Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Nisan '14

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
161
 

Paskalya

Paskalya
 

Bu gün, yani 20 Nisan, Hristiyanlıktaki en eski ve en önemli bayram olan Paskalya Bayramı. Tüm insanlığın ve tüm Hristiyanların Paskalya Bayramı kutlu olsun.

Hristiyan dünyası Paskalya’ da neyi kutlar? Hristiyan inancında İsa Mesih çarmıha gerilip ölmüş ve üçüncü gün dirilmiştir. İşte Hristiyanlar Paskalya’ da İsa Mesih’in dirilişini kutlarlar.

İsa Mesih, İncil’e göre ölüp dirileceğini üç kez tekrar etmiştir. Yine İncil’e göre çarmıha gerilmiş, ölmüş ve üçüncü gün dirilmiştir. Matta 28. bölümde, Markos 16: 1- 10’da, Luka 24: 1- 12’ de ve Yuhanna 20: 1-10’da İsa Mesih’in dirilişi ayrıntılarıyla anlatılır.

Üçüncü gün dirilen İsa Mesih, on bir öğrencisine ‘’ Gökte ve yeryüzünde bütün yetki bana verildi. Bu nedenle gidin, bütün ulusları öğrencilerim olarak yetiştirin; onları Baba, Oğul ve Kutsal Ruh’ un adıyla vaftiz edin; size buyurduğum her şeye uymayı onlara öğretin. İşte ben, dünyanın sonuna dek her an sizinle birlikteyim ‘’  ( Matta 28: 18- 20 ) şeklinde son buyruğunu vermiş ve göğe yükselerek Tanrı’nın sağına oturmuştur.

Hristiyanlar iki bin yıldır bunu inanç açıklaması şeklinde tekrar ederler.

Bu inanç açıklaması, bu gelenek ve bu bayram iki bin yıldır Anadolu’da da yaşamaktadır. Çünkü Anadolu, Hristiyan Tarihi için ilklerin yeridir. İlk Kilise, İncil’de geçen yedi kilise, Hristiyanlığın ilk yayılmaya başladığı yer olan Tarsus, Meryem Ana evi, … hepsi Anadolu’dadır. Ayrıca Hristiyan Tarihini belirleyen bütün önemli Konsiller de Anadolu’da gerçekleşmiştir. İznik ve Kadıköy Konsillerini buna örnek verebiliriz.

Fakat bu inanç ve kültür zamanla acı içinde Anadolu’da kaybolmaya yüz tutmuştur. Her ne kadar hoşgörüden bahsedilse de, hafızalardaki Varlık Vergisi, 6-7 Eylül Olayları gibi acı hatıralar ve hatta bunlardan önce ve sonra yaşananlarla Hristiyanlık Anadolu’da hoş bir sada olarak kalmıştır.

Örneğin, 18 Nisan Malatya katliamının yedinci yıldönümüydü. Yedi yıl önce Malatya’da Hristiyanların nasıl boğazlandığı hala hatıralarda.

Başka bir hoşgörü ( ! ) örneği ise yine Paskalya ile ilgili. Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi sınavları bu sene yine Paskalya’ ya denk getirildi. Acaba Açık Öğretim Fakültesi sadece Müslümanlara mı hizmet veriyor? Hiç Hristiyan öğrenci yok mu? Paskalya günü sınav koymakla Ramazan veya Kurban Bayramı günü sınav koymanın arasında hiçbir fark yok. Eğer Ramazan veya Kurban Bayramlarında sınav yapılmıyorsa Paskalya Bayramında da sınav yapılmaması lazım. Ama sanki bilerek denk getiriliyor.

Anadolu bir kültürler mozaiğidir. Bu mozaik içinde Hristiyanlık çok önemli bir yer tutmaktadır. Anadolu Tarihinden Hristiyanlığı koparamazsınız. Onu görmezden gelmek bu gerçeği değiştirmez.

İşte o nedenle bazı gerçeklerin, bu inancın ve bu kültürün bilinmesi gerekiyor. Gerçek hoşgörü bunu gerektirir.

Paskalya Bayramı kutlu olsun…

tolgaersari@hotmail.com

https://twitter.com/tolgaersari

https://www.facebook.com/tolgaersari

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 949
Toplam yorum
: 64
Toplam mesaj
: 11
Ort. okunma sayısı
: 320
Kayıt tarihi
: 02.03.08
 
 

Yazmak benim için bir tutku, bir yaşam kaynağı. Sadece basit bir hobi olarak açıklanamaz yani. Be..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster