Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Ağustos '13

 
Kategori
Gezi - Tatil
Okunma Sayısı
333
 

Pasaport pasaport olalı böyle fiyat görmedi!

Dünyayı dolaşmak, hemen herkesin ölmeden önce gerçekleştirmek istediği klasik hedeflerden biridir, biz Jabiroo Kuşlarının olduğu gibi... Peki dünyayı dolaşmak o kadar kolay mı? Pasaportu, vizesi, uçak bileti, otel rezervasyonu... En baştan başlayalım. Hedefimiz, dünyayı gezmek. Gelin, Türkiye’nin ve diğer ülkelerin pasaport fiyatlarına göz atalım.

Türkiye’de pasaport sahibi olmak zenginlikle ölçülür hale geldi neredeyse; tam tamına 513 TL! Hal böyle olunca, insanın daha ilk baştan şevki kırılıyor; derman kalmıyor o kadar şehri gezmeye! Maaşımızın büyük bir bölümünü verip, 513 TL’ye pasaportumuzu aldık diyelim. Sıra vize başvurusuna geldiğinde, insanın içini bir endişe kaplamıyor değil. “Vize çıkar mı çıkmaz mı”, “Uçak biletini şimdiden alsam mı almasam mı”, “Bir de otel rezervasyonu vardı, onu nasıl yapsam” gibi sorular, insanı dibe çekmeye yetiyor da artıyor! Bir ülkeyi gezmeyi istemek neden bu kadar zor ki?

Türkiye olarak 513 TL ile ilk sıralarda yerimizi koruduğumuz şu günlerde, diğer ülkeler pasaporta ne kadar ödüyormuş merak edip bir araştırdım. ABD vatandaşları 240 TL civarında bir ücret ödeyip, 166 ülkeye giriş yapabiliyorken; İngiltere vatandaşları 200 TL kadar ödüyor. Danimarka’nın 10 yıllık pasaport ücreti 140 - 200 TL arasında değişiklik gösteriyor ve Danimarka vatandaşları bu pasaportla 169 ülkeye vize kısıtlaması olmadan seyahat edebiliyor. Fransa vatandaşları 10 yıllık pasaporta 170 TL civarı bir ücret öderken; Moldovalılar 191 TL civarı, Sudanlılar 174 TL civarı ve Çekler 45 TL civarı bir ücret ödüyorlar. Belçikalılar ise 320 lira ödeyip, 150’yi aşkın ülkeye seyahat edebiliyorlar.

Hep yüksek fiyatlardan bahsettik. “Hiç mi vatandaşlarını düşük fiyata pasaport sahibi yapan ülke yok?” dediğinizi duyar gibiyim. Elbette var. Örneğin Güney Afrika’nın küçük devleti Swaziland vatandaşları, pasaport için sadece 7 lira ödeyip 66 ülkeye vizesiz giriş yapabiliyor! Botswana, Kenya ve Gana’nın pasaport ücretleri ise 10 TL’yi aşmıyor. 5 yıllık pasaporta Filipinliler 32 TL; Sırplar, Bulgarlar ve İspanyollar 40 - 50 TL arasında bir ücret ödüyorlar. 10 yıllık pasaporta Bosnalılar ve Letonyalılar ise 40 - 45 TL arasında bir ücret veriyorlar.

Bizden farksız olanlar da var, merak etmeyin. KKTC vatandaşları, 5 yıllık pasaport için 550 TL ödemek zorundalar! Evet yanlış duymadınız, 550 TL!

Trajikomik Anekdotlar

İngiltere ile Fransa arasında bulunan ve bir platform devleti olan Sealand, şimdiye dek internet üzerinden 150 binden fazla sahte pasaportu satılmış tek devlet! Hatta öyle ki, bu pasaportları Ebay’de görmek bile mümkün.

Kuzey Kore’de pasaport başvuru süreci tahmininizden daha zor. Bunun için Kuzey Kore vatandaşı olmanız yetmiyor; işçi partisi üyesi olmanız, üstüne üstlük hükümet arasında da iyi bir konuma sahip olmanız gerek. Ayrıca yurtdışına çıkış izni bir tek özel heyetlere, hükümet yetkililerine ve uluslararası müsabakalara katılacak olan sporculara veriliyor.

Kuzey Kore vatandaşı olmadığımıza mı sevinelim, Swazilandlı olmadığımıza mı üzülelim bilemedim...

Bir bavulun yolculuğu...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 67
Toplam yorum
: 10
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2728
Kayıt tarihi
: 15.04.13
 
 

Jabiroo ismi bir tür Güney Amerika leyleğinden esinlenerek bulunmuştur. Jabiroo özel seyahat haya..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster