Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Kasım '11

 
Kategori
Efsaneler
Okunma Sayısı
911
 

Pamukkale'nin sihirli suları yüzbinlerce insanı kendine çekiyor...

Pamukkale'nin sihirli suları yüzbinlerce insanı kendine çekiyor...
 

Pamukkale


Pamukkale’ye gideceğiz  “beyaz cennete”… Yol ne kadar sürecek diye kaptana soruyoruz. Beyaz cennetle karşılaşmak için kaygılıyım. Sadece ülkenin değil,  tüm  Dünya’nın eşsiz doğa harikası Pamukkale. Bir inceliyorsunuz… Anadolu’nun her yeri tarihi, doğal, kültürel zenginliklerle bezenmiş.

Gözlerimde beyaz cenneti görüntülüyorum. Bulutlar üstünde saatlerce… Heyecanlıyım, biraz da kaygılı. Pamukkale’yi gördüğümde geç kalmış mıydım? Ama bir şansımın olduğunu düşündüm. Beyaz cennetin heyecanını yazılarından, fotoğraflarından doyasıya yaşadım.

92’li yıllarda anımsıyorum, Pamukkale’nin kirlendiğini gören yabancı turistler kendi  ülkelerinde“Eğer Pamukkale’yi  görmediyseniz  hemen gidin görün. Gecikirseniz böyle bir şansa sahip olmayacaksınız” demişlerdi.

O güneşli günde Pamukkale’de çıplak ayakla yürürken, kendisini kaynaktan çıkan suların rahatlığına bırakan insanlara aldırmadan, Pamukkale’nin sararmış, heyecansız, yorgun halini seyrediyordum. Birden bir ses beni uyandırıyor… “Bize bıraktıklarınızla anılacaksınız”. Öğrencimin sesiydi…

Beyaz cennette hüzünlü, Hierapolis’te   heyecanlı,  antik tiyatroda ise yine fotoğraf sahnesindeydim.

Pamukkale adını nereden almıştı?

Söylenceye göre çok eski zamanlarda Çökelez dağı'nın yamaçlarında yaşayan yoksul bir çoban ailesinin çirkin kızları varmış. Kızcağız bu haline o denli üzülüyormuş ki, günün birinde dayanamamış dağın eteklerinden köpükler saça saça dökülen sulara,  kendini bırakmış. Yaşamına son vermek istemiş. Neredeyse boğulmak üzereyken atıyla dolaşan Denizli beyi'nin yakışıklı oğlu, sular içinde çırpınan dünya güzeli kıza aşık olmuş. Pamukkale'nin şifalı suları  yoksul çobanın çirkin kızını güzelleştirmekle kalmamış, mutlu bir yaşama kavuşturmuş.. .

İşte o günden bu yana Pamukkale’nin sihirli suları yüz binlerce insanı kendine çekiyor…

Beyaz cenneti yukarıdan zakkumların pembe renkli çiçeklerinin arasından bir daha seyrediyorum. Bulutlar üstünde yarı hüzünlü… 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 634
Toplam yorum
: 400
Toplam mesaj
: 79
Ort. okunma sayısı
: 510
Kayıt tarihi
: 19.07.08
 
 

Muğla'nın YERKESİK  beldesinde dünyaya gelmişim.  Yöremin o solunacak havasını, coğrafyasını çok ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster