Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Kasım '12

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
329
 

Patriot Füze ve sonrası için tahmin

Patriot Füze ve sonrası için tahmin
 

Sayın okurlar,

hepinizin de bildiği gibi ülkemizin Doğu sınırı karmaşık durumda. Ülkemiz dış tehditlere karşı caydırıcı olsun diye Patriot füzelerini Nato'dan talep etti. Bu olay bir savaşın kesinlikle göstergesi değildir. Füze sınırlarımızı korumak amaçlı getirilmiştir.

Bildiğiniz gibi Türkiye bir Nato ülkesidir.4 Nisan 1949'da Washington Antlaşması ile kurulan NATO bir kollektif savunma örgütü olarak bilinmektedir. Kurucu antlaşmanın özellikle üçüncü, dördüncü ve beşinci maddeleri önemlidir. Bu maddelerle üye ülkeler, ortak savunma için yeteneklerini geliştirmeye, herhangi bir üyenin toprak bütünlüğü, siyasî bağımsızlık ve güvenliği tehlikede olduğunda bir araya gelmeyi ve herhangi birine saldırıldığında bu saldırıya hepsine karşı yapılmış bir saldırı olarak kabul etmeyi taahhüt etmişlerdir. Patriot füzesi uçaklara olduğu kadar, taktik balistik füzelere karşı da kullanılabilmektedir.

Bundan sonra  Hawk ve E-3 Awacslarda Nato'dan istenecektir. Çünkü Amerika, Körfez Savaşında, Türkiye, İsrail ve Suudî Arabistan’daki önemli sanayii merkezlerini, limanları ve diğer stratejik yerler dâhil yerleşim merkezlerini korumak için Patriot ve Hawk füze bataryalarını kullanmıştır. Bu savaşta Patriot, Hawk ve E-3 Awacs sistemleri birbirlerini tamamlayarak bölge savunması görevini yerine getirmişlerdir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

İlk paragrafınız ile son paragraf çelişiyor. Sınır güvenliğimiz için mi yoksa Abd tesislerini korumak için mi geliyor bu füzeler ?!! Saygılarla

Süleyman Akyürek 
 27.11.2012 14:33
Cevap :
Son paragrafta önceden olmuş olayı paylaştım.Patriot füzeleri bizim sınırlarımızı korumak için getirildi.  27.11.2012 18:14
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 13
Toplam yorum
: 5
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 414
Kayıt tarihi
: 29.11.11
 
 

Tarih en çok ilgilendiğim ve başarılı olduğum alandır. Konular hakkında yorum yapmayı severim. Ta..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster