Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Ocak '15

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
Okunma Sayısı
3890
 

Paket ıspanakları mutlaka yıkayın.

Paket ıspanakları mutlaka yıkayın.
 

Bugün canım ıspanak yemeği istedi. Ispanağı çocukluğumdan bu yana çok severim. Hatta öykülerim arasında 'Yoğurtlu ıspanak istiyorum diye ağlayan küçük kız' adlı bir de denemem var. Kızamık hastalığı sebebiyle diette olan ve her gün yediği tavuk suyu çorba, muhallebi gibi yiyeceklerden bıkan ve bir sabah kalktığında ağaçların üzerine yağan karı görünce yoğurtlu ıspanak isterim diye ağlayan bir küçük kızın öyküsü.

Aslında öyküdeki küçük kız benim. Okula ilk başladığım yıllarda başıma gelen bir olay bu anlattıklarım. O zamandan bu yana ıspanağı çok severim. Ispanak yemeğini, ıspanaklı böreği ve yumurtalı ıspanağı.

İşte bu karlı günlerde de ıspanak krizim tutu. Manavda ıspanağın hem donmuş hem de çok pahalı olabileceğini düşünüp büyük marketlerden yaptığım sanal alışverişime paket ıspanak da ekledim.

Paketlenmiş ıspanağı Amerika'da çok alıyorum. Zaten orada açık ıspanak bulma şansı pek yok. Paketlenmiş, hepsi aynı boyda bebek ıspanaklar çok pratik oluyor. Hatta Burcu da bu ıspanalara çok alıştı ve sık sık alıp pişiriyor.

Amerika'da ilk aldığımda ne olur ne olmaz diye paketten çıkarıp tekrar yıkadım ıspanakları. Üstünde yıkanıp hijyene uygun kurutulduğu yazdığı halde güvenemedim ve tekrar yıkadım. Bu yıkamalar sırasında suyu kontrol ettim, bir tek kum tanesine bile rastlamadım.

Bu olay bende büyük bir güven duygusu yarattı ve paket ıspanakları yıkamadan pişirmeye başladım Amerika'da.

İşte dün marketten gelen güzel paketlenmiş ve tanınmış bir firmaya ait ıspanakları görünce bu soğukta ıspanak yıkama derdi olmadan yemeğimi pişireceğimi düşünüp mutlu oldum.

Sabah ıspanak paketini açınca gene şüpheciliğim tuttu ve bir su yıkayayım bakalım dedim. İyi ki  demişim. Zira yıkadığım ilk suya bir baktım, içi kum ve taş dolu idi. Oysa ki paketin üzerinde yıkanmış ve hijyene uygun kurutulmuştur diye bir de yazı vardı aynen Amerikadakiler gibi.

Ben de tıpkı manavdan alınan ıspanak gibi bir çok kez yıkadım pişirmeden önce bu paket ıspanakları. Ve inanın bana, son yıkayışıma kadar kum çıktı kalan suda.

Şimdi sormak istiyorum bir insan yaşadığı ülkede satın aldığı ürüne, tanıdığı firmalara ve daha bir çok şeye güvenemezse nasıl yaşar. Biz insanların en önemli dayanağı güven duygusudur. Küçük  bir çocuğun ebeveynine güvenmesi ve daha rahat uyuması gibi bizler de güvenmek isteriz herşeye.....

Güvenmek ve rahat uyumak........

 

NAHİDE ÇELEBİ bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

CANIM BEN PAKET ISPANAK DA OLSA AÇIK DA OLSA MUHAKKAK YIKAR 10 DAKİKADA SİRKELİ SUDA BEKLETİRİM.SELAM VE SEVGİLER. NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 09.01.2015 19:44
Cevap :
Hakikaten öyle yapmak gerekiyor ama Amerikada inanılmaz temiz. bir tek kum tanesi bile görmedim suyunda. tertemiz.Ben de dediğiniz gibi bol bol yıkayıp sirkeli suya koyuyorum. Sevgi ve selamlarımla  10.01.2015 19:31
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 826
Toplam yorum
: 1069
Toplam mesaj
: 22
Ort. okunma sayısı
: 1052
Kayıt tarihi
: 26.04.11
 
 

Ben emekli bir iktisatçıyım. 21 yıldır bir sanatçı annesiyim. Küçük kızım klasik müziğe eğilim gö..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster