Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Aralık '08

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
948
 

Özür Bildirisi'ndeki Sinsi Niyet ve Anadolu'da "Ermeni" Kelimesinin Anlamı

Özür Bildirisi'ndeki Sinsi Niyet ve Anadolu'da "Ermeni" Kelimesinin Anlamı
 

Şehit edilen Talat Paşa.


“Ermeni” kelimesi toplumumuzda aşağılama ifadesidir. Kaldı ki toplumumuzda ırkçılık, kuvvetli düşünce ve ideolojik temelleri olan bir anlayıştan çok uzak. Benim sık sık dillendirdiğim bir ifade var: Erzurum’dan solcu çıksa ne olur? Çünkü sağcımızın da solcumuzun da ortak değeri bir hayli fazladır ve Türk insanı her şeyden evvel aklıyla değil duygularıyla düşünür, hareket eder. Yani Türk insanı duygu insanı… Arada çok uç insanların çıkması da istisnadır, normaldir.

Duygu insanında neden “Ermeni” kelimesi maalesef böylesine “aşağılama” ifadesi halini almıştır.

1895 tarihli New York Times gazetesi Anadolu’da 200 bin Ermeninin silahlandığından bahseder. Silahlı 200 bin Ermeninin çocukları ve eşleriyle epey bir yekûn tuttuğu gözden kaçmamalıdır. Yani Osmanlı’daki Ermenilerin büyük bir bölümünün silahlandığını ve Anadolu’da 19. yy’ın ikinci yarısından itibaren cinayetler işlediklerini gözden kaçırmamamız gerekir. Rusya destekli Ermeniler, bağımsızlık mücadelesine girmişlerdir. Öyle denildiği gibi Ermenilerin Müslüman Türk, Kürt ve Çerkez’lere uyguladıkları katliam 1915 tehcirinden sonra başlamamıştır. Rusya’nın farklı bölgelerinde bulunan Ermeniler, bağımsız bir ülke vaadiyle Rus Çarlığı tarafından Osmanlının Kafkas sınırına yığılırken, Ermeniler, aynı zamanda Osmanlı ile Orta Asya’daki Türk cumhuriyetleri arasına bir tandem, bir duvar olarak düşünülmüştür.

Yine Rus destekli Ermeni askerleri 26 Şubat 1992’de kışın ağır şartlarında yolları kapanan ve dünyayla irtibatı kesilen Hocalı’ya baskın yapmışlar ve binlerce masum Azeri soydaşımızı hunharca katletmekle kalmamış, ölülere bile işkence etmişlerdir.

Yağmalama, katliam, tecavüz, işkence gibi Ermeni zulmünü ta o tarihlerden itibaren yaşayan Müslüman Türkler, Kürtler ve Çerkezler arasında “Ermeni” kelimesinin yanında, Ermenilerin işbirlikçileri “Rum(Urum), Rus(Urus)“ kelimesi de aşağılama ifadesi olmuştur. Özellikle Doğu'da kargışlarda da geçer!Bu nedenle masum Ermeni vatandaşlarımız yıllarca Ermeni olduklarını saklamışlardır ve halen saklayanlar vardır.

Sosyolojik bağlamda bir milletin, indirgemeci ve toptancı bir yaklaşımla aşağılanması son derece sakıncalıdır. Bunu da açıkça ifade etmem gerekir.(Bu sözüm Osmanlıya "eli kanlı" ve Osmanlıya sahip çıkmaya da köpekliktir, diyen MB'nin başı dönmüş mikserine...) Bizim inanışımıza göre üstünlük takvada, yani kamil insan olmaktadır; ırkta ve cinsiyette değil.

USAK Başkanı Sedat Laçiner’in Nuriye Akman’a yaptığı açıklamalar, Türk Tarih Kurumu’nun bildirisi ve edindiğim diğer bilgilerden hareketle özür dilekçesinin/bildirisinin tahlilini özetle aşağıdaki gibi yapabilirim:

ÖZÜR DİLEKÇESİNİN MAHİYETİ:

1) ÖZÜR KAMPANYASI, TÜRKİYE-ERMENİSTAN YAKINLAŞMASINA ATILMIŞ BİR DİNAMİTTİR:

USAK(Uluslar arası Stratejik Araştırmalar Kurumu) Başkanı Doç. Dr. Sedat Laçiner’e göre Ermenistan 100 milyon Türkle kuşatılmış bir yer. İran Türkleri, Azerbaycan ve Türkiye… Gürcistan ile araları yok. Rusya da beklentilerini karşılamıyor. Soykırım konusunda Ermenistan tarafından hiç kimsenin görüşlerinde değişiklik olmamasına rağmen, Türkiye kapısının açılması bir nefes borusu olacaktı. Son zamanlarda neredeyse Taşnaklar bile Türkiye ile diyaloga sıcak bakıyorlardı.”

Ancak gelinen noktada Taşnaklar, diyorlar ki “Arkadaş sizin diyaloga ne ihtiyacınız var. Bu adamlar zaten yaptıkları hatayı kabul etmek üzereler!”

2)ÖZÜR DİLEKÇESİNİN METNİ, SİNSİCE HAZIRLANMIŞTIR:

Türk Tarih Kurumunun, konuyla ilgili olarak basın bildirisinde yer aldığı ve USAK başkanının da belirttiği gibi özür dilekçesinde geçen “büyük felaket” kelimesinin Ermenistan’da karşılığı “soykırım”dır. Bu özürden sonra Türkiye’yi bekleyen tepkiler ve uluslararası yaptırımları tahmin edersiniz herhalde. Garip olan, aydın olduğu iddia edilen bu kimselerin bunu bilmemesine ihtimal yok!

Yine bildiride geçen “İnkâr” sözcüğü teknik olarak Yahudilerin başına gelenleri kabul etmeyenlere uygulanan hukukî bir cezai müeyyide doğuran bir ifade olması nedeniyle, açıkça Türk milletini suçlu ilan etmektedir.

3)OSMANLI HÜKÜMETİ, KENDİ VATANDAŞINDAN ZATEN ÖZÜR DİLEMİŞTİR:

1915’te yapılan tehcirde İstanbul hükümeti çok yoğun bir şekilde eleştirileri takip ediyor, ihmali ve suçu olan asker, polis, kaymakam ve resmi görevlilerden oluşmak üzere yüzlerce kişiyi Divan-ı Harp’te yargılayıp 67’sine idam cezası veriyor ve bu cezaları infaz ediyor.

Yahudi soykırımından sonra kurulan Nurnberg Mahkemeleri’nde sadece 12 kişi idam ediliyor. Demek ki Osmanlı hükümeti kendi vatandaşlarının maruz kaldığı sıkıntıya duyarlı olmuş ve 67 idam ile cezalandırmış. Bu devletin kendi vatandaşından bir özrü değil midir?

Osmanlı Devleti’nde yaşayan milletler, devrin şartlarında çekilecek her türlü acıyı ve sıkıntıyı çekmişlerdir. Osmanlı hükümetinin vatandaşlarının can güvenliği nedeniyle aldığı doğru kararı, yanlış bir biçimde uygulamasıyla mağdur olmuş Ermeniler bir tarafta, köylerinde, evlerinde masum Müslüman Türklerin, Kürtlerin ve Çerkezlerin hunharca katledilmesi bir tarafta. Birincisi ne kadar utanılacak bir durumsa; sanırım ikincisinin hiçbir açıklaması yok.

Son söz olarak, Ermeni sorununun dünyada en demokratik biçimde konuşulduğu tek ülke benim güzel vatanım, Türkiye’dir. Benim yürek insanı milletim, 1915-1922 arası milyonlarca kayıp vermiştir. Savaşta kaybedilen canlar kadar Ermeni terör örgütlerinin zulmüyle can vermiş hayatlar da vardır.

SAHİ, DÜNYADA TÜRK MİLLETİNDEN ÖZÜR DİLEMESİ GEREKEN KİMSELER YOK MU?

Blognot: İsrail, dün Gazze'de katliam yaptı. İsrail'in Yahudiler için kutsal olan (şabat) cumartesi günü gerçekleştirdiği saldırıda mezuniyet töreni yapılan bir polis merkeziyle birlikte yerleşim birimlerine düzenlediği saldırıda 195 kişi öldü. Saldırılar ve sivil halktan ölümler devam etmektedir. Şiddetle kınıyorum.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bugünkü yaşanılan katliamlardan ders çıkarmak ve orada ölen sivil-asker insanlara bunu yapanalrı KINAMAK gerekir diye düşünmüyorum direkt kınıyorum.

yekruseha 
 29.12.2008 9:40
Cevap :
Ermeni olayı kendi devleti(Osmanlı devleti) içinde konuşulup tamamlanmış bir konu. Bizim demek istediğimiz unutmaya çalıştığımız yaralarımızı kaşımayın, inciniyoruz. Hele şu an dünyada İsrail'in, İngiltere'nin ve ABD'nin işlediği devlet terörlerine BM'nin, AB'nin ses çıkarmaması bizi iyice üzüyor ve Avrupa menşeli söylemlere isyan ettirdiği gibi, güvenimizi sarsıyor. Selam ve saygılarımla  29.12.2008 10:44
 

Sen hangi kaynağı nereden araştıracağını, hangi hazır sürümü referans göstereceğini bilmeden nasıl tarih yazmayı düşünürsün hocam. Burada yüzyıllık koskoca tarih bilginlerimiz var. Sen hem onlardan izin alma, hem git saptırılmış TTK arşivini referans olarak kullan, boyuna posuna bakmadan tarihi kurcala, trih yazmaya kalk. Senin ne haddine Olmadı hocam. Olmadı. Cıkcıkcıkcık. Yakıştıramadım hüsnü celalinize. Hadi tüm bunları geçtik, sen koskoca hitler Almanya' sının verimli topraklarında yeşeren güzide vatandaşlarımızdan da mı izin almadın. Olmadı... Bi daha olmadı. Faul yaptın hocam. Hem bu başlık ne böyle. Tarih yazısı dedin mi, koyacaksın yazının başına onursuzlar, cibilliyetsizler, cahiller kelimelerini yanyana vurduğu yerden ses getirecek. Böylece konuyu ne denli derinden kavradığın, yalayıp, yuttuğun anlaşılacak. Bi daha büyüklerinden, “editörlerden demiyorum bak” (büyüklerinden) gediklilerden izin almadan böyle bir işe kalkışma hocam. Teessüf ederim. Yersin bak kırmızı kartı.

Ayrıntıda gezinmek 
 29.12.2008 3:22
Cevap :
Türk Tarih Kurumu'nun belgelere dayalı yüzlerce aeaştırması var. Genelkurmay arşivleri tüm çıplaklığıyla ortada. Osmanlı arşivlerini didik didik eden tarihçiler ve akademisyenlerin yazdıkları var. Hem nicelik hem nitelik açısından en güvenilir kaynaklar. Kaldı ki hiçbirimiz tarihçi değiliz. Popülist ve ideolojik tarih yazanlardan mı öğrenilir tarih, yoksa belgelere dayalı ve Ermenistan'a sürekli "gelin beraber araştıralım, bilgilerimizi, belgelerimizi beraber paylaşalım"deyip de yıllardır cevap alamayan TTK'ye mi? Haa bir de tarihi yaşayanlar var! Yok illa benim istediğim tarih kitabını oku deniyorsa, aynını Ermeniler de diyor. Ne anladık bu işten?! Bu özür kampanyası ülkemize KIRMIZI KART göstermek değil midir? Ben PAS mı deseydim, yani! Selam ve sevgiler  29.12.2008 8:09
 

Özür dileme yazısına katılmayabilirsiniz. Özür dilemeyebilirsiniz. Sakıncalı bulabilirsiniz. Bu tamam. Lakin Murat hocam "Ermeni kelimesinin bir aşağılama ifadesidir" saptamasının gerekçelerini açıklamaya çalışıyorsunuz. Bu tavrınız bende Kürtlerin "Kart-Kurt" sesleri çağrışımı yaptı. Bana Alevilerin buraya bile yazamayacağım yakıştırmalarını anımsattı. Dahada yaygınlaştırılabilir biliyorsunuz. Hatta kent düzeyine bile ndirilebiliyor olumsuz yaftalamalar. HAdi Ermeni kelimesini açıkladınız. Bunları nasıl açıklayacaksınız? Bilirimki siz yaftalama yapmazsınız. Özür dileyenler nasıl oluyorda sinsice Ermenilere hizmet ediyorlar? Yaa! Murat Hocam öyle bir yazı ki bu...Bence Kutuplaşmaya yardımıcı olmuşsunuz. Aynı "Hepimiz Hırant ız" sözünün ilk günkü birleştirici rolünden bir genel başkanın uyarısıyla sıyrılarak, kuruplaştırma rolünü oynaması gibi. Alttaki yorumlardan kutuplaştırma hizmeti belli oluyor zaten. Herkesin kendi tasarrufu. Herkes kendi adına özür diler, dilemez. Anlamıyorum sah

DurmuşGüler 
 29.12.2008 0:43
Cevap :
Konunun hassasiyeti herkesin malumu. cahilin biri ülkenin cumhurbaşkanının soyunun bir tarafına hiç de hoş olmayan bir tavırla ve amaçla "Ermeni" laf sokuşturmasını yapıyorsa, bu kelimeler irdelenmelidir, diye düşünüyorum. Ayrıca sosyolojik bir tespit. Bu bir görüş değil. Sıkıntı, belki bu yazının içinde dillendirilmiş olmasından kaynaklanıyordur. Ancak, rövanşist ve şönenist duygulardan uzak sosyal bir gerçeği dile getirmişizdir. Ve şu an inanıyorum ki, Ermeni komitacılar biz bize tartışmalarımızı görünce arkamızdan gülüyorlar. Bu meseleyle ilgili hesapsız veya sinsice yapılan her girişim, Ermeni kelimesinin yeniden anlamlandırmasına neden olacaktır. İşte buna izin verilmemeli. Özür, sadece özür dileyeni bağlamaz hocam! 20 bin imza, uluslararsı arenada Türkiye aleyhine ciddi bir referansttır. Keşke bu özür kampanyası olmasaydı. İncindik, belki de incittik. Saygılarımla  29.12.2008 10:35
 

Hem ırkçılık yok hem de "Ermeni sözcüğü dilimizde bir aşağılama ifadesidir"! Hem özür dileyenler sinsice Ermenilere hizmet ediyor hem de Türkiye -Ermenistan ilişkilerini sabote ediyor! Bu kadarlık yazılamada bunca çelişkiyle nereye kadar hocam? Ermeni tehciriyle ilgili 1919'da açılan davada 67 değil, 13 kişi idam cezasına çarptırılmış bunlardan da sadece 3 kişinin cezaları infaz edilmiştir. tehcir sırasında da idam edilenler vardır ama bunlar işledikleri cinayetler yüzünden değil öldürdükleri kişilerin değerli eşyalarını devlete vermeyip kendileri aldığı için idam edilmişlerdir. E, bir TTK bildirisi bir röportaj okuyup kulaktan dolma bilgilerle tarih yazmaya kalkınca bu kadar oluyor işte! Hem sizden kim özür dilemenizi istedi ki, bu kadar hırpaladınız kendinizi? Özür metninde açıkça "kendi payıma" deniyor ve kimse özür dilemeye çağrılmıyor; bari bi zahmet o iki satırlık bildiriyi okusaydınız.

Murakami 
 28.12.2008 23:36
Cevap :
Celal Bey, bazı değerler aşındırılırken, ülke olarak aleyhimize bazı söylemlere de alıştırılmak istenmektedir. Bu geçmişimize sövmekle başlar ve bir gün "Hee yav biz de Ermenilere az çektirmemişiz, biz ne barbar milletmişiz!"e kadar gider de kimse yadırgamaz. Aynı sarı öküz meseli gibi. Burada yazdığımız yazılar veya gazetelerdeki köşe yazıları özel hayatla veya şahsın bizzat kendisiyle ilgili bir şey değildir. Bir konu hakkında farklı üsluplarla( öyküleme, tartışma, açıklama...vs.) kişinin düşüncesini söylemesidir. Meselâ ben Paraguay'daki bir olay hakkında yazı yazdığımda, "Kim hangi Paraguaylı senden yazı istedi ki? vs." denemez. MB'de hepimizden daha usta yazar olarak bunu biliyorsunuz. Hepimiz aklımızın ve kalbimizin yaz dediklerini yazarız. Yalnız konuyla ilgili olarak Siz Türk Tarih Kurumu'ndan daha çok araştırma yaptığınızı iddia edemezsiniz herhalde. TTK'ya güvenme, okuduğunuz röportajı boşver. Ee niteliğe bakalım niceliğe mi?  28.12.2008 23:51
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 143
Toplam yorum
: 2363
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2316
Kayıt tarihi
: 22.08.07
 
 

Bu âlem içinde aileme zaman ayırmak, gezmek, okumak, fotoğraf çekmek, resim çizmek ve iş hayatı h..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster