Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Haziran '21

 
Kategori
Alışveriş - Moda
Okunma Sayısı
65
 

Pandemi Sonrası Yeni Dönem

1 Temmuz 2021 Yeni Dönem Kararlarının uygulanacağı tarih olup, aşılama oranında 1.doz otuzbirmilyonbeşyüzbin doz, 2. Doz 15milyon doz ile toplam 25 Temmuz 2021 de 47 milyon doz aşıdayız. 
Haftasonu yasaklarının kalkması, sokağa çıkma kısıtlamasının son bulması, kamuda normal mesaiye dönülmesi, müzik faaliyetlerinin 24.00 Itibariyle durdurulması, şerhirlerarası, şehiriçi toplutaşıma sınırlamalarının kaldırılması kararları Yeni Dönem kararlarıdır.
 
Turizm faaliyetlerinde; Sağlık Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Ulaştırma Bakanlığı, Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı ,turizm faaliyetleri ve Türkiye ye seyahat için gerekli çalışmalar yapılmaktadır. 22 Haziran 2021 de 57 ülke düşük düzeyde kısıtlama, 27 ülke orta düzeyde kısıtlama, 70 ülke ise yüksek düzeyde kıstlama ile yurtdışı giriş çıkışlarda aşı pasaportu istendiğinde temin edilerek seyahat edilecektir. Son olarak Rus turistlerin 22 Haziran itibarıyl Türkiye seyahatleri açıldı. PCR Testi belgelenmesi ve karantina tedbirleriyle yedimilyon turistin kasım ayına kadar ziyareti bekleniyor. 
 
13 haziranda G 7 Liderler Zirvesine katılan ülkeler; gelişmekte olan ülkelere sağlanacak Covit19 aşısıvefinansmanına yönelik anlaşmaya varıldığı, kürese aşılamada büyük adımatıldığı, ekonomik iyileşme için pandeminin bitirilmesinin gerekliliği tespit edilmiştir. 
 
Nato Liderler Zirvesi ; 14 Haziranda olup Belçika’nın başkenti Bürüksel de  13 ülkenin katılımıyla toplanmıştır. Zirvede NATO GenelSekreteri Stoltenberg “ bugün ttifakımız için yeni bir sayfa açıyoruzgüvenliğimiziçinönemlikararlarıaldık. Tümmüttefikleregüçlübağlılığımızla, küreselrekabetçağındadeğerlerimizi, ve çıkarlarımızı savunmak için Avrupa ve Kuzey Amerikanın NATO da birlikte güçlü durmasının gerekliliği konusunda hemfikiriz” dedi. Rusya ve Çin gibi otoriter rejimlerin kurallara meydanokuduğu zamanda, müttefikler, Cenevre de Rusya Devlet Başkanı Viladimir Putin ile Biden’in görüşmesi öncesi görüşmeleri olumlu karşıladı ve desteklediklerini belirtti. Zirvede NATO nun 2030 vizyonu açıklandı, Türkiye’nin KuzeyAtlantik İttifakı için önemine değinildi.
 
İsviçre’nin Cenevre şehrinde ABD-Rusya Zirvesi gerçekleştirildi. Açıklanan ortak bildiride “Nükleer bir savaşın asla başlatılmamasına yönelik bağlılığımızı teyit ediyoruz” açıklamasında bulunulmuştur.
 
AB LiderlerZirvesi; 24-25 Haziran 2021 de Bürüksel de toplandı. BM Genel Sekreteri  Antonio Guaterres liderlerle biraraya geldi. Uluslararası ortaklar, özellikle G20 üyeleriGlasgowdaki COP26 toplantısı öncesinde hedeflerini arttırma çağrısında bulunuldu. İklim krizi ele alındı, Aşıya tüm ülkelerin erişiminin önemi değerlendirildi. C 19 salgınıyla mücadele, AB üyeülkeleri kurtarma fonları,  göçkonusu, Türkiye, Belarus, Rusya ile dışilişkiler, Gümrük Birliği güncellenmesi, Kıbrıs ve DoğuAkdeniz konuları değerlendirildi. AB Konseyi  AB Komisyonununa Türkiye, Ürdün,Lübnan ve bölgenin diğer bölümlerindeki Suriyeli mülteciler ve evsahib topluluklara sağlanacak finansman devamı için resmi teklifi sunması çağrısında bulunmuştur. Bildiride AB Konseyi bölgesel barış ve istikrarda Türkiye ve AB nin orta çıkarları doğrultusunda Türkiye ve tüm aktörlerin bölgesel krizlerin çözümüne olumlu katkı sağlaması beklenmekte, olduğu belirtildi. 
 
Güneydoğu Avrupa İşbirliği Zirvesi  Antalya da 13 ülkenin devlet, hükümet başkanları,  dışişleri başkanlarını katılımıyla 2. Kez Türkiye de düzenlendi. Digital düzenlenen forum bölümü, diplomasiye odaklanmış olup, Yeni dönem, Yeni yaklaşımlar, Yaratıcı, Özgürlükçü, Liberal, etik değerlerle diplomasi konuları değerlendirildi. Sağlık Bakanlığı desteği ve Kültür ve Turizm Bakanlığının organizasyonuyla toplantı gerçekleştirilmiştir.
 
Kıbrıs’ın Osmanlı İmparatorluğu tarafından fethinin 450. Yılı kutlamaları Antalyada yapıldı. Bu Haaftasonu 26 – 27 Haziranda ÖSYM sınavları yapılacaktır. Pandemi döneminde sınava giren tüm gençlerimize ve ailelerine kolaylıklar dilerim.
 
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 52
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 113
Kayıt tarihi
: 22.03.15
 
 

     İstanbullu olup, Yalova iline Cumhuriyet Savaşı sonucunda ilk “memur” atanan dedesi Sağlık M..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster