Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Haziran '11

   
  Kategori
  Siyaset
  Okunma Sayısı
  476
   

  Parti taraftarları

  Parti taraftarları
   

  Son zamanlarda gündem haliyle seçimler, siyaset, mitingler, söz dalaşları... Ama bu gündem içinde dikkatimi çeken farklı bir şey daha var. Seçmenlerin tavırları. 

  Dikkat ediyorum da; herkes tutturmuş "ben x partiliyim, ben y partiliyim, benim partim senin partini döver" bilmemne. Size de burada tuhaf gelen bir şey yok mu? Bu meretler takım değil ki. Bunlar siyasi partiler, her zman doğru laf edecekler diye bir kaide yok. Onlar da yanlış bir şeyler yapabilirler. O zaman körü körüne onların peşinden gitmek niye? Peki ya her yaptıklarını doğru addetmek? 

  Geçenlerde kapıma, bu seçimlerde oy pusuluasında 4. sırada yer alacak olan partinin temsilcileri geldi. Bana ısrarla hangi partiye oy vereceğimi sordular. Ben de ısrarla bunun bana ait kişisel bir bilgi/görüş olduğunu, bunu kimse ile paylaşmak istemediğimi söyledim. Ancak o kadar ısrarcıydılar ki neredeyse beni kendi evime sokup sıkıştırıp, döve döve söyleteceklerdi. Neyseki sağ sağlim gönderebildim onları kapımdan. Yine bu partinin kadın kolları, Karşıyaka Çarşısının orta yerinde broşür dağıtıyorlardı. Anneannem ve ben de yanlarından geçerken elimizi uzattık broşürlerini almak için, doğduğu günden bu güne Atatürkçülük anlayışı ile yetişmiş ve yaşlanmış olan anneanneme "sen önce başındaki örtüyü çıkart, Atatürk düşmanı" diye bir yafta yapıştırdılar. Daha önce bu partinin kadın kolları hakkında kötü şeyler duymuştum ama inanmak istememiştim. Kendim yaşayınca da inandım doğal olarak. E haliyle buolay ardından, bu insanlar hakkındaki düşüncelerimde maalesef hiç iyi bir yöne dönmedi. Bu seçimlerdeki oy pusulasında ilk sırada yer alacak olan partinin "taraftarları" ise yine aynı şekilde bir o kadar bağnaz. Onlar hakkında bir şey söylememe gerek bile yok zaten, bilen onları biliyor. He birde "ben Atatürkçüyüm" deyip Atatürk'ün o güzel ilkelerini bilmeyenler de var. Sanki bir insan ya Atatürkçü ya da dini bütün olabilir. İkisi bir arada olanlar ise "nabıza göre şerbetçi" olarak gösteriliyor nedense... 

  Kısacası, güzel ülkemin güzel insanları her zamanki gibi, bir komplo, tuzak ve kutup içine çekiliyor. Hani hep diyor ya siyasetçiler birbirine, "ülkeyi bölmeye çalışıyorsun" diye. Belki bilerek, belki de farkında olmadan tüm parti "taraftarları" buna hizmet ediyorlar. Geçenlerde İzmir'de, oy pusulasının ilk sırasında olan partinin mitingi vardı. Tesadüfen oradan geçerken bile bu ayrışmayı anlamamak için zombi olmak gerekir. Tel örgülerin ardından birbirne bakan, mitinge katılmış "Müslümanlar" ve katılmamış "gavur İzmirliler" vardı o an orada. Ayrışmanın doruğuydu o bakışmalar. Ne yazık ki kurtuluş savaşını omuz omuza yapmış insanların torunları, bugün "onun başı kapalı, aşağılık bölücü", "onun başı açık, günahkar bu, ölsün" diye birbirine bakıyor ve birbirini aşağılamaya çabalıyor. Aslında bu lafları edenler, kendi kendilerini aşağılıyorlar ama farkına varabiliyorlar mı? 

  Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

   
  Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
  Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
  Toplam blog
  : 1
  Toplam yorum
  : 0
  Toplam mesaj
  : 0
  Ort. okunma sayısı
  : 476
  Kayıt tarihi
  : 08.06.11
   
   

  İzmir/Karşıyaka'da doğdum ve şimdiye kadar olan yaşantımın tamamını burada geçirdim. Çınarlı Teknik ..

   
   
  Yazarı paylaş
  • Tümünü göster