Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Mayıs '14

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
121
 

Paraşütleri zamanında açalım

Paraşütleri zamanında açalım
 

Her şeyden önce paraşütümüz olmalı. ( S:Gencal)


“Beyinler bir paraşüt gibidir. Ancak açılırsa çalışabilir. İşletebilirsek, özgün düşüncelere fırsat verirsek, beyin kendini kullanabilir.”[i] Sözünü duymuşsunuzdur. Bu sözün bize çağrıştırdıklarıyla yazmaya çalışacağız:

 

Arkamızdaki paraşütle uçaktan atlıyoruz. Gündemimizdeki konuların üstüne atlıyoruz. Örneğin TC. Cumhurbaşkanlığı seçimini konu ediniyoruz. Tam kişilere sıra gelince paraşütün düğmesine basarak paraşütün açılmasını sağlıyoruz ki yere çakılmayalım, birçokları gibi başımızı ağrıtmayalım; lazın akıbetine uğramayalım. Fıkrayı hatırlayacaksınız:

 

 Lazın biri uçaktan paraşütle atlamış.  "Paraşütü daha çok var sonra açarım" demiş. Biraz zaman geçmiş "biraz manzarayı seyredeyim sonra açarım paraşütü" demiş. Yere yaklaştığında "Nasılsa geldik paraşütü açmaya lüzum yok" demiş ve yere çakılmış.”[ii]

 

Gündemde olduğu için TC. Cumhurbaşkanlığı seçimi konusunu örnek olarak verdim. Gerek bu konuda, gerekse diğer konularda beynimizi işletmiyor, özgün düşüncelere fırsat vermiyoruz. Yani beynimiz kendini kullanamıyor. “Allah'ın izni olmadıkça hiçbir benlik iman edemez. Allah, pisliği, aklını kullanmayanlar üzerine bırakır.”[iii]

 

Bu örnekten hareketle bazı çıkarımlar yapalım:

Paraşütü olmayanlar uçaktan atlamamalı. Biz nedense uzmanı olmadığımız, bilmediğimiz konular üzerine atlarız. Böylesine atlamaların kimseye yararı olmadığı gibi kendimize de zararı vardır.

Paraşütü olanlar uçaktan atlayabilir; ama paraşütün düğmesine zamanında basıvermeli. Çok yükseklerde iken düğmeye basılırsa asıl konuya temas edemeden yukarıda asılı kalırsınız. Kimse dediğinizi anlayamaz. Halkın düzeyine inemeyen bazı öğretim görevlileri be bazı yazarlar paraşütün düğmesine erken basıyorlar gibime geliyor.

Sonuç olarak, her şeyden önce üzerinde duracağımız konu hakkında paraşütümüz olmalı açık deyişle bilgi birikimimiz, donatımımız olmalı; sonra da paraşütü zamanında açmalıyız; yani bilgimizi kullanacağımız zamanı ve ortamı iyi ayarlamalıyız.

 

Sabahattin Gencal, Başiskele-Kocaeli

 [ii]http://www.gtaturk.com/forum/eglence-ve-mizah-bolumu/bildiginiz-fikralari-paylasabilirsiniz/80/?wap2

[iii]Kur’an-ı Kerim, 10 Yûnus Suresi 100 (Yaşar Nuri Öztürk mealinden)

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 181
Toplam yorum
: 287
Toplam mesaj
: 13
Ort. okunma sayısı
: 625
Kayıt tarihi
: 29.03.11
 
 

1943'te Trabzonda doğdu. Erzurum Yavuz Selim İlköğretmen okulunu bitirdikten sonra girdiği Bursa Eğ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster