Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Aralık '19

 
Kategori
Ruh Sağlığı
Okunma Sayısı
58
 

Paranoya (Kuşkuculuk)

Sözlükte “Abartılı gurur, kuşku, güvensizlik, bencillikle belli olan bir ruh hastalığı.” diye tanımlanıyor. Bir anlamı da “akıl dışı”dır. İngilizce karşılığı “Paranoia”dır.

Tıp dilinde Türkçe karşılığı sanrılı bozukluktur. Sanrı, ikna yoluyla değiştirilemeyen yanlış inançlardır. Buna tıp dilinde hezeyan denir. Yani bu kişilerin hezeyanları vardır. Mesela bir arkadaşım (doktor değil) kendisinin çok yakışıklı olduğunu, bütün güzel kadınların kendisine âşık olduğunu ve kendisini baştan çıkarmaya çalıştıklarını iddia ediyordu. Bazen (gerçekte olmamış) baştan çıkarma öyküleri de anlatıyordu. Bu tür paranoyaya erotomanik paranoya denir.

Yine bir arkadaşım da (doktor değil) genç yaştaki çocuklarının kendisini dolandıracaklarına, mesela bir katakulliye getirip evini, arsasını elinden alacaklarına, kendisini borca sokacaklarına inanıyor. Kendisine zaten sen çocuklarına bakıyorsun, onlara yedirip içiriyorsun, neden böyle bir şeye gerek duysunlar ki dediğimde asla ikna olmuyor ve bu düşüncesinden vazgeçmiyor. Bu tür paranoyaya kötülük görme paranoyası denir.

Diğer paranoya çeşitlerini de isim olarak vereyim:

Hak arama (dava) paranoyası

Keşif paranoyası

Somatik tür sanrılı bozukluk 

Kıskançlık paranoyası

Büyüklük paranoyası. 

*

Benim gördüğüm, paranoya zor bir hastalık. Kişiyi sürekli rahatsız ve tedirgin eden, korkutan bir bozukluk. En önemli belirti kuşkuculuktur ama tüm kuşkular paranoya değildir.

Bu kişiler kendilerinin hasta olduklarını asla kabul etmezler. Doktora da gitmezler. Hastalığın ağır şekillerinde başkasına ya da kendilerine zarar verebilirler. Bu yüzden dikkatli olmak gerekir.

Paranoyakların bu gerçek dışı düşünceleri dışında belirgin bir anormallikleri yoktur. Tedavi olmazlarsa bir ömür boyu bu düşüncelerle yaşarlar.

Paranoya oldukça seyrek görülür. Kadınlarda daha sıktır. Genellikle otuzlu yaşların sonlarında kırklı yaşların başlarında ortaya çıkar ve süregen (kronik) gidişlidir. 

Tedavi: İlaç tedavisi ve psikoterapi uygulanmaktadır. Hastaların yarısı antipsikotik ilaç tedavisine cevap vermektedir. Psikoterapinin de faydası olmaktadır.

Şen ve esen kalınız. 

Dr. Atanur Yıldız

23 Aralık 2019 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 522
Toplam yorum
: 90
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 257
Kayıt tarihi
: 24.01.09
 
 

Tıp doktoru.  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster