Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Şubat '07

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
10985
 

Para herşeyi satın alabilir mi?

Para herşeyi satın alabilir mi?
 

Şöyle bir düşünün; paranız var hatta öyle çok paranız var ki her şeyi satın alabileceğinizi düşünüyorsunuz.

Peki, ne kadar doğru? Paranın gücü her şeyi satın almaya yeter mi?

Parayla ne alabilirsiniz bir bakalım; süper lüks malik haneler, araba filoları, plazalar, son model eşyalar, son model kıyafetler, süper lüks yatlar,katlar, oteller, arsalar, yurtdışı seyahatleri, yurtiçi seyahatleri, jet, hadi abartalım futbol takımı, hatta biraz uçalım belki bir ada…

Liste paranın satın alabileceği her şeyi kapsıyor ancak fark ettiyseniz listedeki her şey insan yaşamını kolaylaştıran, rahat ettiren ve daha iyi yaşamasını sağlayan araçları kapsıyor.

Zenginin malı, züğürtün çenesi yorarmış demeyin, devam ediyorum…

Peki, insanlar para ile satın alınabilir mi?

İşte burada; “durun!” derim.

Ne yazık ki; çok parası olan insanların en büyük yanılgısıdır bu; paranın her şeyi satın alabileceğini düşünürler. Bunun içine “insanları da” katarlar. Onlara göre; herkesin bir bedeli vardır ve o bedel ödendiğinde herkese, her istediğini yaptırabileceklerini sanırlar. Para karşılığında yanında olanların hayatlarını satın aldıklarını düşünürler ve ona göre davranırlar.

Oysa öyle midir?

Para ile neler satın alınmaz bir bakalım; malik haneler satın alabilirsiniz ancak içine huzuru satın alamazsınız. Sağlık satın alamazsınız. Sadakatin bildiğim kadarıyla bir bedeli yok ya da sevginin büyük olması demek; bol sıfırlı çekler demek değil. Şirketler satın alınabilir ancak; yanınızda çalışanları satın alamazsınız mesela, hayatlarını kontrol edemezsiniz. Hiçbir yerde duymadım “ arkadaşta iskonto; bir alana bir bedava” ya da “sahibinden, az kullanılmış dost” bu da demek oluyor ki; para ile arkadaş ya da dost satın alamazsınız. Duyguları, mutluluğu, sağlığı dahası dokunamayacağı şeyleri almaya yetmez paranın gücü.

Asıl para; bu şekilde düşünen insanları satın almıştır ve almaya devam edecektir, yeryüzünde paranın her şeyi satın alabileceğini düşünen insanlar var olduğu müddetçe…

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Para her şeyi satın alamaz ama her şeyi etkileyebilir.Buna sevgi de dahil.Paran yoksa zaten o saydıklarınızın yanından bile geçemiyorsun üstüne bir de parayla satın alınamayan şeylerde de bir gariplik olduğu anlaşılıyor zamanla.Neden böyle olduğunu düşündüğümde altından paran yokta ondan=) diye bir ses geldiğinde karnıma sert bir yumruk yemiş gibi olmuştum...Paradan etkilenmeyecek saf bir şey olmalı bu dünyada...ya da çok iyimserim:)

Şimdilik yok 
 16.10.2010 23:58
 

Master kart reklamı vardı galiba "paranın satın alabileceği şeyler için" biz varız deyip, örneğin bir anneanneyi ziyaret etmenin "güzelliğini"n parayla olamayacağını anlatan.:))

derinmavi.. 
 22.06.2007 10:41
Cevap :
Evet ben de onu dedim. Para dokunamadığı şeyleri satın alamaz. Alamayacak da. Sevgilerimle...  22.06.2007 11:23
 

Nasıldı? Sahip olduğumuz şeyler bizi sahip alır... Ya da, Can Yücel, "bu hayatta hiç bir şeyi sahiplenmeyeceksin..." bir de, LeGuin; "mülksüzler". Eline sağlık Pelin. K.

Kerem Oğuz 
 28.02.2007 23:51
Cevap :
Tenk u :)  01.03.2007 16:44
 

Bedenini, ruhunu asla ;) Sevgiyle...

Barış 
 25.02.2007 22:50
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 139
Toplam yorum
: 1145
Toplam mesaj
: 191
Ort. okunma sayısı
: 3232
Kayıt tarihi
: 09.06.06
 
 

Ya herşeyim ya hiçim.... Birbirinden güzel fotoğraflarıyla yazılarımı destekleyen canım arkadaşı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster