Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Ocak '13

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
178
 

Paris suikastinin müzakerelere yansımaları

Paris suikastinin müzakerelere yansımaları
 

Paris cinayetlerinin sır perdesi hala aralanmış değil. Ortalıkta yığınla senaryo ve iddia var, her kafadan, ayrı ses çıkıyor, her kalemden ayrı tezler öne sürülüyor.

İmralı-Ankara hattında yürütülen müzakerelerin hemen ertesinde vuku bulan böylesi provokatif bir eylem kuşkusuz ki çıkılan zor ve meşakkatli yolda o yolun yolcularını bir nebze de olsa umutsuzluğa ve yılgınlığa sevk etmiş olabilir.

Gerek Kürtler ve gerekse Türkler Paris suikastının henüz ilk günlerinde  birbirilerine karşı karşılıklı suçlamalarda bulundular, hükümet derin PKK’yı, Kürt siyaseti ise derin devleti işaret etti.

Haliyle barışa dair umutlar hırpalandı, toplum umutsuzluğa düştü, hep öyle olmadı mı ?

Ne zaman barışa dair birileri bir şeyler yapmaya çalışsa; ya bir karakola gecenin bir yarısında PKK büyük bir baskın yapar veya TSK, PKK’ya yüksek kayıplar verdirecek operasyonlar düzenlemedi mi?

Paris cinayetlerine dair teoriler üretildikçe hem Kürtler ve hem de Türkler birbirilerine karşı yaptıkları suçlamaların önce hararetini düşürdüler, iki tarafta bu işin bir veya birkaç yabancı ülkenin işi olabileceğini dillendirmeye başladı,  özellikle Öcalan’ın İran’ı işaret etmesi çok önemli, olayda kimin parmağı var şimdilik muamma olsa da  iki tarafın da bir ortak noktada buluşması kısa süreliğine de olsa oluşan olumsuz havayı dağıtma adına çok önemli olsa gerek.

Bu karşılıklı iyi niyet ve karşılıklı güven bugün itibari ile Türkiye yoluna çıkan cenazelerin Diyarbakır da kitlesel bir törenle karşılanmasında hükümet kanadının göstermiş olduğu müsamaha ve kolaylık, karşılama komitesinin toplum ve iktidar kanadının cenazelerde muhtemel bir provokasyona karşı duyduğu endişeleri giderici telkin ve söylemlerde bulunması doğrusu bu süreçte oldukça önemli.

Gerek bölgede ve gerek se Diyarbakır’da daha önce yapılan kitlesel gösteri ve törenlerde hepimiz çok biliyoruz ki gerek kolluk kuvvetlerinin gereksiz tepkileri ve gerekse göstericilerin abartılı taşkınlıkları sonucu ortalık savaş alanına dönüyordu.

Hali hazırda yarın Diyarbakır’da ne olabileceğini kestirmek mümkün değil, lakin tarafların karşılıklı iyi niyetleri öyle gösteriyor ki korkulan olmayacak ve ortam gerilmeyecek, zaten umulan da o.

Paris suikastının faillerinin deşifre edilmesi ve bunun ivedilikle kamuoyuna duyurulması 30 yıllık kanlı savaşın bitirilmesi adına şuan için en önemli koşul olarak görünüyor gibi.

Eğer olayın gerisinde derin devlet ve derin PKK dışında bir güç çıkarsa bu tarafların müzakerelerde işbirliğini güçlendirir, aksi bir durum ise tarafları birbirilerine karşı derin bir güvensizliğe sürükler ve gelinen noktayı sabote eder.

Bu zorlu yolculukta bu karşımıza çıkan ilk engel olmayacaktır, en azından bundan eminiz.

Nejat ERDİM

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 166
Toplam yorum
: 82
Toplam mesaj
: 11
Ort. okunma sayısı
: 534
Kayıt tarihi
: 02.09.09
 
 

Batmanın Beşiri ilçesinde doğdum, Mersinde yaşıyorum, edebiyata ilgi duyuyorum, yerel ve ulusal d..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster