Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Haziran '11

 
Kategori
Turizm
Okunma Sayısı
575
 

Panayırdan festivale

Panayırdan festivale
 

Panayır köylerde, kasabalarda ve şehirlerde yılın belli dönemlerinde yöresel kapsamda üretilen başta tarımsal ürünler olmak üzere her türlü ürünün sergilendiği, satışının yapıldığı, eğlencelerin düzenlendiği, halkın bir araya gelerek, birbiri ile tanışması, toplumsal birlikteliği geliştirmeyi de amaçlayan etkinliklerdir.

Festival kelimesi de dilimize latinceden gelmiş panayır ile hemen hemen ayni anlamı taşıyan faaliyettir. Festivaller başta batı ülkeleri olmak üzere tüm dünya ülkelerinde toplumsal beraberliği ve ekonomik ilişkileri gelişmek üzere kullanılmaktadır.

Gerek Panayır gerekse festival kültürü dünyada toplumsal yapıda uzun bir tarihsel geçmişe sahip olan bir tür pazarlama organizasyonudur.

Pek tabii Panayır ve festival kelime anlamı olarak sergi, fuar olarak da adlandırılmaktadır. Ancak son yıllarda fuarlar başta büyük şehirlerde olmak üzere uluslar ve uluslararası bazda büyük pazarlama organizasyonları haline gelmiştir.

Bu etkinlikler dünyada ve ülkelerdeki sosyal ekonomik ve kültürel değişimlere ve ihtiyaçlara bağlı olarak renklilik ve çeşitlilik kazanmaktadır. Sanayileşme süreci sonrası şehirleşmenin hızla artması bu tür etkinliklerin içeriğini ve uygulama alanlarını de büyük ölçüde değiştirmiştir.

Şehirleşmenin hız kazanması, kırsal alanda yaşamın renklendirilmesi, pazarlamanın kolaylaştırılması, yeni teknolojik gelişmelerin duyurulması ve tanıtılması konusundaki ihtiyaçlar panayırların daha da geliştirilmesini zorunlu hale getirmiştir. Tabii bu süreçte panayırlar yerini festivallere bırakmaya, geleneksel panayırlar festival olarak adlandırılmaya başlamıştır. Hatta uluslararası katılımlar sağlanarak uluslararası festival olarak anılmaya başlamışlardır.

Başlangıçta yörenin insanları, yörenin ürünleri ve firmaları etkinliklerde yer alırken, günümüzde turizmin ve ticaretin gelişmesine bağlı olarak katılımcı yapısı değişmeye başlamıştır. Başka yörelerden, şehirlerden ve ülkelerden katılımcıları festivallerde görmek mümkündür.

Festivaller başlangıçta yörenin insanları arasında ilişkileri geliştirmeyi hedeflerken günümüzde ülke ve dünya ölçeğinde bir dostluk ve ticari işbirliği aracı haline gelmiştir. Geleneksel hale gelen festivaller aylar öncesinden programa alınmakta, ülkenin ve dünyanın neresinde olursa olsun ilgi duyanlar internet ortamında festivalleri paylaşabilmekte, programlarını aylar önce yapabilmektedir.

Günümüzde özellikle şehirlerde ihtiyaç haline gelen iç turizm, hafta sonlarında veya tatil dönemlerinde bireylerin gerek kendi imkânları gerekse turlarla bu etkinliklere katılmalarını sağlamaktadır. Buralarda konaklamakta, hediyelik eşya, yöresel gıdalar satın almaktadır. Eğlence etkinlerini izlemekte, tarihi ve kültürel gösterileri ve yerleri gezmektedir.

Bu tür festivallere katılan yöresel ve ulusal firmalar ticari olarak katkı sağlamaktadır. Firmalar ürünlerini teşhir etmekte, tanıtmakta ve pazarlamaktadır. Bu faaliyetler yörenin ürünlerinin değerlendirilmesini sağladığı gibi kültürel ürünlerin pazarlamasına imkân vermektedir. Her yıl binlerce insanın katıldığı festivaller her yöreden insanların bir araya gelmesini, ilişkilerini geliştirmesini sağlamaktadır.

Festivaller yörenin ekonomik özelliklerine göre isimlendirilmektedir. Kimi zaman düzenlenen yörenin adı verilmiş, kimi zaman yörenin geleneksel bir ürünü yada kültürel bir etkinliğinin adı ile anılmaktadır. Herbiri konu bazında tanıtımı amaçlanmaktadır. Hepsinde temelde toplumsal bir kazanç hedeflenmektedir. http://www.facebook.com/home.php?sk=group_170017503062277&ap=1

Ülkemizde düzenlenen festivalleri sayısal olarak tam olarak bilmemekle beraber, bu etkinlikler tüm illerimizde gerçekleştirilmektedir. Ağırlıklı olarak kırsal alanda hasat öncesi ve hasat sonrası düzenlenen festivaller yöre insanlarının yıl boyu hazırlandıkları ve özlemle bekledikleri etkinlikler arasına girmiştir. Yörenin talepleri doğrultusunda festivallere katılan yöresel ve ulusal sanatçılarda etkinliklere zenginlik katmakta, festivallere de yüksek sayıda katılım sağlanmaktadır.

Panayırdan festivallere dönüşen etkinlikler iç turizm için büyük önem taşıyan faaliyet haline dönüşmüştür. Festivaller yöreler için ihtiyaç haline geldiği gibi, yöresel ve ulusal olarak önemli bir ekonomik hareketlilik haline gelmiştir. Günümüzde festivallerin organizasyonunda profesyonel kuruluşlar ve firmalar ortaya çıkmış, yörelerde bu konuda uzman kadrolar oluşmaya başlamıştır.

Her geçen gün organizasyonların kaliteleri artmakta ve ulusal ölçekte görünürlülükleri artmaktadır. Bunun başlıca nedeni festivallerin ekonomik ve kültürel katkıları küçümsenmeyecek boyutlara kavuşmuştur. Tüm sektörleri harekete geçiren yapısı ile günden güne gelişmeye açık bir ekonomik alan olarak karşımızdadır.

Bu nedenle festivaller her geçen gün yeniliklere açık ve cazip bir organizasyon hale gelmelidir. Çağın taleplerine uygun olarak teknolojinin verdiği geniş imkânlar çok iyi kullanılmalıdır. Gerçekleştirilen festivallerle ilgili veriler tutulmalı, gelecekteki planlamalar için bir veri tabanı hazırlanmalıdır. Profesyonel kadrolara güvenilmeli ve kadrolara fırsatlar yaratılmalıdır.

Ülkemizde gerçekleştirilen festivallere göstermelik uluslararası festival havası verilmesi verine, her yönü ile gerçek bir festival havası verilmelidir. Ancak bunun için yöredeki tüm kurum ve kuruluşlar yanında ülke genelinde kamu ve özel kesimin temsilcileri ile ilişkiler geliştirilmelidir. Sivil toplum örgütleri bu konudaki çalışmalarına ağırlık vermelidir. Yöredeki kamu ve özel sektörün tüm tarafları birlikteliğin başarısını ve gururunu birlikte yaşamalıdır.

Bugün panayırlardan festivallere dönüşen etkinliklerin etkin ve başarılı olmasının tüm kesimlerin yararına olacağı unutulmamalıdır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 416
Toplam yorum
: 86
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 778
Kayıt tarihi
: 19.02.10
 
 

Tarım, Gıda, Ormancılık, Çevre, Örgütlenme ve Proje konularında çalışmalarda bulunmaktayım. Öncel..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster