Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Hakan Karaduman (Akdenizli)

http://blog.milliyet.com.tr/akdenizli

10 Ocak '09

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
657
 

Parmak

Parmak
 

Genelde yaşlı bir amcadır. Yaklaşık bir haftadır dışkılayamama sorunu yaşamaktadır, şiddetli karın ağrısıyla bize başvurur. Yapılan tetkikler sonucu çıkışta biriken dışkının tıkanıklığa yol açtığı ve bağırsağın boşaltılması gerektiğine karar verilince lavman denenir. Sıvı lavmana rağmen dışkılama gerçekleşmezse parmakla dışkı defalarca “rektal tuşe” yapılarak boşaltılır. Parmakla dışkı temizlemek, diğer adıyla.

Son derece zorlu bir yöntemdir yapan için. Hasta işlem sonunda rahatlar. Bazen bu işlemden sonra hasta size tepki koyar: parmaklamadan olmaz mıydı?

***

Ülkemizdeki bazı politikacılar bağırsak temizliğinden söz edince geçenlerde yaşlı bir amcaya yaptığım müdahale geldi aklıma. Parmaklamadan olmaz mı? En kısa ve en sağlıklı yol olunca bazen, tercih nedenidir.

Ülkelerin değişim süreçleri eğer kansızsa karın ağrılı olacaktır. Ardından görünmez eller parmaklarını bu işin içine hoyratça sokup parmaklayacaktır.

Sorulması gereken soru: nasıl bir değişim? Herkesin mutlu olacağı bir değişim mi? Yoksa herkes adına düşündüğünü düşünenlerin, herkesin mutlu olacağını düşündükleri bir değişim mi?

Birilerinin diğerleri adına rejimleme düşünceleri.

Seksen öncesi komünistler 50 fraksiyonla 50 farklı devrim hayallerlerdi. Belki çocuktum ama sonraki yıllarda o günlerin heyecanını yaşamış insanların bu hayale yarın devrim olacak gerçekliğinden baktıklarını anlatmalarını çok garipserdim. İçinden bakınca gerçeklerden uzaklaştıklarının farkındaydılar belki ama gerçek onlar için hiçte heyecanlı gelmiyordu sanırım onlara.

***

Ülkemizde şimdilerde “Şeri” düzene doğru bir gidişin verileri hiç bu kadar güçlü olmadığını düşündüren nedenlerin arttığını görmek şaşırtıcı değil. Sadece televizyona yapılacak dikkatli bir zapingle tüm kanallarda bu değişimin izlerini görmek mümkün. Halkta ise henüz belirgin bir değişim yok. Var olan kapalılık evlerden dışarı çıkıyor ve buna bağlı kapalılık daha net görülmekte.

***

Yazıma son verirken bir örnekle bitireyim. Sayın Derya Baykal bir TV kanalında aynen şunları söylemişti seçim günlerinde: “Eğer rejim değişirse biz de değişip uyum sağlayacağız. Başka elden bir şey gelmez.”

İşte 80 yıllık kadın özgürlüğü; ve üstelik özgürlüğü doya doya yaşamış birinden ilginç çözümsel bakış.

Yaşananlar bir incir çekirdeğini doldurmaz boş endişelerdir diyenlere, incirin kabız ve hatta bağırsak tıkanıklığına yol açabildiğini de söylemek isterim.

Sağlıcakla.


seçkim: http://www.dailymotion.com/relevance/search/alag%25C3%25B6zl%25C3%25BC%2Byar/video/x4ftgx_ezginin-gnlg-alagzl-yar_music

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sevgilerimle:-) Sana yetişmek için kondisyon arttırmamız gerek... Çok güzeldi yine...

yeşilsoğan 
 12.01.2009 12:31
Cevap :
teşekkürler cicom, sağlıcakla kal.  12.01.2009 13:16
 

Alıştırma politikası tam gaz gidiyor. Biz uyuyalım daha... Ve bir gün, bir sabah kapımızda...

hemera 
 12.01.2009 0:34
Cevap :
teşekkür ederim, sağlıcakla kalın.  12.01.2009 9:10
 

Sevgili Can dostum ne güzel anlattın, parmak, kabız, prostat hallerini halkımızın, hele göz önünde olan eşrafın daha dikkatli olması gerek, ben bu kabız, işlerini iyi bilirim yıllar evvel hemoroid ameliyatı olan biri olarak iyi bilirim.Ama şu gerçek anlattıkların gerçekten vatanını milletini seven, rejimi seven herkesin okuması gerek..kalemine yüreğine sağlık..

Mehmet EREN 
 11.01.2009 22:31
Cevap :
çok teşekkür ederim mehmetçiğim, sağlıcakla kal.  12.01.2009 8:43
 

Prostat iltihabı tedavisi görmüş bir erkek olarak şunu düşündüm, kadın olduğu için yapısal olarak prostat organına sahip olmayan Sayın Derya Baykal, konuya bu kadar rahat yaklaşıyor herhalde. Yanılıyor muyum acaba? Sevgiler. Selamlar. Ali Nail.

Ahmet Güüreşçioğlu 
 11.01.2009 15:18
Cevap :
özünde herkes aynı düşünüyor olmalı ki at koşturanların atları hiç terlemiyor :) beni en çok şaşırtan insanlardandır derya baykal. bu düzen değişirse ilk kadına darbe vuracaktır. sağlıcakla kalın.  11.01.2009 16:07
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 470
Toplam yorum
: 1750
Toplam mesaj
: 25
Ort. okunma sayısı
: 542
Kayıt tarihi
: 28.08.06
 
 

Ateşten denizleri mumdan gemilerle geçmeye" benzer hayatımız. Mutlaka mavi gökyüzü görünecektir. Gid..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster