Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Eylül '08

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
407
 

Pamuk'u kaybettiysek, Nobre'yi kazandık...

Pamuk'u kaybettiysek, Nobre'yi kazandık...
 

Haydi bismillah!


Marcio Nobre, yeni adıyla Mert-oğlan. Fenerbahçe'ye Daum zamanında gelmişti, ilk yıl iyi oynadı, hakkını
yemeyelim. şampiyonluğu kaybettiğimizde epeyce üzüldü. İkinci yıl "eliyle koluyla gol attı, hakemi kandırmak için yerlere yattı," şeklindeki haberlerle medyanın diline düştü, sonra Daum'un kendisini istemediğini anlayınca gizlice Beşiktaş ile anlaştı. Gidişine Fabio Luciano'nunki kadar üzülmedim, gerçi onun yerine Tümer'in gelişine de sevinmedim. her ikisi de gittiği yere faydalı olamadı.

Nobre, bana maç içi ve dışındaki davranışları pek güven vermiyordu, daha bizde oynarken, hep onda bir para hırsı, kıskançlık ya da kolay yolla popüler olma hevesi olabileceğini düşündüm. Nitekim öyle oldu. Bugün anasayfada haberi okuduğumda hiç şaşırmadım.

Aurelio Türk vatandaşlığına geçince hemen o da geçti, Milli Takım'da oynama planları vardı, olmadı. Bildiğim kadarıyla Marco (Mehmet) Aurelio'nun eşi müslüman ve maç öncesinde Arapça dua ettiğini söylemişti ve dinimizle ilgili bilgisi de vardı, ama bunu hiç bir zaman öne çıkarmadı ve şov yapmadı.

Nobre ise (aslında epeyce önce) Kur'an okuduğunu söyledi. Şimdi Ramazan'da bu konu gündeme geldi. Haberin ilginç olan şu kısmını aynen aldım:

ÇOCUKLARINA DA ÖĞRETİR

Bununla yetinmeyen Sağlık -İş Başkanı, Diyanet İşleri Başkanı Bardakoğlu’na hem Nobre’yle ilgili resmi bir yazı gönderdi hem de telefonla arayarak gelişmelerle ilgili bilgi istedi. Başoğlu, Diyanet İşleri Başkanlığı’na gönderdiği mektupta, “Nobre gibi uluslararası kişilere İslam’ı anlatmak, onu bilgilendirmek ve onun İslam dinine geçmesini sağlamak, hem İslam dini açısından uluslararası bir propaganda olur hem de Nobre gibi bir insanı İslam dinine kazandırma fırsatı elde edilir” ifadesini kullandı. Başoğlu, “Eğer Nobre Müslümanlığı kabul ederse, aynı zamanda hem çocuklarına da İslam’ı öğretir. İslam’ın yayılmasına katkıda bulunur” yorumunu da yaptı.

http://www.milliyet.com.tr/Spor/SonDakika.aspx?aType=SonDakika&Kategori=spor&KategoriID=&ArticleID=990647&Date=13.09.2008&b=Diyanet

Nobreye talip&ver=2668

Bu haberin beni ilgilendiren kısmı da şu:

Beyaz ve Yaşar Hocalar "Diyanet İşleri Başkanlığı iyi çalışmıyor" açıklamaları yapamazlar artık, eğer bu talebe karşılık verilirse ve istekler gerçekleştirilirse. Artık ona özenen Lincoln, Song, Delgado'yu müslüman ederiz. Aslında tek kalemde Roberto Carlos'u "Recep Cafer" yapsak bu iş hallolur, hem ailesi geniş, 5 çocuğu var hem de tüm dünya tanıyor, sporun Nobelini de daha geçenlerde aldı. Siyasete, sanata din karıştı da ne oldu, spora da varsın karışsın!

Nalıncı keseri deriz ya. hep bana hep bana. Şimdi Orhan Pamuk "İncil okuyorum" deseydi. Papa'dan mektup gelseydi, başkardinal davetiye yollasaydı... Bir de Orhan Pamuk için bu işimize yarar açıklaması yapılsaydı.

Gerisini yazmaya, düşünmeye korkuyor insan...Üzerlerden ırak! Allah yazdıysa bozsun!

Nobre, belki bu niyetle söylemedi. Hemen "Kur'an okuyorum" demek ile o dine ilgi duyuyorum anlamı çıkartıp, harekete geçen ve girişimlerde bulunanların aceleciliğine hayranlığımı belirtmek istedim.

Bayram öncesi bir müslüman aile daha kazanalım, demişlerdir zaar. Hem de fırsatçılıklarını kendi sözleriyle belirterek...

Hayırlı olsun, ne diyelim!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Nobre Türkiye'ye ara transferde gelip'de bu kadar başarılı olan yegane kişidir kanaatimce. Üstelik bir de devir açmıştır Fener'de. Yıllardır hücum presi bilmeyen F.Bahçe'de Semih'in Nobre'den öğrendiği çok şey oldu. Rakip ceza sahasında mikserlik yapıp, rakibi sindirmesi ve canla başla oynaması tribünler tarafından çok beğenildi. Alex'le müthiş bir uyum sağlayan Nobre Beşiktaş'ta bir Alex bulamayınca eski performansından çok uzak kaldı. Ben gidişine üzülmüştüm açıkcası. Hele de kendisine "sahtekar" yaftasını yapıştıranlara....Nobre'den Pamuk'a güzel bir geçiş olmuş. Aklıma geldi Pamuk takım tutuyormu acaba ? Saygılar...

Ahmet ÇELİKSÜNGÜ 
 17.09.2008 8:23
Cevap :
Nobre de Semih de Alex ile başarılı oldular, gerçi Semih, milli takımda devamını getirdi. Nobre aynı şeyleri yine yapıyor, ama göze görünmüyor...O. Pamuk çocukken ağabeyi ile maçlara gittiğini yazmış ama takımını yazmamış, uyanık:)) Bir yerler de söylemişti ama unuttum...bizdendir kesin...selamlar ve teşekkürler...akşama bize sabırlar, takıma başarılar dilerim...  17.09.2008 12:14
 

Pamuktan bıkmıştık Nobre iyi geldi hocamMesajınızı aldık.Carlos'a verdiğiniz isimde çok hoştu :)) Fakat ben 5 değil 7 çocuğu var biliyorum :))) Köklü bir aile,anneleride aynı değil yani 3-4 tanede karısı var.Tam bizim müslümanlara göre. Hemen kapsınlar neydi adı Recep Cafer'i :))) Saygılarımla....esen kalın.

Murat GÜLCEK - Yakamoz35 
 14.09.2008 15:39
Cevap :
Carlos 5 kez evlenmiş ve 5 çocuğu var, diğer ikisi manevi çocukları...sülalacek aynı evde yaşıyorlar, teyzeleri filan yanında, hepsinin müslüman olduğunu düşünün, Brezilya'da köyü bile onu takip eder...neyse...Nobre'yi bi deneyelim...imajımız ne derece düzelecek...selamlar ve teşekkürler...  14.09.2008 21:22
 

Bizden ayrıldığı için Kuran'ı tersten okusa da müslüman değildir. Olamaz!!!!

Ahmet Balcı 
 13.09.2008 18:14
Cevap :
Öyle fetva veriyorsan öyledir...selamlar...  13.09.2008 22:01
 

Taşı gediğine koymuşsun. Tebrikler:)

Ayrıntıda gezinmek 
 13.09.2008 17:37
Cevap :
Teşekkürler, henüz gündemde iken, millet Pamuk'tan bıktı, konuyu değiştirelim dedim...selamlar-sevgiler...  13.09.2008 17:45
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 480
Toplam yorum
: 2957
Toplam mesaj
: 478
Ort. okunma sayısı
: 2013
Kayıt tarihi
: 27.03.07
 
 

Üstkimliği ile insan, altkimliği yeterince kalabalık birisi; Eş, anne, öğretmen emeklisi. Doğa, H..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster