Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Eylül '12

 
Kategori
İzmir
Okunma Sayısı
4532
 

Paraşüt kulesinden atlamayana kız vermezler!

Paraşüt kulesinden atlamayana kız vermezler!
 

"Türk Hava Kurumu İzmir Şubesi’ne bağlı olarak işletilen ve tüm dünyada sadece 3 adet olan, 2’sinin yurdumuzda olduğu paraşüt kulelerinden biri İzmir'de fuar kültürparktadır.


81 nci İzmir fuarını  iki defa ziyaret ettim. İlkinde eşimle, sonra yalnız. Çünkü  O lunaparkı ziyaret etmemi, dönme dolap ve diğer oyuncaklara binmemi, paraşüt kulesine çıkmamı istemezdi :)

Yıllarca fuarı ziyaret ettim, paraşüt kulesine çıkmak bir türlü kısmet olmamıştı. Oysa yaklaşık 50 metre yükseklikten fuarın ve İzmir'in nasıl göründüğünü hep merak ederdim. Sonunda bu özlemi giderdim. Her ne kadar yükseklik sorunu yaşasam da :) İnönü'de (THK tesislerinde) uçan biri olarak paraşüt kulesinde bulunmak daha sorunsuz olacak gibiydi.
 
"Türk Hava Kurumu İzmir Şubesi’ne bağlı olarak işletilen ve tüm dünyada sadece 3 adet olan, 2’sinin yurdumuzda olduğu paraşüt kulelerinden biri Ankara’da diğeri de İzmir’dedir. Diğeri de Rusya'dadır. 1939 Yılında , Kültürpark içerisinde inşa edilen İzmir Paraşüt Kulesi o günden bugüne hala faaldir. Yıl boyu faal olmasına karşın; uygun hava koşullarının oluşmasının beklenmesinden dolayı her gün her saat atlayışa açılmamaktadır." 
 
Atlayışa izin veremeyeceklerini söylediler, sadece fotoğraf çekebilirmişim. 
 
 "Paraşüt kulesinden atlamanın da şartları var, atlayış mesafesimiz 48 metre. Sağlıklı olmak en önemli koşul. Bir diğer önemli durum ise rüzgarlı havalarda atlayış yapılamaması, 16 yaşından küçüklerin atlayış yapmasına da izin veremiyoruz, sadece 45-70 kilo arasında olanlar Paraşüt Kulesi'nden faydalanabiliyorlar."
 
Kilom tutmadığı için paraşütle atlayamayacağım  :) mecburen fotoğraf çekeceğim. Giriş ve asansörle yukarı çıkma karşılığında 5.00 TL ödedim. Yukarıda bi rüzgar, bi rüzgar... 9 Eylül için kuleyi bayraklarla donatan genç arkadaşlar ' Aman abi, kenarlara fazla yaklaşma' diye uyarınca... 'Ben İnönü'de planör, motorlu yelken kanat, yamaç paraşütü... istersen sertifikamı da göstereyim' diyecem amma, neyse...
 
İzmir'i Kadifekale'den, Belkahve'den, Dünya Barış Anıtı'ndan, Buca - Bayraklı - Egekent, tepelerinden görmek tabii ki çok güzel ancak paraşüt kulesinden de o eşsiz, doyumsuz güzellikleri yaşamakta anlatıl(a)maz.
 
Paraşüt kulesinin öyküsü ise oldukça eskilere dayanıyor.
 
"1. ve 2. Dünya Savaşı yıllarında Rus askerlerinin eğitimi amacıyla kullanılan Paraşüt Kulesi'ni Behçet Uz, Rusya'daki kültürpark incelemeleri sırasında görünce Türk Hava Kurumu'ndan İzmir'e de yapılmasını talep ediyor. Bunun üzerine Türk Hava Kurumu Rusya'ya bir heyet gönderdikten sonra, İzmir ve Ankara'ya kulelerden iki tane inşaa edilmesine karar veriyor, 1935'te yapımına başlanan kuleler 1937'de tamamlanıyor.
 
Bu kule yıllardır İzmirliler'in hizmetinde. Paraşüt Kulesi'nin İzmir için çok ayrı bir yeri, anlamı var. Hatta burası için meşhur bir laf var, 'İzmir'de Paraşüt Kulesi'nden atlamayana kız vermezler' diye. "
 
Paraşüt kulesinde çektiğim fotoğrafları galerilerimde görebilirsiniz. 
Fuar izlenimlerim sürecek.
 
Kaynak : İnternet
Fotoğraflar : İlyas Bayram

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

İlyas Bey, Fuara gitmeyeli hayli zaman oldu, yani fuar zamanında. En son gittiğimde kalabalıktan sadece gökyüzünü görüyordum. Siz ne güzel kuleden aşağılara bakmışsınız, durum müsait olsa atlamak bile gündeminizdeymiş. Benim için asla gerçekleşmeyecek bir durum kuleden atlamak. Fazla adrenalin bana iyi gelmiyor...:)Fotoğroflar da çok güzeldi...Selamlar, mutlu kalın...

Ayşegül HAYVAR 
 12.09.2012 10:34
Cevap :
Merhaba Ayşegül hanım,fuar elbette eski fuarlar gibi değil, adeta panayır havasında. Bundan sonra fazla bir şey beklemek Kültürparkın güzelliği yukarıdan bakıldığında daha iyi anlaşılıyor. Önümüzdeki yıllarda fuar bir başka bölgeye taşınacakmış. Giriş holünde maketi bile vardı. Hayırlısı diyelim. Görüşmek üzere, selamlar.  12.09.2012 19:13
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 240
Toplam yorum
: 1731
Toplam mesaj
: 236
Ort. okunma sayısı
: 2478
Kayıt tarihi
: 13.04.07
 
 

6 Mayıs, bir Hıdırellez günü "Merhaba dünya" demişim. Geçen elli küsur yıl. Bir şarkı vardır Osma..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster