Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Nisan '20

 
Kategori
Tarih
Okunma Sayısı
244
 

Parti Pehlivan

''Biz Çerkez Ethem'le düşmana kurşun atmak üzere anlaşmıştık, kardeş kardeşe değil'' diyerek 2. adam olarak bulunduğu Kuvva-i Seyyareden Halil Efeyle beraber ayrılan çetecilikte Parti Pehlivan adıyla bilinen Mehmet Baksak aslen Serezli göçmen bir ailenin oğludur. Kuvva-i Seyyarede nüfuzlu olup, Çerkezin dahi çekindiği gözüpek bir çeteciydi. Anadolu İsyanlarını bastırmada bizzat bulunmuş Çerkez Yunan'a yaklaşınca 33 adamıyla gruptan ayrılıp Kuva-i Millici Demirci Kaymakamı İbrahim Ethem beyin akıncılarına katılmıştır.

Akıncıların içinde de nüfuzlu olup İbrahim beyin yardımcısı durumundaydı.  Muhabereleri istişare ile yürütmüşler, 2 yıl boyunca dağlarda dört mevsimi beraberce yaşamışlar, bir çok tehlikelere gögüs gerip en sevdiklerini şehit verip mezarlarına toprak atmışlardır. Beraber, günlerce aç kalıp karlı dağlarda uzun geceler, geçirip, hainleri infaz etmişlerdir. Koca yaylada Asker Makbuleyi, 2 ay sonra Kınık damlarında en yakın arkadaşları Halil efeyi şehit vermişler, 4 ay sonra savaştıkları Yunan palikaryalarının kaçışına şahit olup yollarını kesip ağır zayiatlar vermişlerdir. Yunan artıklarını  Balıkesir'e kadar kovalamışlar, sonra akıncıları terhis edip sivil hayata dönmüşlerdir. TBMM tarafından istiklal madalyası ile taltif edilmiştir.   

Parti Pehlivan'ı arkadaşı ve komutanı İbrahim bey O'nu şöyle anlatmıştır. ''İdaresi pek müşgül olup hemen ifrada kaçar. Devamlı Hükümete isnat edip, eşkiya ve soyguncuların amansız düşmanıdır. Fakat gavurcukların, hainlerin ve muhaliflerin malını ganimet bilir, gösterişi sever, ciddi bir amirin emrinde iyi ahlak sahibidir.

1878 yılında Yunanistan'ın Serez şehrinde doğan Parti pehlivan Balkan savaşlarında Rum çetecilerle savaşmıştır. 1916 yılında Süleyman Askeri  beyin emrinde Kut-ul Amare'de savaşmış 13 bin İngilizin esir alınmasında bulunmuştur. 1918 yılında Manisa'ya yerleşmiş cezaevine başgardiyan  olarak atanmıştır. İzmir'in işgalinden sonra Akhisar Redd-i ilhak Cemiyetine cezaevinden kaçırdığı 30 arkadaşıyla  beraber katılıp Gölmarmara, Bintepeler ve Bergama'da Yunan'a ağır darbeler vurmuştur. Batı cephesinin kurulması için Salihli'de Kuşçubaşı Eşref beyin çiftliğindeki toplantıya katılıp Kuvva-i Seyyarede Çerkez Ethem'le beraber savaşmıştır.

Kurtuluş savaşından sonra Emlak-ı metrukeden kendisine Manisa Hacı Haliller köyünde verilen bir çiftlikte ailesi ile beraber 1941 yılına kadar yaşamıştır.

ETEM SEVİK, Büşran Betül Kaya bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 76
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 165
Kayıt tarihi
: 04.12.17
 
 

İlgi duyduğum alan tarih. Milli mücadele ve Osmanlı tarihine  odaklandım. Gözden kaçan tarihi şah..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster