Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Mart '07

 
Kategori
Resim
Okunma Sayısı
517
 

Paletiniz kurumasın, fırçanız kokmasın

Paletiniz kurumasın, fırçanız kokmasın
 

Resim çalışmaları sonunda artan boyaların kuruması daima sorun olmuştur.

Rahat bir çalışma için, tüpleri palet üzerine cesaretle sıkabilmeliyiz. Sizi , daha işin başında ziyan olabilecek boyalara kafayı takmaktan kurtarabilecek, bir uygulamayı açıklıyorum.

Palet olarak büyük boy fayanslar kullanıyorum. Karışımları palet üzerinde yaptığım için, bir tane yetmiyor. Üç adet fayans ve onların sığabileceği boyutlarda bir leğen temin ettim. Çalışma sonunda fayanslar üzerindeki boyaları korumak amacı ile, önce bir tanesini su dolu leğene batırıyorum. Onun üzerindeki boyaların arasına üç ayrı yere küp şeklinde mermer parçaları yerleştirerek, yükseklik sağlıyorum. Onun üzerine aynı yöntemlerle ikinci ve üçüncü fayansları da yerleştiriyorum. Böylece, bir kap içinde üst üste fakat birbirlerine değmeyen, fayanslarla birlikte boyalar da su içine batırılmış oluyorlar. Bu yöntemle yaz günlerinde bir hafta, kışın daha uzun bir süre boyalarınız kurumadan sizi bakleyebilirler.

Fırça Temizliği

Tiner ve benzeri çözücüler, ağır koku yanında, sağlık sorunlarına da neden oluyorlar. Astım ve akciğer sorunu olanlar başka temizlik yöntemleri aradılar. Arap sabunu, deterjanlar kullananlar oldu. Ben de bunları denedim ve sabunda karar kıldım. Bunun için ilâve bir harcamanız da olmaz, evinizdeki küçülmüş sabun parçacıkları yeterlidir. Onları bir kavanoz içine koyunuz. Kaba temizliği yapılmış fırçalarınızla birlikte, sıcak su ilave ederek karıştırdığınızda, fırçaların temizlenmekte olduklarını göreceksiniz. Arzu ettiğiniz sonuca varınca durulamaya geçebilirsiniz. Sabunla temizleme uygulaması için, çok sayıda fırça kullanmak, temizliği en sona bırakmak yararlı olur. Çalışma anında ancak küçük temizlikler yapılabilir. Ben yirmibeş fırça ile başlıyorum, işim bitinceye kadar yıkama sorunu yaşamıyorum.

Yıkama ve kurutma sonunda fırça kıllarının dağınık kaldığını görürseniz, onun da çözümü var. Fırçalar henüz yaş iken, uygun karton parçaları ile(ilk halleri gibi) kalıplanıp mandallanırlar. Onlar bu halleri ile kuruduklarında, mandalları çıkardığınızda, çok düzgün fırçalar ile karşılaşacağınızdan eminim. Kış günlerinde Kalorifer peteklerinin üzerleri, bu iş için uygundur. Tüm çalışanlara, kolaylıklar dilerim.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 163
Toplam yorum
: 91
Toplam mesaj
: 34
Ort. okunma sayısı
: 1216
Kayıt tarihi
: 15.01.07
 
 

1941 yılında Trabzon'da doğdum. 1961 Erzurum Yavuz Selim İlköğretmen Okulunu bitirdim. 1965 A..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster