Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Ağustos '13

 
Kategori
Gezi - Tatil
Okunma Sayısı
765
 

Pahalı Uçak Biletine Son ! Ama Nasıl?

Pahalı Uçak Biletine Son ! Ama Nasıl?
 

YILDIRIM: PAHALI UÇAK BiLETiNE SON !

                Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali YILDIRIM;  “Fırsatçılılık ayrı bir şey, arz talebin oluşması ayrı bir şeydir. Arz talebin buluşmasına diyecek bir şeyimiz yok ama iş fırsatçılığa dönüşürse kuralları daha etkin hale getiririz” dedi


                Peki Sayın Bakanı kızdıran işin özü nedir? bakalım; 
                Şubat’ta 49 TL olarak ilan edilen İstanbul-Bodrum bileti son günlere yaklaşınca 450 TL ye kadar çıkıyor. Bunun nedeni;“Dinamik Sistem”

                Nedir bu Dinamik Sistem?

                Örnek olarak veriyorum; Bir uçağınız var, Bodrum'a günlük sefer yapıyorsunuz. 6 ay öncesi satışa açtığınız biletleri 49 TL dan ilan ediyorsunuz. Uçağınızın %10’u dolunca fiyat 69 TL’a, %20’si dolunca 99 TL …. ve %80’de 390 TL, %90’da 450 TL’ye çıkıyor. Bunu bilgisayarda programlarsınız. 2 dakika arayla alınan biletlerde bile fark oluşması bu nedenledir. Biz bu fiyat aralıklarına kısaca “segment” diyelim. Örneğimizde 450 TL lık bilet segmenti, uçağın son %10’luk koltuklarına aittir.

                Bazı uçak firmaları Bayram dönemlerinde aradaki segmentleri “yok ediyorlar”  Son %10 koltuk en yüksek fiyattan satılması gerekirken uçağın neredeyse %60’ı en yüksek fiyattan satılıyor. İşte Sayın Bakanımız Binali YILDIRIM’ın itiraz ettiği, fırsatçılık dediği nokta burada. Demek istiyor ki; ya dinamik sistemden vazgeçin ve baştan eskisi gibi sabit bir fiyat belirleyin, tüm koltuklar aynı fiyattan satılsın veya Bayram haricinde segmentleriniz hangi oranda artıyorsa Bayramda da aynı oranda artsın.

Not: Dinamik sistem otellerde de uygulanmaktadır. “Oteller Türklere 2 katı fiyat uyguluyor” şikayetinin temeli budur. Avrupalı veya Avrupalı tur operatörleri yaz dönemi için Kasım, Aralık aylarında satın alma yaparken, tatile son anda karar verenler 2 katı ödeme yaparlar. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 270
Toplam yorum
: 166
Toplam mesaj
: 49
Ort. okunma sayısı
: 4471
Kayıt tarihi
: 23.01.07
 
 

Kayseri doğumlu, 1977'den beri Sektörde (Otel, Çarşı, Yurtdışı Acente, Profesyonel Turist Rehberi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster