Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Ocak '11

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
498
 

Paylaşımın Gücü

Aşağıdaki, Konfiçyus'a ait "bilginin paylaşımı"nın kısa öyküsünü çok severim..

"Benim bir elmam var, senin de bir elman var, ben bir elmamı sana verdim, sen bir elmanı bana verdin, senin de bir elman oldu, benim de bir elmam oldu. Benim bir bilgim var, senin de bir bilgin var, ben bir bilgimi sana verdim, sen de bir bilgini bana verdin, senin de iki bilgin oldu, benim de iki bilgim oldu."

***

"Özel Mülkiyet" kavramı; bebekliğimizden itibaren beynimize kazınır.

Benim, senin, onun.. 3-4 yaşlarında bir kız çocuğuyla konuşuyoruz..

- Ne güzel elbisen var senin?

- …

- Kim aldı?

- Annem

- Bana verir misin?

- ("Sana olmaz ki" demiyor) Olmaz.. Benimm!...

Bu aidiyet duygusu ileriki yaşlarda da hayatımıza egemen olur.. Kimi zaman olumlu, çoğu zaman da olumsuz sonuçlarıyla..

***

"Paylaşımcılık" ve "mülkiyetçilik" duygularından hangisinin ağır basacağı durumu, yıllar içerisinde insan evladının genlerine işlemiştir. Genlerin tümünü kontrol altına almadıkça, yapacak pek fazla bir şey de yoktur! Ancak, sağlıklı ve kaliteli eğitim yoluyla, toplumların genel karakterinde, bir kaç kuşak sonrasında, az da olsa olumlu değişikliğe gidebilmek mümkün.

***

İnternet teknolojisinin en çok takdire değer bulduğum yanı; bilginin paylaşımının yaygınlaşmasını ve hızlanmasını sağlamasıdır. Sadece bilgi değil, düşünce ve duygular da bu teknoloji yardımıyla paylaşılarak çoğalıyor!

Hiç ummadığınız bir zamanda, ummadığınız bir kişiden, ummadığınız bir e-mail alabilir, düşüncelerinize katıldığını öğrenebilir; yine internetten tanıştığınız, sevdiğiniz bir arkadaşınızın, yıllardır aradığını söylediği bir müzik parçasını gönderebilirsiniz. Günlerce uğraştığınız, bilgisayarınızdaki bir problemin, arkadaşınızdan aldığınız bir program yardımıyla kolayca çözüldüğünü görüp, minnettar kalırsınız.. Ya da kişiler yer değiştirir.. Siz başkalarının düşüncelerine katılır, arkadaşınız size çok sevdiğiniz bir resim gönderir, hiç tanımadığınız, görmediğiniz, göremeyeceğiniz, adını bile bilmediğiniz bir kişinin bir programdaki çok çok önemli bir sorununu çözersiniz..

Bu örnekleri çoğaltmak mümkün.. Her birinin sonunda inanılmaz bir keyif ve mutluluk vardır. Bu da PAYLAŞIMIN GÜCÜ sayesinde olmuştur!

Öyleyse: "Bilgi, paylaşıldıkça artan hazinedir"*

* Bhartrihari (Hint filozofu)

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Çok güzel ve her cümlesine katıldığım bir yazı.Geçenlerde bilgisayarımda bir sorun oldu,internetteki forumlar sayesinde çözdüm mesela.Harika bir şey.Bir de dikkatimi çeken şey için size teşekkür etmek istiyorum.Yıllar var ki, ben bilim adamı demem,bilim insanı derim,insan oğlu demem,insan evladı derim.Sizin de bu konuda hassasiyet duyduğunuzu fark ettim.Kadınları yok sayan bu cinsiyetçi kelimeleri kullanmadığınız için,çok teşekkür ederim.Saygılar,selamlar efendim..

fisun gökduman kökcü 
 13.09.2020 7:38
Cevap :
Çok eski yazılarımda belki vardır "insanoğlu". Onları da fark ettiğimde değiştiriyorum. / Ne de olsa -deyim yerindeyse- ÖTEKİDAŞız. (Beriki(ler) - Öteki(ler) başlıklı yazımda bir parça anlatmıştım) / Ayrıca, bir elmanın iki yarısıdır kadınla erkek. Birbirlerini tamamlamak için vardırlar. Saygılar benden...   15.09.2020 4:32
 

Paylaştıkça çoğalan tek şey sevgi demişler ya bence bu sevgiye kesinlikle eklemeler yapılabilir.Seninde dediğin gibi "bilgi" paylaşımla artan sorunlar paylaştıkça azalan örnekler içinde hayat paylaştıkça anlamlı ve bir o kadar canlı...

hatice çitoglu 
 26.01.2011 22:08
Cevap :
Elbette türevleri olacaktır. Yaygınlığına göre de önemi değişecektir. Teşekkürler..  27.01.2011 14:45
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 91
Toplam yorum
: 96
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 469
Kayıt tarihi
: 01.01.11
 
 

Milliyet Bloga taşınmam kolay olmadı.. Varlığını aşağı yukarı başlangıcından beri bildiğim bu dev..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster