik "yattım sağıma döndüm soluma, melekler şahit olsun dinime imanıma, niyet ettim niyet eyledim yarın ki orucumu tutmaya" der uykuya dalardım.

Yine ramazan, ne davul sesi var duyulan ne de kalkın sofrayı hazırlayın diyen sevgi dolu anne sesi. Zulum gelirdi o gecelerde sıcacık yataktan kalkmak, keşke yine o zulmü yaşasam ne çok özledim o ramazan gecelerini, davul sesini, soframızı, üzüm hoşafını, tek tük yanan pencerelerde ki ışığı, yemek sonrası koşarak atladığım yatağım.

Şimdi ramazanı anımsatan sadece televizyonlarda hayat pahalılığından söz eden halkın arasında dolaşarak herkesin keyfini kaçıran muhabirler sofraların bu ramazanda da zamlı fiyatlardan dolayı mutsuz karşılayan insanlar, iftar çadırları için kavga eden belediyeler ve her gün almaktan asla vazgeçmeyeceğim sıcacık pidem var...

Ve her ramazanda halen tüm sıcaklığı ile anımsadığım o güzel ramazan geceleri…

İftarlıklar mı? Onlar bir daha ki yazıya sevgi ile kalın efendim.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

üzerine sucuk. Sırf o sahur yemeğinin cazibesi yüzünden tatlı uykumdan uyanırdım. Küçüklere öğleye kadar oruç tutturulurdu. Güzel günlerdi. Burnum sızladı be Halide. Sevgilerimle...

narçiçeği 
 26.09.2008 9:31
Cevap :
Sevgili nar çiçeğim...)epeydir pek uğrayamıyordum. Nihayet bayram tatili vesile oldu...sevgiler sana  27.09.2008 21:47
 

Her sahurda davullar çalınıp maniler söylenirdi. O zamanlar elektrik de yoktu evimizde. gaz lambalarını yakardık. Merdivenden aşağıya inerken gölgelerden korkardım çoğu kez. Bir de evin ahşap duvarına vuran ağaçların dalları vardı. Karadeniz'in dalgalarını da unutmadım. Özlüyorum. Sevgiler...

Müyesser Saka 
 07.09.2008 13:28
Cevap :
Şimdiki sahurlarrrr şimdiki sahurlar daha güzel.....) desem de inanmayın... sevgiler efendim  27.09.2008 21:48
 

harika bir nostalji yaptım sayenizde...bir daha ulaşamayacağım sahurlara götürdünüz beni...sevgilerimle...

Metin TOPÇU 
 05.09.2008 0:39
Cevap :
Hatıralarımızda bile olsa böyle hoş resimler bulunması ne hoş değil mi ama sevgiler efendim  27.09.2008 21:48
 

En cok pideyi ozledim ...

Nursen 
 04.09.2008 7:43
Cevap :
misafir ol gel bize... pideler açalım sana.)  27.09.2008 21:49
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 292
Toplam yorum
: 1601
Toplam mesaj
: 220
Ort. okunma sayısı
: 975
Kayıt tarihi
: 08.03.07
 
 

Yazmaktan hoşlanan... Kelimeleri renklendiren bir sihirbazım ben.. Bodrum'da yaşamaktayım.. Sev..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster