Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Nisan '11

 
Kategori
İş Yaşamı - Kariyer
Okunma Sayısı
2095
 

Paşabahçe Cam Sanayi'nin, bugünü ve dünü

Paşabahçe Cam Sanayi'nin, bugünü ve dünü
 

Etham Rıfat Aktaş Paşabahçe/İst.


Cumhuriyet dönemimizin ilk yıllarında kurulan Paşabahçe Cam Sanayiinin önüne geçilemez yükselişi devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde yönetim değişikliğiyle İş B. Genel Müdürlüğünden ayrılan Ersin Özince Yönetim Kurulu Başkanlığına seçildi. Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Kırman'ın ise Genel Müdürlük ve Yönetim Kurulu Başkan Vekilliğini yürütmesi kararı alındı. 

2010 Yılının genel bir değerlendirmesini yapan Mustafa Kırman, kısaca şu bilgileri verdi; 2010 Yılında konsilide satışlarını %15, net karını % 307 arttıran Paşabahçe Cam San. 75 yıllık tarihinin büyüme rekoronu kırdı. 2010 Yılında toplam 381 milyon TL. yatırım yapıldığını söyliyen genel müdür, 2011 yılında bu rakamı % 278 arttırarak 1.4 milyar TL. çıkardık, dedi. 

2010 Yılı sonu itibariyle 4.2 milyar TL. ulaşan konsilide satışlar ve 484 milyon TL. olarak gerçekleşen net karla 75 yılın en yüksek değerlerine ulaşılmıştır. 2010 Yılında ihracatı 800 milyon dolara çıkan Paşabahçe Cam Sanayii, Avrupa'da ilk 5, dünyada ise ilk 10 içersinde yer alıyor. 

Paşabahçe Cam San.nin ilk kuruluş yıllarını hatırlarsak, bugün ne denli büyüdüğünü daha iyi anlarız. Cumhuriyetimiz'in kuruluş yıllarında herşeyden yoksun olan Türkiye'de birçok sektöre el atıldı. Bunlardan biride Cam San.oldu. Atatürk'ün talimatları ve Bakanlar Kurulunun 17 Şubat 1934 tarihinde aldığı karar doğrultusunda, Cam Sanayini kurma görevi Türkiye İş Bankasına verildi. 

Cam atölyelerinin Paşabahçe ve havalisinde yer alması cam san. burada kurulmasına karar verildi. Fabrikanın kuruluş görevi uzun zamandır Paşabahçe/Tepeköy' de oturan İş Bankalı Ethem Rıfat Aktaş'a verildi. Devrin Başbakanı, İsmet İnönü tarafından 14 Ağustos 1934 temeli atıldı. Bir yıl gibi kısa bir süre sonra fabrika bitirildi ve açılışı Atatürk tarafından yapıldı. (1935) 

Şişe Cam Fb.nın kuruluşunda büyük hizmetleri geçen Rıfat Bey, ileride fabrikanın büyüyeceğini, Paşabahçe ve havalisinin çok göç alacağını, dolayısiyle iş imkanlarının artacağından söz ederken sanki bugünleri görüyordu. Nitekim Cam Sanayii ile birlikte Paşabahçe semti ve havaliside büyüdü, özellikle Karadeniz Bölgesinden çok göç aldı. 

Paşabahçe Cam Sanayii, kuruluş yıllarında el imalatı yöntemiyle, soda camı ve ev eşyası üretimi yaparken bugün bir dünya markası haline gelmiştir. ''Paşabahçe'' ismi camla birlikte tanınmıştır. 

Bugün, Paşabahçe Cam Sanayii'nin, bu semtle ilişiği yanlız ''Paşabahçe'' ismidir. 06 Ağustos 2002 Tarihinde Cam San. buradaki faaliyetlerine son vermiştir. Yüksek Okul Yıllarımda benimde umumi muhasebe servisinde çalıştığım Paşabahçe Cam San.nin Paşabahçe'ye bir vefa borcu olduğunu düşünüyorum. 

Bugün atıl durumda olan Paşabahçe'deki yönetim binası , en azından bir cam müzesi haline dönüştürülebilir. Bir satış mağazası bunu tamamlıyabilir. Cam Sanayii'nin doğup büyüdüğü geliştiği ''Paşabahçe'' ile bağı manevi olarakta devam etmiş olur. 

 

 

 

 

 

 

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Çok güzel ve heyecan verici bir öneri. Aslında bu öneri Paşabahçe Şişe Cam için de bir övünç reklamı olabilir. Sadece cam müzesi değil de bir doğrudan satış mağazasıyla birlikte tasarlanamsı en doğrusu. Hatta bir de kurs veren bir cam el işleri atölyesi de olmalı. sevgiler saygılar

Muharrem Soyek 
 27.04.2011 12:25
Cevap :
Muharrem bey, yorumunuza tamamen katılıyorum. Cam müzesi, cam mam.satış mağazası ve cam el işleri kursu atölyesi bu üçlü kombine buranın ilgisini arttıracak ve ziyaretçiler çoğalacaktır. Cam.sanayiine Prestij olarak çok şey katacaktır. Sevgi ve saygılarımla..  27.04.2011 22:47
 

Gerçekten vefa sergildiniz bu yazınızla. Elinize sağlık. Selam ve sevgiyle . :)

Şennur Köseli 
 26.04.2011 17:07
Cevap :
Sennur Hn.cım, Cumhuriyetimizin kurulmasıyla birlikte, Ülkenin kalkınması için canla başla bir karşılık beklemeden çalışan insanlardan biride benim dayım olan Rıfat beydir fabrikanın yerinin satın alınmasından, açılışına kadar her şeyiyle ilgilenmiş emek vermiştir. Bugün, örnek alınması ve unutulmaması gereken bu insanlara bir vefa borcu olsa gerek diye düşünüyorum.. Sevgilerimle..  26.04.2011 23:47
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 459
Toplam yorum
: 695
Toplam mesaj
: 119
Ort. okunma sayısı
: 1333
Kayıt tarihi
: 03.12.07
 
 

Çevreye saygı, insanlık görevi olarak algılanmalıdır. Bankacılık ve finans yöneticiliği  uğraşım ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster