Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Şubat '12

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
1093
 

Patrik Bartholomeos isteklerinde haklı mı?

Patrik Bartholomeos isteklerinde haklı mı?
 

Adaleti göz ardı ederek onun isteklerine ne kadar kulak tıkayabiliriz? Aksi takdirde kendimize Müslüman oluruz...


Fatih'in İstanbul'u fethetmesinden bu yana İstanbul'da asla Katolik Kilisesinin baskısını üzerinde hissetmeden özgürce Ortodoks Hristiyanlığın merkezi olarak varlığını sürdüren Fener Patrikliğinin Lideri Patrik Bartholomeos Anayasa komisyonuna çağrılarak komisyona yeni anayasa konusunda fikirlerini söyledi.

Patrik Bartholomeos, eğitimde eşitlik istedi. Bu bağlamda Ruhban Okulunun tekrar açılmasını din ve vicdan hürriyeti kapsamında talep etti. Eşitliğin her alanda uygulanmasını talep etti. Din adamlarına maaş verilmesi konusunda ise açıklamada bulunmadı. 18 Maddelik görüşlerini komisyona sunmuşlar.

Vergilerini veren, askerliklerini yapan, oy kullanan Hıristiyan azınlığın dinsel ve vicdani eşitlik istemesi son derece normal. Devlet Diyanet İşleri başkanlığında tüm imamların maaşlarını nasıl veriyorsa aynı şekilde cem evlerindeki dedelerin ve Kiliselerdeki Papazların da eşitlik bağlamında maaşlerını vermek durumunda kalacaktır. Adalet ve eşitlik ilkesi çerçevesinde bir anayasa da yapılacaksa bu kesinlikle olması gereken bir konu. Papazların ve dedelerin maaşları ve emeklilikleri bu ilke kapsamında ele alınması gereken önemli bir konu.

Diğer yandan gittikçe azalan bir nüfusa sahip olan Rum kökenli ortodoks hristiyanların İstanbul'daki kiliselerinde ibadet yapılmasını sağlayacak bir papazın eğitiminin sağlanması da Ruhban Okulu'nun tekrar açılmasını gerektirecektir. Türkiye'de neredeyse genç rum kökenli insan kalmamış, İstanbul'da çoğunluğu yaşlı bir rum azınlık kalmıştır. Fener Rum Patrikhanesi böyle giderse kapanma noktasına gelecek ya da ibadet yaptırtacak bir papaz bulunamaz hale gelecektir. Yanılmıyorsam Bozca adalı olan Bartholomeos'un adasında da Rum kökenli kimse kaldı mı bilmiyorum.

Fakat, bu davet ve patriğin orada görüş vermesi demokratikleşme yolunda ilerleyen Türkiye için önemli bir açılımdı.

Elbette ülkemizde bulunan aşırı milliyetçi ve adalet çizgisini yitiren geleneksel kesim buna şiddetle karşı çıkacaktır.

Fakat buna rağmen unutulmamalıdır ki, anayasa ne kadar adil olursa o kadar toplum ve devlet yapısı sağlam olur. 12 Eylül Anayasasının şimdiye kadar nasıl da terör ürettiğini ve teröre meşruiyet zemini hazırladığını anlamamız lazım. Bunu hala anlamamışsak yeni anayasa yapmanın hiçbir anlamı yok.

Patrik'in basına yansıyan açıklamaları ve açıkladığı talepleri son derece haklıdır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhabalar ben Lida, şuan yazınızı okudum gerçekten çok çarpıcı noktalara değinmişsiniz. Facebook profilimde de paylaştım.

Lida Sarac 
 01.03.2012 19:11
 

Burada soylenmeyen bir konu var. Azınlıklar azınlık haklarından yararlanıyorlar. O haklarından vaz geçerek normal türkler gibi yaşasınlar sonra fazla hak istesinler. Azınlık hakkı şimdilik yetiyor. Ne zaman millete katılırlar o zaman başımız üstüne tüm her kez gibi haklarını alırlar.

Mustafa Gurel 
 28.02.2012 3:47
Cevap :
vergi vermeleri oy kullanmaları ve askere gitmelerinin yanında Diyanet İşleri başkanlığı gibi Hristiyan papazlarında eşit şekilde maaş almalarıda haklarıdır. Burada anlatılmaya çalışılan konu bu. Siz kalkmış eşitler diyorsunuz bu nasıl eşitlik? okulları kapalı, papazları maaş alamıyor.  28.02.2012 18:37
 

Benım yorumum; aşağıdaki yorumcu arkadaşlaraydı. Hangi kiliseye kızdığımı hangi ifademden almışsanız anlamadım. YAnlış anlaşılmayalım. Patrik devletten eşitlik istemekte haklı. Devlet Her Dine eşit davranmalı. Arkadaşlar Almanya yı örnek verince Almanya hakkında açıklık getirmek istedim. Saygılarla

Süleyman Akyürek 
 24.02.2012 16:56
Cevap :
sağolun açıklamalarınız için...  24.02.2012 18:18
 

Almanya da papazlar maaşlarını devletten almazlar ki imamlara da maaş ödesin devlet. Almanyada Hiristiyan cemaat aidat ödüyor bağlı olduğu kiliseye. Ayrıca ayrımcılığı körüklüyecek vaazlerin de azalması gayet doğal. Müslümanlardan, mahalle camileri için aidat alsak çoğu ben evde kılarım der. Ha şu olay var : Bize, Avrupa da Türk dilinde kolaylık verilmezken neden Türkiye de azınlıklara kolaylık istiyorlar. Bu konu dışında Avrupalının hakkını vermek lazım. Yapılan camilerde, arsa ve finans olanakları sağladılar. Kullanılmayan kiliseleri cami yaptılar. Okumamış olan için anlamlı bir blog : http://blog.milliyet.com.tr/butun-kullara-helal-muslumana-haram-/Blog/?BlogNo=349915

Süleyman Akyürek 
 22.02.2012 1:31
Cevap :
Sorun şu, siz Almanyadaki Katolik ve Protestan kiliselerini Rum Ortodoks kilisesi ile aynı tutmanız. Üstelik bir Hıristiyan kilisesine kızmanız diğer hristiyan mezheplerinede haksızlık yapmanıza yol açmamalı....  23.02.2012 14:18
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 722
Toplam yorum
: 418
Toplam mesaj
: 14
Ort. okunma sayısı
: 3653
Kayıt tarihi
: 23.01.09
 
 

A.Ü İktisat Fakültesi mezunuyum, daha önce Kazakistan ve Hollanda'da eğitmenlik ve tercümanlık iş..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster