Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Nisan '08

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
415
 

Paşam'ın seçimi ne olacak?

Paşam'ın seçimi ne olacak?
 

Sokağa girdiğim anda sesini duyardım. Heyecanla bahçenin demir parmaklıklarına doğru koşar "seni gördüm heyy bana iki kelime etmeden nereye gidiyorsun" dercesine kardeşimin evine girene kadar yan evin bahçesin de göz hapsine alırdı beni uzun uzun havlayarak.
Etrafta kimse yok ise bir kaç kelam ederdim"ne bağırıyorsun hemşerim, geçip gidiyoruz işte hanım hanım. Hatta ufaktan bir nanik işareti de yapıverirdim kolayca bilirdim ki demir parmaklıkları aşıp gelmez yanıma. Bu da ayrı bir neşe verir idi bana nedense.)

Bu hafta davetli idim yine kardeşime. Bizim hav hav kardeşimin yan komşusunun köpeği" Paşam"dan başkası değil tabi ki. Bahçeden geldim, geçtim ama hiç dikkatimi çekmedi paşamın sessizliği nedense. Yiğenlerimi çok özlediğim içindi herhalde bu farkedememek.

Kuş sütü eksikti yine balkona kurulan sofrada. Nihayet balkona ve yaza merhaba demiş, açılışı yapmıştık.
Paşam'ın sesini duydum baktım bir garip bakıyor o ürktüğüm gözleri. Tanıdık biri gibi bakıyor gibi gelmiştir bana nedense.

Kardeşim Paşam 'a bakarak hüzünlü bir tonda bir şeyler anlatmağa başladı. Baktım yan komşunun taşındığını farkettim ama Paşam bahçede idi şaşırdım.

Benim farkettiğimi sanarak bilmeden anlatmağa başladı Paşam'ın hüzünlü duruşunu kardeşim;
Yan taraftaki komşuları epedir maddi sıkıntı içinde imişler, bu nedenla üç aydır kirayı bile verememiş ve bir gün eşyalarını bir kamyona yükleyip paşam'ı orada öyleve bırakıp çekip gitmişler.
Bir kaç gün komuşular yiyecek vermişler ama nereye kadar. Sonunda belediyeye haber vermişler.Hayvan barınağından birileri gelmiş, bahçe kapısına demir bir kafes yerleştirmişler kafesin içine de kocaman bir kemik. İçeri girmemek için direnen Paşam'ı oyuna getirip içeri çekmek içinmiş o kocaman kemik.
Paşam tam kafesin karşısında duruyormuş iki gündür. karnı aç olmasına rağmen asla o ağzını sulandıran kemiğin cazibesine kapılıp kafese girmemekte direniyordu.
Ne düşünüyordu acaba? Onca zaman hırlıdan hırsızdan koruduğu sahipleri onu nasılda bir kalemde silip atmışlardı. İnsanların bu duyarsızlığına içinden köpek dili ile kızıyordur kimbilir.

Belki de "ehh Paşam diyordur senin paşalığın buraya kadarmış , seviniyordun nihayet benim de beni sahiplenen bir ailem oldu diye ama bak sahiplerin seni bırakıp gittiler. Şimdi ya kafese girmeyerek açlıktan köpek cennetine gideceğim ya da kafese girip o koca kemiği mideye indirip hayvan barınağında ki pek çok köpekle birlikte yeni bir hayırsız sahip gelene kadar olmadık maymunlukları yapacağım.

Paşam 'ın seçimi hangisi olacak acaba. Epey geç bir zaman bugün Paşam ne yaptı bilmiyorum. Şimdi telefon açsam kardeşimi uyandırsam ona sorsam...Sanırım kardeşim önce" uykudan beni uyandıran kim acaba "deyip kızar herhalde sonra korkar "abla hayırdır ne oldu "diye sorar. Ben de masumca " Paşam'ın seçimi ne oldu" desem? çok mu kızar acep.
En iyisi yarını beklemek...
Kimseye böyle yalnızlıklar vermesin tanrı. Kıssa dan hisse...herkes bu olaydan ne anladı ise onu alsın. Sevgi ile kalın efendim.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Paşama diğer bloğumu sanal ev yaptım.. Bloğumda ufak tefek silinicekler vardı sildim...Bazı insanlardan daha değerli olan paşamı koydum. Gönlümdeki yeri de apayrı kalacak.. Gözlerindeki anlam ,yedi bitirdi beni. Neden buraya asıl fotoğrafı eklemedin ki Halidem. Sevgiyle

neskahve 
 18.04.2008 10:50
Cevap :
Paşam halen bahçede onu besleyenler var. O iri kemik halen orada duruyor.) gelişmeleri anlatırım  05.05.2008 10:21
 

Hep hayatı sev insanları sev deriz.Hayatı hayat yapıayap yapı taşlarını görmeyiz görmek istemeyiz.İnsanız ya!...Yaratılanların en yücesiyiz şüphesiz ama. Bu hayatı yaşarken yıktıklarımızı geride bıraktıklarımızı düşünmeyiz.40 yaşından sonra evime gelen sahibi anne olacak diye bize adeta bırakılıp giden aile geldi aklıma... Hayatımızı sorgularken ne olursa olsun geride bıraktıklarımızı unutmamalıyız....

leyla cumali 
 17.04.2008 9:51
 

Nasıl canım sıkıldı:((( Paşam!la birlikte yaşadığını zannetiğimiz ale aslında Paşam'ı aileden görmüyorlarmış. Bu birinci tespitim. Çok mu zekiyim ne? Paşam'ı aslında bekçi olarak almışlar kadroya. Bekçi deslerdi adına bari. paşam demişler garibime.O da apoletlerine kanıp bensiz yapamazlar buncağzlar demiş ve onlara var gücünle sahipsiz çıkmış. Kimbilir kaç gece Paşam sayesninde huzurlu uykular uyudular. Ona güvendiler. "Bizi olası tehlikelrden ancak Paşam korur" diye düşündüler ve O'nu yanlarına aldılar. Tıpki bir işçi alır gibi. Oysa hayvanların duyguları var ne yazık ki... Bazı insancıklar gibi duygu yoksunu değiller. Arkanızı dönüp gidemezsiniz. Yok böyle bir lüksünüz. Tamam yanlarına alamadılar, çaresiz kaldılar diyelim. Ama yine de bir çözüm bulacak olan kişiler onlar olmalıydı. Enazından hergün gelip gidip bakıp besleyip Paşamı görebilirlerdi. Ve kesinlikle O'na yeni bir ev bulabilirlerdi. Bu onların Paşam'a bir jesti değil zorunluluğudur. Yorum yerim bitti. daha çok sözüm var.

Şirin 
 17.04.2008 8:51
Cevap :
ÖYle iyi bir örnek ki paşam alabilene. kapılıp gitmedi bir tabak yemeğe...özgürlüğü midesinden çok daha önemli idi.. Bugün aramadım ayşemi yarın soracağım yine. Bende isterdim onu ama...şartlar keşke elverse idi.. Şirinem yazılacak çok söz var ama.....(  18.04.2008 0:07
 

yazın son okuduğum romanla epey örtüştü. Paul Auster-TİMBUKTU-sanırım sen de beğenirsin. Can yoldaşı onlar , sadık dostlar köpekler bazen biz onlar kadar sadık olamıyoruz sanırım. Hüzünlü idi , sevgilerimi iletiyorum.

nilgun 
 16.04.2008 23:15
Cevap :
Hüzün devam ediyor halen. Kaçışı yok paşamın... ben diyorum ki adını bari farklı koysalardı. Sen paşa ol... sonra seni terk edip gitsinler revamı bu... Garip ya da pırtıkk filan koysalarmış ya...) uykulu Halide den inciler..sevgiler.)  18.04.2008 0:10
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 292
Toplam yorum
: 1601
Toplam mesaj
: 220
Ort. okunma sayısı
: 983
Kayıt tarihi
: 08.03.07
 
 

Yazmaktan hoşlanan... Kelimeleri renklendiren bir sihirbazım ben.. Bodrum'da yaşamaktayım.. Sev..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster