Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Mustafa Orhan Ertuğruloğlu

http://blog.milliyet.com.tr/oertugruloglu

14 Temmuz '15

 
Kategori
Ekonomi - Finans
Okunma Sayısı
45
 

Pamuk eller cebe

Pamuk eller cebe
 

Kimse Yunanistan'ın borcunu ödeyeceğine inanmıyor


14 Temmuz 2015
 
Yunanistan ile AB arasında anlaşma sağlandı. Önümüzdeki 3 yıl içinde Yunanistan'a 85 milyar Euro borç verilecek. Böylece üç yılda Yunan ekonomisinin toparlanacağı ve 400 milyar Euro'ya varan borçlarını ödeyeceği farz ediliyor.
 
Farz ediliyor diyorum. Batı TV'lerini izliyorum. Kimse buna inanmıyor. Ciddi bir ihracatı olamayan küçücük Yunanistan'ın bu borcu ödeyecek hali yok.
 
Bu borca karşılık Yunanistan'ın çok ağır şartları yerine getirmesi gerekiyor. Yunanlılar ekonomilerine çeki-düzen verecek. Emeklilik yaşı 67'ye çıkıyor. Vergiler artırılıyor. KDV mesela %23'e çıkıyor. Özel sektöre yasal kolaylıklar tanınacak. Kamu şirketleri özelleşecek. 
Kriz boyunca Yunan maliyesi Avrupa Merkez Bankası ve Avrupa Komisyonu tarafından denetlenecek. Kısacası ülke bir çeşit yabancı vesayeti altına giriyor.
 
Öte yandan bu adımların atılması da gerekli. Gene de tüm bu şartları yerine getirse bile Yunanistan'ın bu borç yükünden kurtulacağına hiçbir Avrupalı lider inanmıyor. Gazetelerden ve TV söyleşilerinden bu sonucu çıkartıyorum. Alman Şansölyesi Merkel'de,Hollanda Başbakanı Rutte'de, Fransız Hollande'da bunun farkında. Bile bile lades gibi bir şey.
 
Sonuç olarak milyarlar Yunanistan halkının dilenci durumuna düşmemesi ve Avrupa Birliği ile Euro'nun ayakta tutulması için veriliyor. Reklam gideri gibi .
 
Ekonomik değil siyasi bir tercih..
 
Bedeli ise çok ağır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 36
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 98
Kayıt tarihi
: 19.05.14
 
 

1964 Yılında Ankara ODTU ve 1971 yılında Birmingham Universitesi'nden mezun oldum..4 yıl TRT'de r..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster