Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Ocak '10

 
Kategori
Yurtdışı Tatil
Okunma Sayısı
545
 

Paris 1

Hep Hindistan’a gitmek istediğimi sanırdım oysa Paris, Ortaokuldan beri en özlediğim yermiş, gittikten sonra anladım. Her an orada olmak isteyebilirim, sanat açısından müthiş, ama hemen dönmek isteyeceğim kesin. Şöyle bir önemli söz sarf edebilirim. Paris’e gittim, Antalya’yı gördüm. Meğer ne önemli, ne muhteşem bir yerde yaşıyormuşuz. Doğal güzelliği, güneşi, temizliği, say say bitmez. Sanatta epeyce eskimemiz gerekiyor, zamanla.

İstanbul’dan uçağa bindiğimde Hüsnü Şenlendiricinin müziği bizi karşıladı, THY Türkçe ve Otantik tercih ediyormuş. Yan koltuklarda Türkçesi de Fransızcası da iyi olmayan Tuncelili bir hanım ve Urfalı genç bir bey gurbette yaşamanın alışkanlığı ile tanıştılar. Memleketlerini öğrendiler. Biri Paris’te diğeri Deniz kıyısı bir köyde yaşıyor. Paris daha pahalı.

Köyde on kadar Türk var. Parisli restoran işletirken elleri alerji oluyor, ne olduğunu anlamıyorlar, Türkiye’deki doktorlara geliyor, deterjan alerjisi olduğunu anlıyorlar, oda berberlik yapıyor. Evlere gidip kesiyor, daha ucuz oluyor, onun için de daha masrafsız. Kadının oğlu ayda on bir gün çalışıyor, iş yok, kriz. Paris’te çok Türk var genelde dönerci diyor adam, şimdi işler yavaşladı, satıyorlar bazıları. İş yok nasıl satıyorlar, eşi dostu çağırıyorlar alıcı gelince, sanki çok müşterisi varmış gibi yapıp satıyorlar. İşte memleketimin müthiş zekası, yaratıcılığa da çalışsa ne var? İkisi de kredi ile ev almışlar, kira gibi diyorlar, belli güvenceniz varsa neden borca girmeyeceksiniz. Yolculuk uzun sürdü.

Eskiden okullarda daha çok Fransızca okutulurdu, o yıllardan beri Paris’i duymuştum. Televizyon yok elbette. Merak etmiştim hep, yol ondan uzadı. Hava alanı şehre 25-30 kilometre. Otobanın iki yanına çok yüksek duvarlar yapmışlar, çevreyi rahatça izleyemedim, 6-7 katlı geniş apartmanlar gördüm, duvar yazıları filan, Yeşilköy’den sahil yolu ile Taksime gelmeyi tercih edersiniz inanın. İnince Cezayirli bir taksiciyle şehre indim, tövbe bir daha gidersem, Cezayirli olana binmem, hiç susmadı, garip Fransızcasına aldırmadan.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bu yaz ben de oralardaydım...İzlenimlerinizi merak ettim..Yazarsanız okuyacağım, bekliyorum...:) Selâmlar

fatma iyibilgin 
 11.01.2010 19:55
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 50
Toplam yorum
: 44
Toplam mesaj
: 25
Ort. okunma sayısı
: 725
Kayıt tarihi
: 27.01.08
 
 

Biyologum ama öğretmenlik yaptım. Emekli oldum ve nihayet duygularımı, yaşadıklarımı, gördüklerimi p..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster