Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Mart '10

 
Kategori
Müzik
Okunma Sayısı
1284
 

Paganini ve genç bir kemancı; Ediz Yaşlıçam

Paganini ve genç bir kemancı; Ediz Yaşlıçam
 

Geçtiğimiz hafta ADSO'nın konuğu olacak keman sanatçısı Vaclav Hudecek rahatsızlığı nedeniyle gelemeyince, hem program hem solist değişikliği oldu. Oysa Brahms dinleyecektik!.. Afişler hazırlanmış olsa da, bu zorunlu değişiklikler 'yama' ile duyuruldu ADSO tarafından. Özcan Ulucan konuk oldu o akşam ve W.A. Mozart Keman Konçertosu No.4 seslendirildi. Ayrıntı yazamıyorum, sağlık sorunu konsere gitmemi engellemişti.

Bu haftayı kaçırmadım. Birkaç kez baba Yaşlıçam'ı izlesem de, oğul Yaşlıçam'ın performansını merak ediyordum.

Antalya Devlet Senfoni Orkestrası'nı bu hafta Şef Emin Güven Yaşlıçam yönetti. Anlaşılacağı üzere konuk sanatçımız da oğul Yaşlıçam, Ediz Yaşlıçam dı. Başkemancı, İbrahim Sezer.

N.Paganini(1782-1842) 1 No.lu Keman Konçertosu'nu seslendirdi genç kemancı. Bu konçertonun bestecisi Paganini, gelmiş geçmiş en iyi keman virtüozu diye bilinmekte. Soliste parmak ve yay ustalıklarını gösterme olanağı sağlayan konçertoda, bu nitelikleri özellikle ikinci ve üçüncü bölümlerde iyice hissettirdi solist sanatçımız.

İlginç bir öyküsü varmış bu konçertonun. Birinci bölümünü, bir başka ünlü kemancı August Wilhelmj(1845-1908), yeniden düzenlemiş bu konçertonun. Bu düzenleme o kadar beğenilmiş, tutulmuş ki, konçertonun ikinci ve üçüncü bölümleri yıllarca hiç çalınmamış. 1938 yılında bu kez bir başka keman virtüozu Fritz Kreisler(1875-1962)yine ilk bölüm üzerine bir düzenleme yapıp, Konser parçası' adını vermiş.

...

ADSO ikinci yarıda R.Schumann 3 No.lu Senfoni (Ren Senfonisi) seslendirdi.Beş bölümlü senfoninin bölüm başlıkları:

Vivace(Lebhaft),

Scherzo: Molto moderato(Sehr massig),

Andante: Non troppo vivo(Nicht schnell)

Maestoso(Feierlich)

Finale:Vivace(Lebhaft)

...

Yine ilginç bir durum; bu hafta ADSO'nın konseri yok. Herhangi bir sebeb belirtilmediğinden, paylaşamıyorum. Bir sonraki hafta R.Schumann'a ayrılmış.

F.Chopin'i yılboyu programında unutan orkestramız Schumann'ı unutmamış!

Konser başlığı: "R.Schumann'ın 200. Doğum Yılı Konseri"

Şef, Fan Tao solist sanatçı değerli piyanistimiz Emre Elivar. Manfred Uvertürü, Piyano konçertosu ve Senfoni No.1 (İlkbahar) programın detayları.

Kaynak: Dinleyicinin Kitabı, Üner Birkan

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Hayatta beklenmedik değişiklikler ne yazık ki olabiliyor. Önemli olan sağlık tabii ki! Size de geçmiş olsun diyeyim. Paganini 1 No'lu keman konçertosu, insana ayrı bir keyif ve haz duygusu veriyor...Chopin'in 200.doğum yılında unutulması garip olsa da;Schumann'ın 200.doğum yılının anımsanması çok güzel...İlginçlik, insan doğasında var olan bir durum.Dehaları ilginç kılan ve yapan, yaşanılmış/yaşanılamamışlığın içinde dehaların besteledikleri eserler, bugünlere taşınması ve ilk günkü gibi aynı enfeslikte paylaşılması. Bu aralar yazdığım blog'lar "yayına al"butonuna tıkladığım anda blog yazısı siliniyor... MB'den aforoz mu edildik acaba diye düşünmüyor değilim hani... Bu güzel paylaşımınıza, kaleminize, yüreğinize, teşekkürlerimle;saygıyla,selamlarımla. Hoşçakalın.

Zaman Tüneli 
 18.03.2010 19:06
Cevap :
Dileklerinize teşekkürler. Paganini keman için önemli bir isim. Kaprisleeri de bir o kadar enfestir, bilirsiniz. Piyano uyarlamaları da ona keza! Tüm ülkede olduğu giibi orkestramız da sıkıntılı günler yaşamakta. Özellikle kadro konusunda. CSO dan tutun opera bale ve senfoni orkestralarına kadar önemli sıkıntılar var. Bunlar program iptali ve değişikliklerine de neden olabilmekte. Schumann'ın unutulmamaış olması sevindirici. Özellikle piyano konçertosu çok güzeldir. Sizin 'yayına al' butonu konulu yakınmanız için MB yönetimine bildirimde bulundunuz mu? Zaman zaman bu tip teknik aksaklıklar yaşanıyor. Düzeleceğini umud ediyorum. Aforoz olacak ne yaptınız ki?.. Ben de size yorumunuz ve katkınız için teşekkür ederim. Karadeniz'deki sanat dostumuza selamlar, saygılar. H.H.Dulun  19.03.2010 14:36
 

Öncelikle geçmiş olsun diyeyim rahatsızlığınız için. Dün gece yazdım aslında size fakat "sistemde bir arıza var lütfen tekrar deneyin" uyarısını görünce fena bozuldum. Yazdığım yorum uçtu gitti. Neyse bugün ancak fırsat bulabildim. Paganini 1 No.lu Keman Konçertosu'nu çok severim. Ah o orkestranın tuttileri! kemanın coşkun, ağır, dolgun tınıları, zıp zıp yayla yapılan staccatolar, pizziccatolar, çok çok çekici ve ulaşılmaz bir eser. Bir ara bu eserin duygusunu karşılayan bir öykü yazmaya da çalışmıştım ama söylediğim gibi çok ulaşılmaz geliyor Paganini eserleri. 200. doğum yılında Chopin'in unutulması çok garip. Schumann'ın "Ren Senfonisi"ni de severim. Evin İlyasoğlu "Allegro"da "Tutkulu Aşklar Coşkulu Hayatlar" başlığıyla Chopin ve Schumann'ın 200. doğum yılına ilişkin yazmıştı hatırlarsınız. Teşekkür ediyorum güzel paylaşımınıza, müzik dolu günler dileyerek saygı ve selamlarımla...

Yaz Hamra Aydemir 
 17.03.2010 19:20
Cevap :
Teşekkür ederim. Söz ettiğiniz hata ve emeklerin boşa gitmesi durumu zaman zaman MB da yaşanıyor. Kemanda pizzikatoları,vibratoları severim. Paganini bu işin ustası, aynı zamanda yanlış anımsamıyorsam yaratıcısı da. Siz daha iyi biliyorsunuz, kemanın dostusunuz zaten. Siz tasarladığınız öyküyü yazın lütfen. Chopin hemen tüm orkestra ve topluluklarca anıldı, ama burada atlandı. Üstelik her yıl orkestraya mektup yazarım ben. Eski sezona teşekkür, yeni sezon için beklentilerimi, önerilerimi sıralarım. Chopin'i de anımsatmıştım oysa. Evin İlyasoğlu'nun yazısını elbette okudum, hatta bir nedenle bugün yine elimde idi. Schumann unutulmamış hiç olmazsa. Ben de size katkınız, güzel yorumunuz için teşekkür ediyorum. Müzik dolu günler dileklerinizi aynıyla paylaşıyorum. Selamlar, saygılar. H.H.Dulun http://blog.milliyet.com.tr/Antalya_Devlet_Senfoni_Orkestrasi_na_mektup_2009/Blog/?BlogNo=195216  17.03.2010 22:14
 

hikayeleri var değil mi, konçertoların. Bestelenmesinden, düzenlenmesine kadar, performesinden usta parmaklardaki yorumuna kadar... 1 Nisan'da İzmir'de Farid Farjad konseri var, haberdarsınızdır muhakkak, di mi? Sahi bir de, beklediğimiz yazı nereyedur :)

Emine Supçin 
 16.03.2010 23:33
Cevap :
Evet, hepsinin kendine göre bir hikayesi var. Bazen düzenlemeler orijinal besteden daha çok ilgi görebiliyor. Mussorgski "Bir Sergiden Tablolar" bir piyano eseri olmasına karşın, Ravel orkestrasyonunun daha çok ilgi çektiğini düşünüyorum. Tabiiki yorumlarda ayrı bir lezzet katmakta eserlere. Farjad 23 Martta da buyradaymış, sabah yürüyüşünde gördüm bugün. İzmir'i siz yazarsınız artık, Farjad konseriyle ilgili:) Beklediğunuz yazinuz unutulmadi. Amma ve lakiiin hala "hedef kişi" oluşturulamadi!.. Önceki tasarıdan vazgeçtim, MB bir de benim yüzümden karışmasın diye:) Selam ve saygılar öğretmenim. H.H.Dulun  17.03.2010 7:55
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 355
Toplam yorum
: 1015
Toplam mesaj
: 23
Ort. okunma sayısı
: 1059
Kayıt tarihi
: 16.05.07
 
 

1960 Ankara doğumlu bir Çankırılıyım. İşimin burada olması nedeniyle, Antalya'da yaşamaktayım. Ti..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster