Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Ağustos '09

 
Kategori
Kimya / Kozmetik
Okunma Sayısı
2192
 

Parfüm ve insan sağlığı

Parfüm ve insan sağlığı
 

İnsan sağlığı gerçekten çok öenmli bir hal aldı global dünyada. Çünkü git gide artan kimyasallar doğanın dengesini alt üst etmeye yetecek kadar bileşenler içeriyor. Gıdalarda, kıyafetlere, kıyafetlerden kozmetik ürünlerine kadar birçok üründe kullanılmaması gereken birçok kimyasallar kullanılarak insan sağlığıyla oynanıyor.

Parfüm de günlük yaşantımızın ve özel anlarımızın vazgeçilmez bir öğesi. Piyasada çeşit çeşit parfümler var ve kategori kategori ayrılmış bir haldeler: Orjinal parfümler, açık parfümler, kalem parfümler, imitasyon parfümler, deodorantlar gibi birçok çeşidi bulmanız içten bile değil. Peki bu konuda Ege Bölge Distribütörlüğü yapan biri olarak birkaç görüşümü sizlerle paylaşmak istedim. Öncelikle halkımıza ilk uyarı olarak; Sağlık Bakanlığı onaylı parfümleri tercih etmelerini istiyorum; çünkü her ne kadar denetimler sık olmasa bile onaylı bir parfümün vücudunuza vereceği zarar minimum seviyededir. Peki bu zarar da nerden çıktı? Dediğinizi duyar gibiyim. Zarar derken, bir parfüm her zaman temiz bir tene sıkılmalıdır ve aslında daha çok kıyafetinize sıkmalısınız ki vücudunuzun üreteceği ter, hormonlar ve derinizin vereceği tepkileri minimuma indirmek için. Ayrıca parfüm sıkı lifli kıyafetlerde daha iyi saklanır ve parfümün üstünüzde kalma zamanını arttırmış olursunuz.

Son zamanlarda özellikle merdiven altı parfüm imalathanelerinin üretimi arttığı için bu konuda uyanık olmak gerekir. Yoksa aldığınız ve beğendiğiniz bir koku sizi rahatsızlıklara, hastalıklara ve hatta cilt kanserine dahi götürebilir. Bu şu anlama gelmiyor: Tüm merdiven altı parfüm üreticilerinin sağlıksız ürün ürettiği anlamına gelmez ama güvenme noktasında her zaman sıkıntılarınız olacağı kesin. Özellikle çocuklarınızda parfüm kullanımını en aza indirgeyin ve mümkün olduğu sürece kullandırmayın. Orjinal parfümlerde bile koku derinizin bir kısım gözeneklerini kapatarak derinizin hava almasına engel oluyor. Bu sebeple çocuklarınızı bağrınıza bastığınızda burnunuza gelen doğal kokusuyla bırakın ki derilerinin yıpranma payı en aza insin.

Sonuç olarak; parfüm gerçekten teninize uygun olduğu sürece ve karakterinizi yansıtıp, uygun kıyafet ve mevsimine göre kullanıldığı zaman ve kimyasal bileşenleri organik seçilip, deriye minimum etki bıraktığı sürece hayatımızdaki kişisel bazda en önemli öğelerden birisidir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 9
Toplam yorum
: 2
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 969
Kayıt tarihi
: 28.06.09
 
 

Normal bir insan. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster