Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Ekim '13

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
1928
 

Para ya da kıymetli eşya bulunması ile ilgili kanun var mı ya da niye yok?

Para ya da kıymetli eşya bulunması ile ilgili kanun var mı ya da niye yok?
 

Para ya da kıymetli eşya bulunması çok şeyi kapsar ve kaybedilen ya da bulunan şeyler kişiler için hayati önemde olabilir. Ama nasılsa hatırladığım kadarıyla kanunlarımızda bu konuda bir düzenleme yok.

Dedik ya işte buluntular bulanların insafına bırakılmayacak kadar önemli olabilir. Bir kimliğe ya da ayırıcı özelliğe sahip kayıplar (değerli bir köpek, ünlü bir tablo, önemli bir belge, ünlü bir eserin orijinal kopyası vs) polis marifetiyle takip edilebilinirse de diğer kayıplar (ya da buluntular) ya kaybolur (zayi olur) gider ya da bulanların insafına kalır. Bulanların insafına kalır diyoruz ama mesela yüklü bir para buldunuz, kime ait olduğunu nereden bileceksiniz. Hani insanlık edip polise teslim ettiğinizde de yerine ulaşacağından emin değilseniz doğru yapmamışsınız demektir.

Bu ülkede her gün yüzlerce kişi bir şeyler kaybediyor olabilirler. İl merkezlerinde oluşturacağınız ve o il sınırları içindeki kayıp ve buluntuların takip edileceği, kanunla kurulmuş, teminatlı, kayıtlı, güvenlik garantili bir birim sorunu çözer. Kişiler kendilerine ait olmayan bir şey bulduklarında kayıp bürosuna teslim etmedikleri takdirde kanuni işlem yapılacağını ve hatta cezaya muhatap olabileceklerini, kendine ait olmayan bir şeyi alıp, bulup, alı koymanın bir nevi onu çalmak sayılacağını kanunla düzenleyebilirsiniz. Yalnız bunun için bulanları buldukları şeyi kayıp bürosuna getirmesi şeklinde külfet altına sokamayız. Büronun numarasını arayacak ve siz gidip teslim alacaksınız.

Yani şimdi bu dediğimiz emniyette belki de vardır ama olduğuna dair bir emare yok; kimsenin de bilgisi yok. Hem olsa bile insanların ihtiyarına kalmış böyle uygulamaların işlerliği olmaz. Gerçek demokrasilerde halkın mağduriyetleri her türlü giderilmelidir. On bin lira parasını kaybeden bir vatandaşımız bunun üzerine bir bardak su içemez. Belki onu bir yılda kazanmıştır.

  

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

ornekleri hep bizden veriyorum ya; "Finder keeper" yasa bu mal ve ya emtia kiymetli evrak ve para mesei belli degilse bulana ait olur!

Newyorker 
 03.10.2013 1:49
Cevap :
Tabi Amerika'dan vereceksiniz; örnek orada çünkü.  03.10.2013 18:47
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 6032
Toplam yorum
: 14985
Toplam mesaj
: 283
Ort. okunma sayısı
: 637
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster