Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Mayıs '09

 
Kategori
Müzik
Okunma Sayısı
1856
 

Patti'nin yatay ve dikey çizgileri

Patti'nin yatay ve dikey çizgileri
 

People have the power by Patti Smith


O bir şiir meleği ve punk rock’ın vaftiz annesi... Patti Smith. 30 Aralık 1946’da Şikoga’da doğan Patti, liseyi bitirdikten sonra maddi yetersizliklerden ötürü bir fabrikada çalışmaya başlıyor, 1967'de şimdilerde Rowan Üniversitesi olan Glassboro State Teachers Koleji'nden ayrılıyor ve New York’a yerleşiyor. 1969 yılında kız kardeşi ile Paris'e giden Patti, sokak çalgıcılığı ve performans sanatları ile para kazanıyor. New York'a döndüğünde ise Chelsea Hotel'de yaşamaya başlıyor.

1974 den itibaren solo kariyerine başlayan sanatçı gitarist Lenny Kaye ile çalışıyor ve 1975’de “Horses” adlı ilk albümünü çıkarıyor. Albüm Patti’nin tarzı olan şiir ile punk rock birleşimiydi ve Van Morrison coverı olan Gloria ilk sıradaydı. Şarkının başında Patti’nin söylediği cümle ise onun dini olaylara bakışını sergiliyordu; “İsa birilerinin günahları yüzünden öldü ama benim değil".

1979’da Wave albümünün çıkışında sonra Fred Sonic Smith ile tanıştı ve evlendi. Jackson ve Jesse adını verdikleri iki çocukları oldu. 1980lerde Patti artık müzikle pek uğraşmıyor vaktinin çoğunu ailesiyle geçiriyordu. 1988 Haziran'da "People Have the Power"ın da içinde bulunduğu “Dream of Life” albümünü çıkarttı. Fred Smith, 4 Kasım 1994'te öldü. Fred'in ölümünden çok kısa bir süre sonra Patti, erkek kardeşi Todd'u ve klavyecisi Richard Sohl'u da kaybetti. New York’a geri taşınmaya karar veren Patti’yi oğlu Jackson ve arkadaşları ikna ettiler. Aralık 1995te büyük hayranlık duyduğu Bob Dylan ile turneye çıktı. 1996'da, Smith; Kurt Cobain’in anısına kaydedilen About A Boy isimli şarkının da bulunduğu “Gone Again” 'albümünü çıkardı. Patti, büyük bir Cobain hayranıydı fakat Cobain’in intiharına üzülmemiş çok sinirlenmiş, kızmıştı.

2003 yılına kadar belli başlı albümlere imza attı. Patti’nin Strange Messenger isimli sanat sergisi 2002 yılında Pittsburgh'daki Andy Warhol Müzesi'nde sergilendi. Patti keni yaptığı resimler için şunları söylüyor; “ küçük bir kızken annemle bir resim sergisine gitmiştik orada resimlere dokunmak, hissetmek istemiştim ve annem çok kızmıştı. İşte kendi resimlerimi bu yüzden seviyorum çünkü istediğim kadar dokunabiliyorum”. Sanatçı çok büyük bir William Blake hayranı ve 2005 yılında Blake ile ilgili edebiyat dersleri verdi. Patti için şiir bir vazgeçilmez.

Patti 2007’de Rock and Roll of Fame’e kabul edildi. 2008’de “Patti Smith: Dream of Life” belgeseli vizyona girdi. 2008’de The Coral Sea adlı albümünü yayınladı.

Patti tam bir George W. Bush düşmanı. Bush’u ülkesine kara çalmakla suçluyor. Politik eylemlerde sürekli bulunuyor. Eylemlerde People have the power’ı seslendirip insanları canlandırıyor. 2004-2005 yılında Irak savaşını protesto ve George Bush’u suçlama turuna çıktı. 2006 yılında “Qana” adlı şarkısında İsrail’in saldırıya uğrayan Qana köyünü ve “Without Chains” isimli şarkısında Almanya’da yaşayan bir Türk vatandaşı olan Murat Kurnaz’ın yaşadıklarını yazdı. Murat Kurnaz; 4sene boyuna Guantanamo Kampında hapis yatmış. Amerikan gençlerini 19. yüzyıl Fransız şiiri ile tanıştıran sanatçıya Fransa Kültür Bakanlığı tarafından edebiyata ve kültüre yaptığı katkılardan dolayı "Ordre des Arts et des Lettres" nişanı verildi.

Patti bu dünyada hala daha uğruna yaşanmaya değecek insanlar olduğunun bir kanıtı bize. Kadınlıktan uzak o erkeksi tarzına rağmen güzelliği hala dikkat çekici. Patti diyor ki” Hayat yatay ve dikey çizgilerden oluşmaz çünkü kendi iç mekanızmanız vardır” (Dream of Life Belgeseli). Konuştuğu zaman insanın saatlerce dinleyesi geliyor. Ondan öğrenilecek çok şey var. Savaşıyor, inanıyor ve korkmuyor. Sanki o müzik için yaratılmış. Müzikle adeta sevişiyor. Ve bu haliyle size de yansıyor. Paylaşmak istediğim en önemli sanatçılardan biriydi Patti Smith. Dinlemenizi tavsiye ederim. Belki pek tarzınız değildir, Punk Rock ve şiir. Fakat şarkılarda çok önemli sözler ve duygular var hayata dair. Patti Smith bir felsefe...En azından Dream of Life belgeseleni izleyebilirsiniz. İnanıyorum ki çok hoşunuza gidecek... Sea returns to sea and sky to sky in a life of dream am I When I'm with you... Saygılarımla.

Not; Dream of Life belgeselinden, büyük bir Patti hayranı olduğum için onunla ilgili bugüne kadar yazılmış herşeyden ve internetten derleyerek yazdığım bir yazıdır arkadaşlarım.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 37
Toplam yorum
: 110
Toplam mesaj
: 44
Ort. okunma sayısı
: 1601
Kayıt tarihi
: 16.12.08
 
 

Deniz tutkunu, anne, evlat, sanat düşkünü, doğaya aşık, var olmanın anlamının peşinde bir insanoğ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster