Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Şubat '18

 
Kategori
Magazin
Okunma Sayısı
91
 

Parvus ile Abdülhamid Yine Karşı Karşıya Geldi!

Parvus ile Abdülhamid Yine Karşı Karşıya Geldi!
 

TRT1 ekranlarında Cuma akşamları seyircisini ekrana kilitleyen, yapımcılığını ES Film’in üstlendiği dönem dizisi Payitaht Abdülhamid’in dün gece yayınlanan bölümüne;

Sultan Abdülhamid’in, kışkırtılarak üzerine yürüyen halkına, hain güçlerin maşası olan tutuklattırdığı yalan haber yapan gazetecilere, bunlara sebep olan, idam hükmünü verdiği Parvus’un Saraya gelmesiyle tüm dünya ülkelerinin söz birliği yapıp karşısına dikilen Sefirlere aldığı sert, adaletli ve inançlı tavrı, konuşması ile bölüm finalinde Saraya askerleri kullanarak yaptıkları saldırı damgasını vurdu…

Yönetmenliğini Emre Konuk’un üstlendiği dizinin dün gece yayınlanan bölümünde neler oldu:

“Milleti fitneye çağıranları, yalan haber yapan gazetecileri tutuklayın!”

Abdülhamid’e ‘Kaçıyor!’ yalan haberlerinin ardından ona yaşatılan linç girişimi sırasında Ertuğrul Alayı’nın yeni askerleri etten duvar oluşturarak, Padişahın üzerine yürüyen halkın, sahte Osmanlı askerlerinin önüne geçtiler. Ardından Abdülhamid, dün gece ortalığı hem sakinleştiren hem de bu yalanlara inanmamalarını anlatan bir konuşmaya imza attı… “ Hadsizler! Biz ne vakit kaçtık? Şimdi çıkmış Sultan gidiyor yalanlarına inanırsınız! Ben sizi vallahi de bırakmayacağım billahi de bırakmayacağım! Uyanık olun efendiler! Bir bakın, size söz söyleyen sizi zulme mi götürüyor, adalete mi? Size söz söyleyen sizin haset, kin, nefret hislerinizi mi körüklüyor yoksa sevgi, muhabbet, merhamet hislerinizi mi? Evlatlarım, milleti fitneyi çağıranları, yalan haber yazan gazetecileri, bu işe sebep olanları tutuklayın! Biz hak isteyenin hakkını veririz, baş kaldıranın başını keseriz!”

 Abdülhamid: “Gazetecilik doğru haberi yapmaktır!”

Gazetecilerin tutuklanmasının ardından yalan haber yapamayacak olmalarıyla İngiliz Sefiri Sultan’ın yanında soluğu aldı. Abdülhamid tutuklanan tüm gazetecilerle konuşarak hem Sefire hem de yalan haber yapan gazetecilere bu haberleri kanıtlarıyla ispat etti. Gazetelere ve gazetecilere özgürlüğün kendisine iftira atılması, kaçacağına dair yalan haber yapılması olmadığını, gazeteciliğin doğru haberi yapmak olduğunu anlattığı sahneler dün gecenin çarpıcı sahnelerindendi. Gazetecileri İngiliz himayesinde ülkeden gönderilmek ve kendisinin ‘kaçacağı’ yalan haberini yapan gazeteciyi de Parvus’u ona getirmesi koşuluyla serbest bıraktı. 

Parvus ile Abdülhamid yine karşı karşıya geldi!

Parvus’u İngiliz Sefirhanesinden başına silah dayayarak çıkartan gazeteci, Sefirhane önünde Parvus’un ve onu saran şemsiyeli bir grubun arasında bıçaklandı. Parvus, daha sonra kendi ayağı ile Saraya gitti.  Ve Abdülhamid’e, ‘Karşımda duramazsınız, dayanamayacaksınız, etrafınızdaki Paşalar kendi elleriyle sizi teslim edecek.” diyerek gözdağı verip onu kendi taraflarına çekmek istedi. Abdülhamid, “ Parvus Efendi, ben devletin başında olduğum müddetçe milletimin hakkını çalamayacak,  tarihimizi karartamayacaksınız. Namusumuza dokunamayacaksınız. Dinimizin izzetini size ezdirtmem! Biz sırtımızı Allah’a dayadık. İmanımız  karşısında tüm dünya olsa bile duramayacak.. ” dedi. Ancak Parvus’un orada olmasıyla tüm dünya ülkeleri ayaklandı.

Müslüman halk ve talebelere yapılanlar, Abdülhamid’in canını sıktı!

Parvus’un tutuklanması yüzünden tüm hükümetler Abdülhamid'in karşısına dikildi. Önce Londra, ardından Paris’teki Türk talebeler tutuklandı. İngiliz, Fransız, Rus Sefirleri ve Papa temsilcisi Abdülhamid’e Parvus’u bırakması için geldi… İngiliz Sefiri daha da ileri giderek, ‘Parvus’u bırakın. Bizim için önemli bir şahsiyettir.  Siz ölmekten korkmazsınız. Ama sevdiklerinizin sizin için ölmesinden korkarsınızÇünkü merhametlisiniz, biz de bunu biliyoruz “ dedi.  Bu Abdülhamid’i çok öfkelendirdi ve canını sıktı ve ‘Bizi tehdit edemezsiniz, çıkın!” dedi.

“Bugün değil ama ayağa kalktığımız günden korkun!”

İngiltere Kraliçesi, Wilhelm’e Abdülhamid’ten Parvusu bırakmasını istemesi için telgraf çekmesini istedi. Önce Emanuel Karaso ile haber gönderen Wilhelm, Abdülhamid’i demir yolu ortaklığı ile de tehdit etmesini sağladı. Ardından telgrafla bunu beyan eden Wilhelm, ayrıca ‘ikiyüzlü siyaset’ dediği bir mektup da gönderdi ve ‘Dostluğumuz ve anlaşmamız bozulmayacak ancak mecbur kaldım ne biliyorsanız yapın!” diye yazdı. Fakat Abdülhamid, Parvus’la dünya ülkelerinin bağlantısının başka ülkelerdeki Müslüman halka hem de talebelere yapılanlar canını çok sıkmıştı. Çareyi Şeyh’e danışarak, sabırlı olmasını ancak düşmanı bırakması icazetini istemeyerek de olsa aldı. Ve Abdülhamid Sefirlere, ”Bugün değil ama ayağa kalktığımız günden korkun! diyerek Parvus’u bıraktı.

Abdülkadir Saraya geri getirildi, Firuze intihar etti…

Abdülkadir, babası Abdülhamid’in onu başından beri takip ettirdiği askerlerle hasta olarak Saraya getirildi. Firuze’nin onu zehirlediği de ortaya çıktı. Ve iyileşen Şehzade, gerçeği öğrenince ona inandığı için büyük acı duysa da zindana Firuze’nin yanına giderek ona içindekileri söyledi. Ve hırsları yüzünden artık onun izindandan çıkamayacağını belirterek onu sonsuza kadar bıraktı. Sultan olma hayalleri kurarken özgürlüğünden olan Firuze,  kolyesinin içindeki zehri içerek intihar etti.  

Seniha Sultan Mahmud Paşa’yı saraydan kovdu!

Seniha Sultan, Mahmud’un ihanetini peşine asker takarak öğrendi… Ve bütün eşyalarını topladı ve boşanmaya karar vererek onu Saraya almadı. Mahmud, eski eşi Hanife’nin evine gittiğini ve müşkül durumda olduğu için onunla görüştüğünü itiraf etti ve onu aldatmadığını söyledi. Ama Seniha onu affetmedi. Seniha Sultan, Mahmud Paşadan boşanacak mı? İzleyeceğiz..

Murad'tan Ahsen’e evlilik teklifi…

Murad sonunda uzun zamandır gönlünün sultanı  Ahsen’e evlilik teklifini yaptı. Bölümün duygusal olarak izleyiciye yansıdığı bu sahnede; Ahsen ‘biraz hareketli bir hayatımız olacak ama evet.”  diyerek, evlilik teklifini kabul etti.

Saraya hain saldırı…

Dizinin dün geceki bölümünün finali büyük bir saldırıya imza attı. Parvus’u bırakan Abdülhamid, o Saraydan çıkmadan, Hüseyin Paşa’nın başındaki sahte Osmanlı Asker Alayı Saraya saldırdı. Hareme yürüyen sahte askerler ateş açtılar… O sırada Söğütlü Saray koridorunda Parvus’un yanına gelerek, onu Saraya getirmekle görevli gazetecinin bıçaklandığı yerden onu bıçaklayarak, ‘kısasta hayat vardır.” Parvus Efendi dedi. O sırada Sarayda bombalar patlamaya başladı. Haremdeki iki kadın dışında herkesin öldürülme emrini alan askerler içeri girebilecek mi? Bu saldırı engellenebilecek mi? Haftaya izleyeceğiz…

Bülent İnal, Özlem Conker, Hakan Boyav, Selen Öztürk, Saygın Soysal, Ezgi Eyüboğlu, Can Sipahi, Bahadır Yenişehirlioğlu, Gözde Kaya, Duygu Gürcan, Eren Hacısalihoğlu, Ali Nuri Türkoğlu, Kaan Turgut, Elif Özkul, Aydın Sigalı, Fatih Sevdi, Zeynep Ozan, Volkan Keskin, Taner Ertürkler, Cemre Baysel,  Kevork Malıkyan , Hacı Ali Konuk, Leya Kırşan, Yusuf Aytekin, Mehmet Sabri Arafatoğlu, Ercüment Fidan’ın rol aldığı Payitaht Abdülhamid, 23 Şubat Cuma ve her Cuma TRT 1’ de!

Payitaht Abdülhamid 39. bölüm fragman:

https://www.youtube.com/watch?v=p7-z3WEyHN8

Payitaht Abdülhamid Sosyal Medya Hesapları:

Resmi Facebook Hesabı:              www.facebook.com/payitahtdizi

Resmi Twitter Hesabı:                  www.twitter.com/PayitahtEsFilm

Resmi Instagram Hesabı:             www.instagram.com/payitahtdizi

Resmi YouTube Kanalı:                www.youtube.com/PayitahtAbdulhamid

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 549
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 149
Kayıt tarihi
: 28.02.16
 
 

1991 yılında Show Haber'de stajyer muhabir olarak başladım. Daha sonra, İlker Yasin yönetimindeki..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster