Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Temmuz '12

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
399
 

Özveri

Özveri
 

HASTA YATAĞINDA BİLE NEŞELİ GÖRÜNEN ÖZVERLİ ANNE (ALINTI)


Yaşanmış bir öyküyü aktaracağım size. Filmlere konu olan olay gerçekten yaşandı. Bu öyküdeki isimler gerçek isim değildir.

Nadir bey Gelir getiren meslek sahibi, 4 kız babası, mutlu evliliği olan düzgün karakterli bir kişi. Öğretmen olan eşi Emine hanıma bağlı sevecen bir beyefendi. Bu mutluğu çocukları ile yıllarca sürdürmüşler. Güzel bir evleri var. Bahçe içinde 2 katlı sevimi bir yuva. Kız çocuklarının arasında 2–3 er yaş fark var. En büyük kızları Oya 11 yaşında iken, Anne Emine hanım hastalanır. Kocasına deli gibi âşık olan anne; Hem eşini ve hem de, çocuklarını üzmemek için, hastalığından bahsetmez. Hiç bir zaman şikâyet etmez ama ağrılarını gizli, gizli çeker. Hem okuldaki ders yoğunluğu, hem de evde yalnız başına üstlendiği işler nedeni ile çok yorulur. Çok yakın komşusu, arkadaşı olan Beyza hanım, her konuda ona destek çıkıp yardım eder. Beyza Hanım hiç evlenmemiş. Nadire hanımdan 2 yaş daha küçük.  Nadire hanım eşi ve kocasından sakladığı hastalığını ona anlatır, dertlerini onunla paylaşır. Beyza Hanım endişelenir, onu doktora gitmesi için zorlasa da, Emine hanım, “boş ver bu ağrılar geçer” diyerek doktora gitmeyi reddeder. Genç kadın eşi ve çocuklarından gizli 1 yılı geride bırakır. Fakat ağrıları artar ve eşini haberdar eder. Nadir bey telaşlanır ve eşini hastaneye götürür. Yapılan tetkikler neticesinde, 2 göğsünde kanser olduğu ve yayıldığı tespit edilmiştir. Aradan geçen sürede, tek göğüste bulunan tümör diğer göğse de yayılmıştır. Ameliyat başarılı geçer, ama Emine hanım gün geçtikçe kötüleşir. Bir gün arkadaşını yanına çağırıp :”Senden bir ricam var, benim ölümüm yaklaştı, çocuklarımı ve eşimi senden başkasına emanet edemem bu benim vasiyetimdir, ne olur kocamla evlen, şimdi imam nikâhı yapalım, ben öldükten sonra resmi nikâh yaparsınız. Çocuklarıma çok iyi anne olacağına inanıyorum. Ben eşimi de ikna edeceğim. Çocuklarım ölümümden sonra perişan olmasınlar, onlara ancak sen iyi bakarsın.” der. Birçok tartışmalardan sonra eşi Nadir beyi de ikna eder. Eşini çok sevmesine rağmen onu başka bir kadınla ölmeden paylaşması büyük bir ÖZVERİDİR.  Çocuklar, Beyza hanıma alışmışlardır. Emine hanım son demlerini yaşarken nikâh kıyılır. Beyza Hanım eşin, dostun dedikoduları arasında Nadir beyin evine yerleşir ve arkadaşı Emine hanıma, bizzat hastanede kendisi bakar. Bir ay sonra Emine Hanım vefat eder. Belli bir zaman sonra, Nadir bey, Beyza hanıma Belediye nikâhı kıydırır. Çok iyi huylu tam hanımefendi ve çocuklara tam bir anne olan bu asil kadını, dedikodusunu yapan eşleri, dostları yere, göğe koymazlar. Kızların 4 de okur meslek sahibi olurlar. Beyza hanımı anneleri kadar olmasa da çok sever sayarlar. Şimdi 2 kızlarını evlendirmişler, mutlu birliktelikleri devam ediyor. Rahmetli Emine Hanım özverisinin neticesini almış. Allah rahmet eylesin.

 

NAHİDE ÇELEBİ

     

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Çok duygulandım. Sevgi emek, fedakarlık, özveri istiyor hakikaten. Yüreğiniz dert görmesin.

Merve Ballı Acar 
 24.07.2012 11:34
Cevap :
SENDE DAİMA SAĞLIKLI MUTLU YAŞA CANIM.BU ÖYKÜ GERÇEKTEN YAŞANDI. GÜNÜMÜZDE BÖYLE ÖZVEİLİ İNSAN NADİR BULUNUR.SEVGİLER. NAHİDE  24.07.2012 14:09
 

Kadınlar böyledir işte...Çok duygulu, bir de gerçek...

Arzu Elif 
 23.07.2012 11:10
Cevap :
Gerçekten duygulanmamak elde değil o aileyi çok iyi tanıyorum.Sevgiler.NAHİDE  23.07.2012 15:14
 

Gözlerimden yaşlar kendiliğinden aktı. Nur içinde yatsın...Böyle gerçek olaylar var ... Sevgiler, sevgili arkadaşım, sağlıklı günler yolluyorum Kıbrıs'ımın akşamından.

Göksel47 
 22.07.2012 20:55
Cevap :
CANIM KARDEŞİM. KIBRISLI VATANSEVER DUYARLI ARKADAŞIM.İNANIN SİZİN BU DAVRANIŞINIZ BENİM DE GÖZLERİMİ YAŞARTTI.SAĞ OLUN VR OLUN.SEVG,LER.NAHİDE ÇELEBİ  23.07.2012 9:57
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1928
Toplam yorum
: 11751
Toplam mesaj
: 162
Ort. okunma sayısı
: 1034
Kayıt tarihi
: 25.11.08
 
 

Erzurum doğumlu, Ankara'da yaşıyor. D.T.C.F mezunu, emekli lise öğretmeni, evli, 2 çocuklu. "İsya..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster