Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Nisan '10

 
Kategori
TV Programları
Okunma Sayısı
376
 

Özüne dönen ‘Türk Malı’ övgü mü, yergi mi?

Özüne dönen ‘Türk Malı’ övgü mü, yergi mi?
 

İlk bölümlerinde izleyiciden beklenen desteği göremeyen ‘Türk Malı’, Amerikan havasından sıyrılıp özüne dönmeyi başardı. Şafak Sezer’in ağırlığını hissettirmesiyle yükselişe geçti! Son bölümde, Kuzular evdeki yayın dolayısıyla farklı karaktere bürününce, komedi de kendini hissettirmeye başladı. Kuzu Ailesi, ‘kuzuların sessizliği’nden yavaş yavaş kurtulurken, Gökhan’la Seval’in ‘kuzu postunda kurtlaşması’ ise gelecek bölümlerde komedinin artacağının işareti. Binnur Kaya’nın tutukluğu hala göze batıcı. Rolüyle bir türlü bütünleşemedi. Yapaylıktan kurtulsa ve sürekli aynı konuşmaları yapmasa, dizinin performansı daha iyi olacak! Burada da görev senaryo yazarına düşüyor. Ne yazık ki, ‘Adanalı’ dizisinin de senaristi olan Tayfun Güneyer, yeterli özeni göstermiyor. Komedi kaygısıyla yazılan dizilerde, gerçekçilikten uzaklaştıkça saçmalıklar da artıyor.

Son bölümde olduğu gibi! ‘Canlı yayına 30 saniye var’ dendi ama bu süre bir türlü bitmedi! Dakikalar geçti hala ‘30 saniye’ muhabbeti. Bir de, Abiye’nin yemek yapma faslı var. Nasıl oldu da, evinde hiç malzeme yokken, o kadar kısa sürede etinden dolmasına, barbunyadan balıklı salataya, pilava kadar kaç çeşit yemeği pişirebildi? Üstelik sipariş ettiği malzemelerin içinde bunların hiçbiri yokken ve de bir patlıcanı bile soyamazken! ‘Ev ilaçlama’ konusunda da böyle saçmalanmıştı. Fareyle mücadele, ne zamandır ilaçlama şeklinde yapılmaya başlandı? Bunun için evden gitmek gerekmez ki! ‘İnsan sağlığına zararı olmayan ilaç henüz icat edilmedi’ repliği ne kadar cahilceyse, ‘Allah’ın oğlu gelse…’ sözleri de çok yersizdi! ‘Bunlar ayrıntı’ denebilir ama dikkat çekiyor ve yaratılan mantıksızlık, izleyiciyi komediden kopartıyor. ‘Allah belanı versin’, cümlesinin ve argo kelimelerin sürekli kullanılması da rahatsız edici. Çocukların ve kardeşin oyunculuğu ise ortada. Daha çok özen gerek! Aklıma takılan önemli bir nokta: ‘Türk Malı’, Türk ailesini övüyor mu yeriyor mu? Bana kalırsa ikincisi!

ANİBAL GÜLEROĞLU

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Adanalı dizisini ilk bölümlerinde takip ederken sonraki bölümlerindeki diyaloglar bana çok kesik kesik, abartılı, sık sık aynı kelimelerin sürekli tekarar edildiği bir hal aldığından takipi kesmiştim. Türk Malında da aynı şey oluyor. Sizinde bahsettiğiniz gibi bir türlü geçmeyen 30 sn. Dizide çok hata yapılıyor. Konuşmalar Türkçemizi katlediyor, Türk aile yapısının tamamen dışında. Çok basit bir dizi. İzlerken bunaltıyor beni. Şafak Sezeri ise sevmiyorum. Tüm oyuncular rollerini emanetmiş gibi yapıyor. Gönülden değilde, zoraki gibi. Selamlar

newbahare 
 22.04.2010 8:22
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1202
Toplam yorum
: 259
Toplam mesaj
: 24
Ort. okunma sayısı
: 1545
Kayıt tarihi
: 10.04.10
 
 

İstanbul'da başlayan yaşamım, eski İstanbullu ailemden edindiğim kültürle gelişti. Birinciliklerl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster