Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Ocak '13

 
Kategori
TV Programları
Okunma Sayısı
10055
 

Pargalı İbrahim Paşa diyoruz ama ortada bir Okan Yalabık gerçeği var...

Pargalı İbrahim Paşa diyoruz ama ortada bir Okan Yalabık gerçeği var...
 

Okan Yalabık, "Pargalı" rolü ile 82. bölüm unutulmaz bir performans ortaya koydu


Herkes Pargalı’yı konuşuyor… Pargalı İbrahim Paşa hakkında tarih sayfalarında ne kadar gizli kalmış bilgi varsa doğru yanlış bir bir ortaya çıkıyor… Ölümü ve televizyonda tasvir edilişi ile yüzyıllar öncesinde yaşamış bu devlet adamı günümüz kültürünün trendlerinden biri oluyor.

Bunun olumlu veya olumsuz bir çok noktası olabilir. Ama ben Pargalı İbrahim Paşa ve ölümünden bahsetmek istemiyorum. Bunu zaten fazlasıyla bir çok kişi yapıyor. Ben konuyu daha çok  Okan Yalabık‘a getirmek istiyorum…

Ne de olsa belki de hayatının en önemli rollerinden birine hayat verdi. Uzun süre üzerine yapışacak gerçek bir karakterin elinde olmadan temsilcisi konumundaydı. Özellikle son sezonlarda bırakmak zorunda kaldığı o sakalı ile “Pargalıyı” sadece set ortamlarında canlandırmadı, aynı zamanda elinde olmadan onunla birlikte de yaşadı.

Bu rolden sıyrılması o yüzden kolay olmayacaktır. Anlaşılan o ki seyirici için Yalabık,  çok uzun bir süre Pargalı İbrahim Paşa olacaktır.

Okan Yalabık’ın bundan sonra ki dizi projesi ne olur bilemeyiz. Ancak ismini Muhteşem Yüzyıl dizisi ile önemli bir marka haline getirdiği çok açık.

Aslında bu noktaya gelebilmek için, kimi şanslı oyunuclar gibi sıçrayışlar yaparak bu noktalara gelmediğini biliyoruz. Bir çok oyuncu gibi en ufak rolden, en önemli rollere adım adım ulaştı.

Okan Yalabık aslında dizi oyuncusundan ziyade tiyatrocudur. Uzun yıllar Kenter Tiyatrosunda başarılı rollerde rol alarak ustaların dikkatini çekti hem de yeteneğini yonttu. Televizyon çok sonraları ufak tefek roller ile geldi.

İlk kez Osman Yağmurdereli‘nin yapımcılığını yaptığı “Yılan Hikayesi” dizisinde Komiser Tayfun  olarak dikkateri çekti. Sonradan görüyoruz ki televizyon izleyicilerinin Yalabık ile tanışmasında rahmetli Osman Yağmurdereli‘nin oldukça katkısı olmuş.

Yağmur Ajans‘ın çektiği “Aşkım Aşkım“, “Yılan Hikayesi” dizilerinde yan karakter oynayan Okan Yalabık  “Serseri” dizisi ile bir anda esas oğlan olmayı başarıyordu. Bu dizide Erkan Petekkaya ve Gamze Özçelik ile rol alan Yalabık, belki fırtınalar koparmadı ama kısa sürede sağlam bir kitle edinmeyi başardı.

 ”Çapkın” ve Sensiz Olmuyor” dizilerinden sonra, televizyon kariyeri Tomris Giritlioğlu‘nun “Hatırla Sevgili” dizisi ile  önemli bir ivme kazandı. “Hatırla Sevgili” dizisinde Beren Saat ve Cansel Elçin ile birlikte rol alan Okan Yalabık dizide  Nejdet Aygün karakterine hayat verdi.

Televizyon kariyeri açısıdan önemli bir dizi olduğunu düşündüğüm “Hatırla Sevgili” dizisinde bu sefer yakın tarihe tanıklık ediyordu.

Nejdet Aygün karakteri ilginç bir karakterdi. Önceleri olaylara “sadece seyirci” olarak neredeyse “apolitik” bir yaklaşım benimseyen bu karakter, zamanla politik bir kimliğe bürünüyor ve hatta bu kimliği yüzünden suikast sonucu ölüyordu. Yine aynı dönemde oynadığı “Güz Sancısı” filminde de aynı çizgide bir karaktere hayat veren Okan Yalabık,  dönem projelerinin ilk akla gelen isimlerinden bir olmuş oldu.

Hatırla Sevgili” dizisinin devamı niteliğinde ki, “Bu Kalp Seni Unutur mu?” dizisinin  ne yazık ki şansı yaver gitmedi. Bu diziden sonra kendisine yine bir dönem dizisi teklif edildi ve Okan Yalabık 82 bölüm sürecek ve sosyal medyanın haftalarca tartışacağı; tarihin önemli bir karakteri olan Sadrazam Pargalı İbrahim Paşa’ya muhteşem bir yorunla hayat verecekti.

Pargalı’nın öldüğünü tarih sayfalarında çok önceleri bilen izleyicilerin şimdilerde üzgün olmalarının belki de en büyük nedeni budur. Çünkü Okan Yalabık’sız bir Muhteşem Yüzyıl tadının eskisi gibi olmayacağı çok açık görünüyor.

Volkan Türkcan

vturkcan@televizyondizisi.com

https://twitter.com/yerlidizi

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 57
Toplam yorum
: 17
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 3562
Kayıt tarihi
: 07.01.12
 
 

Ege Üniversitesi Bilgisayar Programcılığından mezun oldum. Bilgisayar ve İletişim sektöründe çalı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster