Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Temmuz '18

 
Kategori
İş Yaşamı - Kariyer
Okunma Sayısı
23
 

Para Kazanmak

Para kazanmak, Güç, iktidar,  Özgüven, Başarı ve bu terimlerin hepsine sahip olan kişiler, yani günümüzün patronları. Bu olguların aslında nasıl elde edildiği sorusuna cevap olarak herkesce belirli kalıplar dahilinde olmakla beraber birbirine yakın bazen de aynı olan bir fikir muhakkak vardır. Bu fikirler genelde abartılı ve kolay para kazanmak  fikrine dayalı öngörülerden oluşmakta da olsa gerçekler tamamen farklı

Peki o zaman
Bu servetler Nasıl kazanıldı?

Nasıl para kazanılır Ne iş yapsam? Herkesin hayalidir zengin olmak. Bu hayal Uğruna insanların yaptığı girişiminler in ardından başarısız durumlarla karşılaşınca aslında bu işlerin o kadarda kolay olmadığını açık ve net bir şekilde görmüş ve anlamış olmaktadırlar. Çok az insan vardır ki Şansın yardımıyla büyük servetler edinip lüks ve refah için yaşasın. Ülkemizde ticaret ve sanayi ye yön veren Holding ve Şirket sahiplerinin kuruluş ve yükseliş evresine baktığınızda her kezce kabul edilecek filmlere dahi konu olacak o büyük mücadeleyi ve özveriyi görecektirler.

fakat ne yazık ki insanlardaki genel kanı çok zenginse bir şekilde gayri resmi kirli işlere girmiş zengin olmuştur yönünde olsa da gerçekte bu durum gerçeği yansıtmamaktadır.

Bu şirketler ve bu başarıların arkasına baktığınızda disiplini ve her şeyden feragat ederek çalışma uykusuz günler ve geceler emek alın teri vardır. Çalışmayı hayat felsefesi haline getirmiş insanlar dan oluşmakta ve bu insanların son nefeslerini kadar aşkla çalışmaları asıl başarının sebebinin ana faktörünü oluşturmaktadır.   

Nasıl zengin oldular/ muhteşem iş adamları
Bir gün Merhum iş Adamı Sakıp SABANCI ‘ya çok büyük servetiniz var bu servet size torunlarınıza ve hatta torunlarınız torunlarına yetecek kadar büyük ama neden hala sabah 6 kalkıp koşa koşa işe gidiyorsunuz emekli olup bir köşeye çekilip geride kalan hayatınızın tadını neden çıkarmıyorsunuz sorusuna cevaben ben daha çok parayım diye uğraşmıyorum hiç bir sabah evden para kazanmak için işe gitmedim. iş yapmaya sıkıntıları çözmeye gittim benim açlığım para değil başarı ben başarının aşığıyım zorlukları aşmayı ve başarılı olmaya doyamıyorum demişti.

Aslında bu cevap herkes için bir ders niteliğinde ve iş hayatının aslında engebeli bir yol olduğunu ve bu yoldaki sıkıntıları aşacak iradiyi göstermekle Başarılı olabileceğinizi, emekle çalışmakla var olunabileceğini Açık ve net bir şekilde göstermektedir.       

Peki Büyük Bir İş adamı Olmak için Nasıl Davranılmalı?
Tabi Çalışma Emek ve Disiplinle birlikte doğru karar verme zeka beceri ve yönetim şekli bir iş yerinin başarısında kilit anahtarını oluşturmaktadır. Hiç bir zaman, zamanın gerisinde kalmadan zamana ve değişime açık ve ayak uyduran bir yönetim biçimini hayat felsefesi olarak benimsemek gerekir. En yakın ve En acı Örnek olarak bir zamanlar dünyanın en büyük telefon markası NOKIA’yı örnek alabilirsiniz mesela milyonlarca insana sorsanız dünyada iki telefon vardır NOKIA ve diğerleri diye cevap verirken bugün adından dahi söz eden bile kalmadı.

Değişen çağa ayak uydurmak için araştırmaktan yenilenmekten asla vaz geçmemek gerekir iyi bir satışçı olman iyi bir yönetici olacağın anlamına gelmez buranın kıralı benim dediğim olur asla demeyin iş fikirleri varsa kafanızda bunu şirket yöneticilerinizle paylaşın fikirlerini alın ve her işi ehil insanların eline teslim edin eğer satışta iyi iseniz sadece satış yapın örneğin işten çıkan bir personel ile oturup tazminat kavgası yapmayın bu ve bunun gibi durumlar şirket içi yönetim ağırlığınızı kaybetmenize sebep olacaktır.

Küçük Hesapların Adamı Olmayın
İşyerinde içilen çayın kullanılan kağıdın geç gelinen 5 dakikanın hesabını yapmayın ki şirket çalışanı o işyerini benimsesin ve sizi başka noktalar da kaybedeceğiniz parayı kazandırsın işletmenize gelecek zararı kendine gelen bir zarar olarak benimsesin mümkünse onlara maaşları dışında ekstra küçük ödemeler yapın örneğin iş yerinize sabah gelenler için kahvaltı yapabilecekleri kahvaltı malzemesi alın çok büyük bir masraf asla değil ama iş yerinize personeli bağlar ve çalışma verimliliğinizi arttırır yani motivasyonu düşük dört kişinin yapamadığı işi motivasyonu yüksek üç kişiye yaptırmak için her zaman motivasyonu yüksek tutun çalışanlarınızı mutlu edin..

Yapamayacağınız Hiçbir şey için asla söz vermeyin.
Asla yapamacağınız bir şey için birilerine söz vermeyin anı geçiştirmek için günü kurtarmak için alınan bu karar ilerde size çok büyük bir saygınlık kaybı yaşatır zamanla etrafınızdaki doğru kişiler kaybolur ve size benzen kişiler ve şirketlerle çalışmakta olduğunuzu göreceksiniz.

İşler kötü giderken ani kararlar almayın
Kimse istemez kötü durumları ama her şirket belirli dönemlerde krize girer ne kadar engel olmaya çalışılsa da bazen şirket için sebeplerden bazen de şirket dışında küresel sebepler krize girer bu durumlarda asla anlık kararlar almayın bekleyin ve görün gerekirse mevcudunuzu kaybedin ama asla ekstra borçlanmayın borcu borçla ödemeyin ne yazık ki iş hayatını sonlandıran firmalar işlerin kötü gitmesini eskiye nazaran gücünü kaybetmesini küçülmesini hazmedemedikleri için daha fazla borç batağına saplanıp her şeyini kaybetmiştir. Bazen bir şeyleri sonradan kazanmak için kaybetmek gerekir bunu kabullenmek mutlaka gereklidir.

Sizin de bir iş Fikriniz olsun Yıllardır cevaplanması en zor sorulardan biri Ne iş yapsam, iş fikirleri Genelde insanlar çalışma hayatının zorluklarından sıkılıp daha iyi yaşama koşulları için kendi işini yapmak fikrine her zaman sıcak bakmaktadır. Bu bağlamda her aklına geldikçe Ne iş yapabilirim arayışı içinde yeni iş fikirleri aramak ta bu genelde etrafı gözlemleme yoluyla gördüğü ticari yatırımları kendi kriterleri içinde yapılabiletesini değerlendirerek karar vermeye çalışılmakta. Tabi durum sektör içindeki zorlukları yapılan yatırımın gözle görülmeye risklerini analiz edilmesi bakımında oldukça büyük payda yanılgılara sebep olmakta, iyi bir araştırma yapmanın gerekliliği burada ortaya çıkmakta.

İş yeri Açmadan önce Dikkat Edilmesi Gerekenler.

1. Yapılacak işle ilgili mutlak suretle bilgi ve tecrübe sahibi olmanız gerekir. En kötü ihtimalle yapacağınız işten anlayan biriyle ya ortak olun yada yanınızda çalıştırın size tecrübeleriyle yön verecek birinin olmasını istenmeyen gereksiz maliyetleri ilk etapta oldukça makul seviyelerde azaltmaya yardımcı olacaktır.

2. Yapılacak iş için iyi bir maliyet araştırması yapın. Örneğin bir kasap açtığınızda göze ilk gelen dolaplar teşhir reyonları dekorasyon olabilir ancak asıl yan maliyet unsurlarını çok iyi analiz ediniz. Bu maliyet unsurlar alt alta toplandığında hatırı sayılır rakamlara ulaşabilmekte onuda bir örnekle anlatacak olursan mesala kıyma çekme makinası, elektrik kesintileri için jeneratör, vb gibi

3. Yapılacak yatırımın maliyetinden fazla sermayeniz mutlaka olsun, sakın cebinizdeki paranın tamamını kullanmayın veya Getirisi kesin belli olmayan risk içeren bir işte malvarlığınızı aşan rakamlarda borçlanmayın istenmeyen kriz anlarında işyerinizi finanse edecek sermaye yedeğiniz mutlaka olsun

4. Para Kazanmak istiyorsan Risk almadan Başarı olmaz demeyin. Risk almakla aptalca davranmayı karıştırmayın . Alınacak Riskin büyüklüğü istenmeyen bir şekilde kötü sona ermesi durumunda işletmenizin ortadan kalmasına sebep olacak kadar yüksek olmamasına dikkat edin.

5. EN ÖNEMLİSİ Birden büyüyüp Büyük işler yapmak yerine yavaş ve akılcı olarak hareket edin Tekrar belirtmekte fayda var Risk Almakla Aptalca Davranmak arasındaki ince çizgide kaybolanlardan olmayınız.

Unutmayın para kazanmak için çalışmayın başarmak için çalışın işinizi iyi ve doğru yapın para bununla birlikte size gelecektir..

 


mavimorfikirler

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 16
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 232
Kayıt tarihi
: 03.07.18
 
 

İş deneyimleri ve gelecekte yapılabilecek işler hakkında yazılar yazmayı düşürünere bu blogu kurd..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster