Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Aralık '12

 
Kategori
Yılbaşı
Okunma Sayısı
599
 

Paris St. Sulpice kilisesinde Noel ayininde yanlız bir adam

Paris St. Sulpice kilisesinde Noel ayininde yanlız bir adam
 

Bugün 24 Aralık ,noel gecesi. Uzun yıllardır kızım sebebiyle yurt dışı bağlantımız olduğu için bir çok noel anım var. Ama bu yazımda çok komik ve bir o kadar da düşündürücü bir noel anımı anlatmak istiyorum.

997 yılının son günleri idi. Ben Paris'te Burcu ile beraberdim. Babamız ve büyük ablamız Ebru  yeni yıl tatili için Türtkiye'den bir haftalığına gelmişllerdi. 35 metrekarelik stüdyo dairemiz 4 kişi ile çok dolu olmakla beraber sevgi ve özlem bütün güçlüklerin üstesinden geliyordu. Dördümüz o kadar nadir bir araya geliyorduk ki.

O gece Burcu Paris'in en bilinen kiliselerinden St. Sulpice'de noel aynininde çalacaktı. Noel ayinine gitmek üzere hepimiz çok şık giyinip apartımanımızın önüne çıktığımızda buz gibi bir kar havası yüzümüzü adeta ısırdı. Demekki saatlerdir radyo ve televizyonlarda Paris Belediyesinin ve Fransa Hükümetinin evsizlere yaptığı çağrı boşuna değildi. Bu çağrıda evsizler kilise ve okullarda kurulan  barınma bölümlerine davet edilerek muhtemel bir donma olayından korunmak isteniyordu.

Kilise çok soğuktu. Ayin başladığında Baş piskoposun arkasında iki uzak doğulu arkadaşı ile çalan Burcu'yu ince siyah giysisi içinde gördüğümde içim ürperdi. Bir yandan ayini dinliyor, bir yandan da Burcu'nun hasta olmaması için dua ediyordum. Salonda bizden başka Paris'te yaşayan diğer Türk arkadaşlarımız da vardı. Ebru'nun St. Benoit Lisesinden Paris'te okuyan arkadaşları da Burcu'yu dinlemek üzere kilisede toplanmıştı. Herkes kalın giysiler, Kürkler içinde idi..

Hepimiz dünya üzerinde ırk, dil, din ayrılıklarından uzaklaştıran ve yüreğimize sevgi tohumları eken o güzel ayinden sonra o kadar üşümüştük ki, ayin sonunda misafirler için hazırlanan sıcak çikolatanın başına koşmuştuk hemen. Ben elimde sıcak çikolatam yanımda konserini bitirmiş Burcum ve diğer dostlarım, eşim, büyük kızım etrafı izlerken birden beni tebrik eden Başpiskoposun sesini duydum. Burcu Gökerin annesi olduğumu öğrenen Başpiskopos beni böyle bir evlade sahip olduğum için tebrik ediyordu. Ben teşekkür ettim ve konuşmaya başladık. Bu içten konuşma devam ederken ben Başpiskoposa etrafımdaki Türkleri, takdim etmek gereği duydum. Döndüm. Büyük kızım, Eşim derken Ebru'nun bir arkadaşına sıra geldi. Ortam öylesine sevgi dolu idi ki o arkadaşı arkadaş diye takdim etmek bana ters geldi. Zaten ben o çoculkarın Paris'te gurbet anneleri değilmiydim. Bu düşünce ile Ebru'nun arlkadaşını oğlum diye takdim ettim. Onun yanında kardeşi vardı. Onu ayıramazdım onu da kızım diye takdim ettim. Kısacası ben bu kişileri oğlum, kızım diye  takdim ettikçe  Başpiskoposun bu geniş aile kadrosu karşısında gözleri büyüdü. Herhalde beni çok çocuklu İtalyan anneleri falan gibi sandı. Birden Başpiskopos siz buradan çıkınca hep beraber noel yemeğine gidersiniz değilmi, ne kadar güzel dedi. O an adamın gözlerinde geniş aileye , çok çocuğa sahip olmanın ve onlarla beraber noel yemeği yemenin dayanılmaz arzusunu gördüm. Sanırım adamcağız çok yanlızdı ve bizim hayali geniş ailemiz ve hayali noel yemeğimiz onu çok cezbetmişti. O an aklıma onu da akşam yemeğe çağırmak geldi. Sonra küçücük stüdyomuzda hepimizi düşündüm. Bir an düşünmesi bile içime sıkıntı veren bu olay sadece bir hayal olarak kaldı.

O gün noelden sonra hep beraber tabii başpiskopossuz evimize gittik ve neşe içinde noel yemeğimizi yedik. O gün ben ne kadar şanslı olduğumu iyi anlayamamıştım. Daha sonra her noelde o yanlız adamı ve geniş aile özlemini  anımsadıkça ne kadar şanslı olduğumu daha iyi anladım.

 Evet hepimiz sahip olduklarımızla çok şanslıyız. Onların değerini bilmek için kaybetmeyi beklemeyelim.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

DEĞERLİ KARDEŞİM BEN DE SİZİ TEBRİK EDERİM ÖYLE MÜKEMMEL BİR EVLADA SAHİP OLDUĞUNUZ İÇİN.SAĞLIKLI MUTLU OLSUN İNŞALLAH.SEVGİLER.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 24.12.2012 18:28
Cevap :
Güzel dilekleriniz için çok teşekkür ederim. Ben de sizin yeni yılınızı kutlar,2013 yılının size ve ailenize mutluluk ve sağlık dolu günler getirmesini dilerim.Sevgilerimle  24.12.2012 21:07
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 826
Toplam yorum
: 1069
Toplam mesaj
: 22
Ort. okunma sayısı
: 1034
Kayıt tarihi
: 26.04.11
 
 

Ben emekli bir iktisatçıyım. 21 yıldır bir sanatçı annesiyim. Küçük kızım klasik müziğe eğilim gö..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster