Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Ağustos '06

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
1022
 

Pabuç tamircisinin 'hak hukuk' anlayışı olur muymuş?

Pabuç tamircisinin 'hak hukuk' anlayışı olur muymuş?
 

Hukuk hak, hukuk hak, hak hukuk... Haktan hukuktan anlamazlar var bir de... Kimdir bu anlamayanlar? Hakkı hukuku bimeyen bir avukat, bir öğretmen ya da bir temizlik görevlisi olabilir mi? Hak hukuk bilmeyen kişi kendi işinin ilmini bilmeyen midir?

Karşı sokağımdaki ayakkabi tamircisi mesela, tabanlığa dayadığı soğan ekşisi esanslı pabucun ketenini en uca kadar sokamıyorsa hakkı hukuku bilmiyor mudur? İşinin hakkını veremiyor diyebilir miyiz? "Ne haktan hukuktan anlamaz insanmış be!" (Desek yeri mi? ). Diyelim, emektar ayakkabıcım bilmiyor yurdunda olduğu gibi denizlerde de yaşanan bu gelgitleri? İnsan ister ki; denizin gel gitlerinde yaşasın ömrünü! Sevgiyi, aşkı, meşki, alemi dört nala yaşasın… Sıra derde, kedere, tasaya geldi mi dur orada, bir adım geri gel…

Gel git! Git gel… Gel git! Git gel… Gel git! Git gel… Gel git!

Aşklarda böyle yaşanır aslında… Seven geldikçe sevilen geri kaçar, seven üsteledikçe sevilen geri döner, seven kovaladıkça sevilen kovalanır… Aşkın hem en kötü hem de en tatlı kuralı bu olmalı... Seven dostlar bilirler, koşmanın uzaklaşan sevgiliye ne acımasız bir ceza olduğunu. Sevilen dostlarda bilirler, nasıl haz verir doya doya hissetmek aşkın fedakarlığını… (Sakın sormayın onlara, nedir aşk dedikleri diye…) Unutmadan aşk fakirleri vardır bir de, yani çoğunluk olan bizler… Sevgide de fakiriz ülkece... Bakın sokaklara şöyle bir: sevgililer el ele, evliler tepe tepe.. Hiçbir şeyin zengini olmadığımız gibi, ne petrolün, ne doğal gazın, ne yağın, ne de aşkın, tabii ki; ne de hak hukuk üstünlüğünün zengini olamadık.. Bırakın milli gelir dağılımlarının karşılaştırmalı oranlarını, haktan hukuktan da yoksun bu dertli başlarımız…

Hak fakirleri… Hukuk fakirleri…Hak fukarası…Hukuk fukarası… Asıl hukuk yetimleri yakınlarının suç çetelelerine uygun olan ceza kanunlarını benimseyen midir ya da bunları kendi gelir kaynaklarına uygun olarak kullananlar mı? Yoksa kara çarşaflı kadınların çarşaf altında çantalarını saklamaları gibi, kişisel zevklerini pas pas altında getirip köprüyü geçer geçmez ortalığa çıkaranlar mıdır? Acaba geçim derdine düşümüş açlık sınırında mantarlaşan vatandaşcık mı, yoksa hakkımızdan hukukumuzdan bizzat haberi olan ve hatta bunlarda bir değil bin kaşık tuzu olan kişiler midir gerçekten haktan hukuktan haberi olmayanlar? Tatillerini uzak ülkelerde özel suitlerde geçirdikleri halde hakkı hukuku bilip, bilmiyormuş gibi yapanlar mı daha çok haksız hukuksuzdur sizce? Yoksa evinde akşama bir tabak çorbayla yanında ekmeği katık edebildiklerinde şükredenler mi daha çok haksız hukuksuzdur? Yamalana yamalana günümüze gelen traji komik kanunlardan haberi yoksa ona: "Be hey "tamirci parçası", haktan hukuktan haberin yok!" diyebilir miyiz?" Ne dersiniz? Asıl "mesleklerinin parçası" olan onlar mıdır? Yoksa parlak takım elbiseleriyle, amblemli giysileriyle kırmızı halılarda ayaklarının tozunu attıranlar mıdır?

En iyi bildiğim şu ki; "Parçacık" olan benim pabuç tamircim değildir! Benim pabuç tamircim işinin en ince ayrıntılarını bilir ve her kim gelirse gelsin daracık koridor şeklindeki o ulu atölyesinde sizi sıcacık bir selamla karşılar. Bitince işi, hediyesi kocaman bir gülücüktür alt dişlerinin olmayışına aldırmadan. Üstelik size de ömrünüzde hiç duyamayacağınız sözcüklerle bezeli bir hediye verir:"Gönlünden ne koparsa ! " Dilenmez asla, dilenenlere inat söyler bir daha: "Gönlünden ne koparsa!" ve eğer başını sahibinin okşamasını bekleyen sadık bir kuş gibi. Ahh! Neler kopmaz gönlümden neler, ama kopmasına izin vermeyenler var! İşte asıl onlardır hak hukuk nedir anlamayanlar !

Not: Herkesin hak hukuk anlayışı kendine ama bu gel gitler başkalarına zarar verirse o noktada başka…

Semih Mustafa kuru bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 55
Toplam yorum
: 153
Toplam mesaj
: 33
Ort. okunma sayısı
: 2351
Kayıt tarihi
: 28.06.06
 
 

İçimde devamlı yanıp tutuşan bir yazma aşığı taşıyorum. O yazar olduğunu bilmiyor henüz. Hangi di..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster