Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Şubat '09

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
1054
 

Para mı aşk mı tekrar düşünelim

Para mı aşk mı tekrar düşünelim
 

Bir aşk hikâyesi değil mi bazen sıkıcı bazen aranan bazen de yıkan. Hepsini bu üç harfli kelimenin inşa edip yıktığı ne kadar da enteresan. Bazen insan düşünüyor her şey bu üç harften oluşuyorsa neden dünya bu kadar büyük, değil mi? Ne işimiz var parayla ne işimiz var iş ile güç ile dünya malları ile. Güçlü bir tez aslında ama dünya gerçekleri içerisinde, ne kadar daha güçlü kalabilir? Sanırım karnınız acıkıncaya kadar. Aşkın karın doyurmadığı ile ilgili bir şeyler yazmama gerek yok sanırım. Bir de iki çıplağın hamam hikâyesi.

Aşk insanlar var oldukça yaşayacaktır. Ya Ekonomi? Evet, bence o da yaşayacaktır, çünkü yalnız yaşamıyoruz ki alışverişlerimiz olmak zorunda. Peki ya hayat, sadece ekonomi mi? Buna tam olarak evet diyemiyorum, ama nerdeyse öyle. Bazı sesleri duyuyor gibiyim. Ama ben şöyle özetleyeceğim parasız sevgi olmaz, para ile ne kadar olur bilemem, ama parasız kesinlikle olmaz. Yıllarca süregeldi değil mi aşk mı? Para mı? Bizim iyi yürekli saf vatandaşlarımız tabi ki aşk dediler, ama ne oldu bilemediler. Ne aşk parasız yalnız yürüdü ne de para aşksız yalnız yürüdü. Durumu biraz daha örnek vererek daha anlaşılır kılalım. Burada paradan kasıt ekonomi yâda yaşam refahıdır arkadaşlar. Kimse özgürlüğünü kazanmadan hayatını kazanmış değildir. Başkasının hayatlarını yaşamaksa zaten özgürlük değildir.

Düşünsenize, yalnız düşüncelerinizle ekonomik özgürlükler çerçevesinde, bir sevgi tufanı altında kim ezilmek istemez ki. Aşk bahçelerinde dolaşmak, sinema kapılarını aşındırıp, yağmurlu yollarda ıslanmak ne kadar da güzel olurdu değil mi? O nedenle sizce ne yapmamız gerekiyor? Bence önce ekonomik özgürlük sonra aşk daha da kısası önce kişi kendi hayatını kazanmalı daha sonra aşk a adım atmalı. Bunu yapmayan kişilerin sonu her gün TV kanallarında görülüyor. Aşkın en güzeli karşılıksız hiçbir ekonomik çizgiye dayanmayanı, içinde para lafı en az geçeni değil mi sizce de. Herkesin hayatını kurtarıp düzgün bir aşk hikâyesine kavuşması dileğiyle…

Rafet SAĞLAM

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 18
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 10
Ort. okunma sayısı
: 605
Kayıt tarihi
: 15.02.09
 
 

Güzel bir eğitim hayatı sonrasında hayatımdaki hedeflere ara verip  sosyal insan yapısı, aile kav..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster