Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Ekim '11

 
Kategori
Bilim
Okunma Sayısı
1730
 

Paralel Evrenler ve Kuantum

Paralel Evrenler ve Kuantum
 

"Alemlerin Rabbi" sözünden, Tanrı'nın birden fazla evrenin Tanrı'sı ve yaratıcısı olduğunu anlıyoruz...

“Atom altı parçacık” fizikçileri “paralel  evrenleri” kabullenip, neredeyse bilimsel olarak kanıtladılar.

Geçenlerde posta kutuma bununla ilgili bir belgeselin bağlantısını içeren ileti geldi. Belgeseli ilgi ve beğeniyle izledim.  Bu ileti ve belgesel, bana yıllar önce okuduğum Richard Bach'ın "Bir"ini çağrıştırdı. Bu kitap da o sıralar zihnimi epey kurcalayan paralel evrenler, paralel yaşamlar, kader kavramları hakkındaki  bazı sorularıma yanıt bulmamı sağladı.

Yıllardır metafizikle, parapsikolojiyle ilgileniyorum. Bununla ilgili katıldığım bir konferansta dinlediğim (Kaos Teoremi sonrası geliştiren) "Hologram" Kuramı ile yaradılış, evren, Tanrı, “Bir”lik gibi konularda pek çok soru zihnimde yanıt bulmuş gibiydi. Hologram kuramı, bence Kaos kuramını da kapsayan, yeterince açıklayıcı bir tez...

Belgeselde işlenen paralel evrenler konusu da öyle…  Ancak, ben evrenlerin oluşumunun, rastlantısal ve kendi kendine olabileceği görüşüne katılamıyorum. Yani, iki paralel evrenin çarpışması bizim bildiğimiz evrenimizi oluşturdu diyelim, peki niçin böyle bir şey oldu? Paralel evrenler, “Büyük Patlama” öncesi için bir açıklama getirmekle birlikte, hala havada kalan sorular var.

Metafizikle ilgilenenlerin çokça okuduğu ve kullandığı bir söz vardır: "Dünyanın bir ucunda kelebeğin kanat çırpışı, sizin bulunduğunuz yerde fırtınaya neden olabilir". Bundan hareketle, (belki o kelebeğin kanat çırpışında da bizin dolaylı etkimiz olmuştur?) dünyadaki ve evrenimizdeki her şeyin etkileşim içerisinde bulunduğunu, dolayısıyla, farklı evrenler arasında da bir etkileşim olduğunu söylemek olasıdır. İnsanlık, yeterli bilince ulaştığında diğer evrenleri  ve oradaki varlıkları, etkileşimi ve nedenlerini daha açık seçik algılayabilecektir sanırım.

Genel olarak, evren, uzay meseleleriyle uğraşan bilim insanları, din ya da düşünbilim  (felsefe) alanındaki konuları destekleme ya da çürütme çabasında değildir. Yine de Amerikalı astrofizikçi Hugh Ross’un, “The Creator and The Cosmos (Yaratıcı ve Evren)”  adlı çalışmasında yer verdiği şu görüş dikkate değer:

"Zaman, olayların meydana geldiği boyut olduğuna göre, eğer madde, Big Bang'la ortaya çıkmışsa, o halde evreni ortaya çıkaran sebebin evrendeki zaman ve mekândan tümüyle bağımsız olması gerekir. Bu da bize Yaratıcı'nın evrendeki tüm boyutların üzerinde olduğunu göstermektedir.

Benim gibi zindeleştirici bir zihin cimnastiği yapmak isteyenlere, aşağıdaki bağlantıya tıklamalarını öneririm. Keyifli seyirler!


http://video.google.com/videoplay?docid=601546985137472922&hl=tr

Gülçin ERŞEN / 7 Ekim 2011 - Güllük

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

çok güzel bir yazı gülçin hanım... saygılarıma..

sensey 
 11.01.2012 13:56
Cevap :
Teşekkür ederim.  13.01.2012 17:44
 

Yazınız için teşekkürler Gülçin Hanım.. Bağlantı için de .. :)

Beymihdar 
 07.10.2011 17:51
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 134
Toplam yorum
: 101
Toplam mesaj
: 12
Ort. okunma sayısı
: 837
Kayıt tarihi
: 06.07.11
 
 

Ankara Üniversitesi Basın Yayın Yüksekokulu (İletişim Fakültesi) Radyo ve Televizyon Bölümü mezun..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster