Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Mart '14

 
Kategori
Seçim
Okunma Sayısı
1530
 

Para ile oy satın alma tekniği nasıl işlemektedir?

Uzun yıllar siyasi partilerin örgüt işlerinde görev aldım. Birçok kongre ve seçim geçirdim. Bu konuda çok çeşitli gözlemlerim oldu. Bu gözlemlerin birçoğunda o günkü yönetim tarafından yürütülen seçim kazanma yöntemlerini veya başka bir ifadeyle seçim hilelerini hayret ve ibretle izledik ve öğrendik.

Onlarca seçim hilelerinden birisi de seçmenin oyunun satın alınmasıdır; Bu yöntem başka partililerce pek farkına varılmayan ve önlenmesi oldukça güç bir yöntemdir. Bu yöntem, tıpkı mitinglerin kalabalık görünmesi için taşıma adam getiren partilerin yaptığı gibi, parası ve üye sayısı fazla olan partiler tarafından veya zengin bağımsız adaylar tarafından kolayca işletilebilmektedir.

Bunun için önce belli sandıkta oy kullanacak güvenilir kişiler saptanır. Bu kişilere paraya ihtiyacı olan başka seçmenler bulup getirmesi söylenir. Kongre veya seçim zamanı bu seçmenler sandığa yakın bir yerde göze batmayacak şekilde toplanır. İçlerinden sandığa ilk giden sandık görevlisinden mühürlü zarfı ve oy pusulasını alır. Mühürlü oy pusulasını cebine koyar. Boş zarfı sandığa atar ve oy kullanmış olarak geri gelir. Mühürlü oy pusulasını adaya veya partiliye teslim eder oyunu kaç paraya satmışsa parasını alır ve uzaklaşır. İkinci seçmen bu mühürlü oy pusulasına ‘evet’ mührünü oracıkta ve herkesin gözü önünde basar ve oy pusulası cebinde sandık görevlilerinin yanına giderek boş oy pusulasını alır. Paravanın arkasında mühürlü fakat ‘evet’ damgası basılmamış boş oy pusulasını, önceden evet oyu bastığı oy pusulası ile değiştirir. Oyunu kullanır. Geri döndüğünde boş oy pusulasını adaya teslim eder. Satılık oyunun parasını alır ve gider. Bu boş oy pusulasına üçüncü seçmen herkesin gözü önünde ‘evet’ oyunu basarak ikinci seçmenin yaptığı işleri aynen tekrarlar. Devir daim satın alınan seçmenler bitene kadar devam eder.

Ne diyelim ülkede bunca işsiz ve aç insan varken oy satın almak zor olmasa gerek. Bunları birçok kez anlattık, önlem alınması için kitaplar yazdık ama yumurta kapıya dayanmayınca bir şey olmuyor.            

Dilerim her daim siyaset temiz olur.

Güzel günler hepinizin olsun.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Vay be bunu da öğrendik!...Hayırlı seçimler diliyorum.....

Abdülkadir Güler 
 30.03.2014 9:55
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 110
Toplam yorum
: 12
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 556
Kayıt tarihi
: 13.02.09
 
 

1953 Denizli doğumlu, evli ve iki çocuk babası. Doktor dişhekimi, şimdiye kadar yayınlanmış yedi ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster