Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Nisan '10

 
Kategori
Söyleşi
Okunma Sayısı
1086
 

Pazar Atatürk İlköğretim Okulunda Konferansımızda Sorulara Cevabımız

Geçtiğimiz günlerde Pazar’a giderek Pazar Atatürk İlköğretim Okulu Öğrencilerine tahsilini aldığımız İktisatçılık ve fahri olarak senelerce yaptığımız Gazetecilik konusunda öğrencilere bir sunumda bulunduk. Sunum sonunda öğrenciler sordu biz cevapladık. Sorulan sorulara bir defa da burada cevap vermek okuyucularımızı aydınlatmak güzel olur inşallah

SORU- İktisattan mezun olan bir insan yapacağı işi nasıl seçecek, bankacılık, devlet memurluğu gibi?

CEVAP- İktisattan mezun olan arkadaşlar, devlette çalışmak isterse önce KPSS sınavına girmek, sonra kurumların açacağı sınavları takip ederek onlara başvuruda bulunması gerekiyor.. Banka ve özelde çalışmak isteyenlerde ya bizzat başvuruda bulunmak ya da açılacak sınavlara katılarak başarılı olurlar. İktisat Fakültesine ilk başladığı zamanlarda dersleri dikkatle dinleyen, tekrar yapan, bunun yanında güncel olayları iyi takip eden insan KPSS ‘de başarıyı yakalar bence.

SORU- İktisat neden markı ve mikro diye ikiye ayrılmakta?

CEVAP- Küreselleşen dünyamızda bilim dalları da aralarında uzmanlaşmakta. Bu yüzden İktisat Mikro ( Firma, tüketici, şirket, il , ilçe ekonomisi ) ve makro (Ulusal çapta, uluslar arası) olarak dallara ayrılır ve seçtiği dalda yoğunlaşan insanlar daha da başarılı olurlar bence.

SORU- Muhasebe ve İktisat’ın alakası nedir? Hangi dallara ayrılmakta Muhasebe? (Buket)

CEVAP- Hesapların düzenli tutulması, harcamaların düzenli ve planlı yapılması hem bireylere hem de ülke ekonomisine katkı sağlar. Bu yüzden muhasebe kayıtları iyi tutulan firmalar hem yarar sağlar hem de tasarruf yapar. Muhasebe Genel Muhasebe, Maliyet İşletmeleri için Maliyet Muhasebesi, Yönetim Muhasebesi gibi dallara da ayrılırlar.

SORU- Gazeteci olmak için neler yapmalıyız?

CEVAP- Gazeteci olmak için tahsil gerekmiyor aslında ama bilimsel olarak gazetecilik yapanlar , bunu yapmayan çekirdekten yetişenlere nazaran disiplin mesleki bilgi olarak ilerde olur. Gazetecilik için daha çok genel kültür ve iletişimi güçlü insan olmak gerekmekte. Anadolu basınında çok ağabeylerimiz gazetecilik eğitimi almadan ama genel kültür seviyesi , o yörenin yönetici ve halkı ile güçlü diyalog kurarak gazetecilikte başarı da sağladılar. Gazeteci olmak isteyen, İletişim Fakültelerinin her bölümüne tercihte bulunabilirler.

SORU-Ben 8. sınıf öğrencisiyim ama İktisat Kavramını ilk defa duydum. Neden yaygın değil İktisat Kavramı?

CEVAP- İktisat halk dilinde fazla kullanılmaz ki. Daha çok gelir ve gideri dengeleyememe olarak adlandırılan Geçim sıkıntısı bunu vurgular. Halk dilinde. Aslında İktisat günlük her olayda yaşadığımız şey alış verişte tv haberlerinde gazetelerde her gün bahsedilen şey. Sizler de güncel olayları dikkatle izlemeye bakarsanız çok güzel kavramları şimdiden öğrenerek hayatınızı kolaylaştırabilirsiniz

SORU-İlk kitap yazmaya iktisattan mezun olduğunuz zaman mı karar verdiniz?

CEVAP- Çocukluğumdan beri kitap çıkarmak hayalimdi. Kitap çıkarmak için okul bitmek ya da yaş değil, bilgi birikimi gerekli. 18 yaşında kitap çıkaran insanlarda var. Kitap yazmak kolay ama yayınlamak zor ve maddiyat işi. Sizlerin de ilerde kitap yazan insanlar olmanızı candan dilemekteyim.

SORU- İktisat ve Matematik arasında ne gibi ilişki bulunmakta?

CEVAP- Matematik bir nevi hesap kitap işi demiştim .Matematiği kuvvetli olan insanlar İktisatta daha da başarılı olurlar. İstatistik, Muhasebe gibi İktisat dalları hep hesaplama ile olmakta dikkat ederseniz. Bugün daha İlköğretim Okulunda Matematikteki başarınız sizin daha da başarılı olmanıza sebep olacaktır.

SORU- Başarınızın sırrı nedir Hocam? (Sinem)

CEVAP- Başarımın sırrı üç kelime ile İnanmak, okumayı sevmek ve okuduklarımı uygulamak ile elde ettim.

SORU- Kaymakamlık ve Müfettişlik aynı zamanda Hukuk dalı değil mi?

CEVAP- Kaymakamlık Hukuk Dalı değildir. Hukuk, İktisat ve İşletme, Maliye gibi Siyasa Bilgiler gibi okulların ders konuları birbirine benzer bu okullardan mezun olanlar Kaymakamlık, Müfettişlik sınavlarına başvurabilirler.

SORU- Gazeteci olmak için hangi okula gitmeliyiz? (Sümeyye Konyalı)

CEVAP- Gazeteci olmak isteyenlerin herhangi bir okul bitirme şartı olmamakla beraber Gazeteci olmak isteyen insanlar bence İletişim Fakültesinde okumasında yarar var.

SORU- Muhasebeci olmak için hangi Fakülte okumak gerekmekte? Muhasebe Bölümünden mezun olunca ne oluruz?

CEVAP – Muhasebeci olmak için Ticaret lisesi okumak yeterli ama 2 yıllık Muhasebe veya İşletme okuyan da Muhasebeci olabilir ama hem Muhasebeci hem Mali Müşavir olmak isteyen İktisat İşletme gibi Muhasebe eğitimi veren bölümleri okursa o zaman hem Muhasebecilik hem Müşavirlik yaparlar.

SORU- Gazeteci olmak için hangi derslere önem vermeliyiz? Neler yapmalıyız?

CEVAP- Gazeteci olmak için öncelikle Türkçe ve Edebiyata ve Sosyal Bilimler derslerine ağırlık vermek gazetecilikte başarı sağlar iletişimi güçlü insanlar gazetecilikte daha başarılı olmakta çok okuyarak ve okudukları üzerinde düşünen ve okuduklarını uygulayan insan gazetecilikte başarılı olur.

SORU- Çekingen olan insanlar gazeteci olabilir mi?

CEVAP- çekingen insanın gazeteci olsa bile etkili ve verimli olması zor. Her meslekte etkili ve verimli olmak için girişken aktif ve çevresi ile iyi iletişim kuran insanlar olmaya gayret etmeniz lazım.

Hepinize üstün başarılar diler, beni buraya davet eden Okul Müdürünüz Zafer beye de teşekkür ederim.

TURAN YALÇIN-TOKAT

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1097
Toplam yorum
: 345
Toplam mesaj
: 293
Ort. okunma sayısı
: 1524
Kayıt tarihi
: 28.12.07
 
 

1967 Tokat'ın  Pazar ilçesi doğumluyum. İşitme engelliyim. İstanbul Üniversitesi iktisat Fakültes..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster