Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Şubat '19

 
Kategori
Beslenme / Diyet
Okunma Sayısı
62
 

Pastırma Çeşitleri ve Üretimi

Geleneksel üretimlerimize ve lezzetlerimize zaman zaman yer verdiğim köşede bu haftanın konuğu çoğu tüketicinin sevdiği, arada bir akıllara gelen, kokusuyla çoook uzaklardan bile kendisini tanıyabileceğiniz : “ Pastırma.” 

Pastırmayı tanımak demek sadece görünüşü ve kokusu mu demek sizce? Nasıl üretiliyor bu, hangi aşamalardan geçiyor? Çeşitleri neler mesela? Bu soruların cevaplarını bilirsek biraz daha yakından tanıyıp bilinçlenebiliriz tabi ki. En basit şekilde  “Kurutulmuş et”  olarak ifade ettiğimiz pastırma, birçok ülkede de üretiliyor. Biz Türklere özgü olan “ Pastırma “ olarak geçiyor onlarda ise farklı…  Bu kelime tahmin ettiğiniz gibi bastırma kelimesinden türeyerek günümüze gelmiş.

Gelelim üretime! Üretim kısmında et işlenip hazırlandıktan sonra  kurutuluyor ve tekrar çemenleme işlemi gerçekleştiriliyor ve tekrar kurutuluyor. Bu üretimde tuzlama, yıkama ve baskılama işlemleri  oldukça önemli ama asıl zincirin ilk parçasına baktığımızda en önemli şeyin et seçimi olduğu ortada. Genellikle manda, sığır etlerinden yapıldığı bilinse de hindi etinden de pastırma üretilebiliyor

Çemen peki?  Lafı geçince hep bahsederiz ama içeriği ne olabilir sizce? Sarımsak, toz biber ve buy otu tohumu unu, çemeni oluşturan bileşenler. Pastırma üretiminde bahsettiğim her aşama hem mikrobiyolojik olarak hem de tat oluşturma açısından oldukça önemli. Farklı oranlar, değişik üretim metotları ise araştırmalarda yer alan kısımlar.

Tükettiğimiz birçok pastırma geleneksel üretimlerle karşımıza çıkıyor, kullanılan etin bölgesine veya yağ oranına göre ise isimlendiriliyor. Hangi çeşit pastırmalar mevcut peki?  Bonfile pastırma olarak bilinen pastırma yumuşak ve sinirsiz bir çeşit, yağsız pastırma ise sert bir yapıya sahip olan bir çeşit, tütünlük pastırma olarak adlandırılan ise orta derecede yağa sahip, yumuşak ve sinirsiz bir çeşit, sırt pastırma da az yağlı olarak bildiğimiz bir çeşit. Tüm bunların yanında sevmeyenler için çemensiz pastırma üretimi de gerçekleşiyor. Hepsinin hayran kitlesi eminim vardır ama en sevileni sırt pastırma olarak gözlemledim.

Geleneksel lezzetlerimiz bizi biz yapan, geçmişten bugünümüze bizlere ulaşan değerler. Bu değerlere sahip çıkmak, daha da ileriye taşımak ve şuanki nesile aktarmak da benim için önemli.

Kayseri’den Kastamonu’ya, Afyon’dan Gaziantep’e ve daha sayamadığım diğer tüm güzel şehirlerimize bu üretimi devam ettirdikleri için kucak dolusu sevgiler.

Sağlıkla Kalın!

Not: “ Kokusu kendisinin daha meşhur. “

Gıda Mühendisi

Nermin Özge Bilge

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 286
Toplam yorum
: 41
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 319
Kayıt tarihi
: 20.02.15
 
 

Gıda Yüksek Mühendisi  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster