Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Eylül '15

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
15
 

Pazar yazısı

Pazar yazısı
 

Bu gün ülkemiz tarihinde utanılacak, üzerinde düşünülecek 6-7 eylül olarak bilinen olayların yıl dönümü. Bu gün ülkemiz vatandaşları da olmalarına rağmen sırf  Müslüman olmadıkları için, Ermeni ve Rumların ülkeden kazınmalarının, ülkede etnik ve dinsel temelli değişiklik yapılmasının 60. utanç yılı.

Kaç yurttaş öldürülmüş, kaç kadına tecavüz edilmiş, kaç işyeri yağmalanmış’a girmeyeceğim. Zamanın bir askeri yetkilisinin çok başarılı bir toplumsal harekat olarak değerlendirdiğini hatırlatmakla yetineceğim.

Dün akşam meydana gelen çatışmada 2 polisin hayatını kaybetmesi üzerine bu gün Diyarbakır Sur ilçesinde sokağa çıkma yasağı uygulanmaya başlanmış. !2 Eylül 1080 uygulaması olarak hatırladığımız sıkıyönetim ve OHAL yönetimlerinden bu yana kaç yıl sonra Diyarbakır ilinde uygulanan sokağa çıkma yasağı olduğunun hesabına hiç girmeyeceğim.

Bu gün, bir kaç yıl önce Afyon’da patlayan cephanelikte yavrusunu kaybeden bir baba'nın ekranlarda üzgün,bıkkın bir sesle ‘soruşturmaların hangi aşamada’ olduğunu sorduğuna ve ‘hakikatten ne oldu o soruşturma’ diye soruyu soruyla vurgulamaya hiç girmeyeceğim.

Ben aslında bu gün kendimce bir ilk’i gerçekleştirerek, Pazar yazıları başlığı ile yıllar önce aramızdan ayrılan  bir meslektaşımın yaptığı gibi  gülümseten yazılar yazma planımı hayata geçirmeye çalışacaktım.

Avrupa kupasına katılmak için mücadele eden milli takımımız Kendi sahamızda Letonya milli takımı ile 1-1 berabere kalınca haliyle kupalara katılmamız biraz mucizelere kaldı.

Ortalama her bir ülkem yurttaşının en iyi anladığı ve oyun içerisindeki her bir pozisyon için muhtemelen bir fikri bulunduğunu bildiği için olmalı Milli Takımlar Genel Direktörü Sn Fatih Terim gazetelerin başlığını belirliyor ‘Ben turnuvalara katılmak için gelmedim’.

Aziz Nesin ‘Sporcu Milletiz vesselam’ kitabında ne güzel anlatmış. ‘sporu sporcular yapar. ya seyirciler ne yapar?’ sorusuna yine kendi yorumuyla cevap veriyor. Futbol seyircisinin bir tiyatro, konser seyircisi ile kıyaslandığında nasıl aşağılandığını, Devletin spor yapanların seyri ile insanların boşalımını sağlayarak onları oyaladığını anlatır.

Ve spor yazarlığı yaptığı dönemlerden şu çarpıcı bir örneği verir. Bir gün tribünde bir maçı izliyordum ki kaçan bir gol pozisyonundan sonra önünde oturan koltukları tekmeleyerek hayıflananlardan başka  bir ayağı olmayan koltuk değneği ile maça gelen bir seyirci ‘yuff be..ben bile o golü atardım’ diye farkında olmadan spor ile gülmece arasındaki ilişkiye vurgu yaptığının altını çizer.

Geçen gün Tunceli’de öldürülen, geçen gün bir patlamada şehit olan 4 polisten ikisinin D.bakır’lı, Mardin’li, Urfa’lı oluşuna bakarak bu olayların farklı bir arka planı olduğunu düşünemeyen bir toplum olduğumuz canımızı sıkabilir ama gerçek böyle…

Sporla örnekledik sporla bitireliek, Ben buraya turnuvaya katımlak için gelmedim diyen, bir yılda Milli takımımıza iki puan kazandıran ve ayda 300 bin (tl değil) euro maaş alan milli takımlar genel direktörüne, maçlarda her türlü ötekileştirici, düşmanlaştırıcı, kentleri ayırıştıran  sloganlara izin veren futbol federasyonuna NEDEN diye soramayan sporun dünya barışına ,halkların dostluğuna yardımcı olması gerektiğini haykıramadığımızı kabul edelim.

Ve sporla hayatın parellelik gösterdiğinden bahisle 6-7 Eylül olaylarını ile Roboskiyi, 1 mayıs ile Suruç olaylarını, Afyon’da ki cephane patlaması ile Asker intiharlarını, uzayan ve uzadığı için zaman aşımına uğrayan davaları dava içeriğine bakmadan hep birlikte soramazsak gözümüzün önünde oynanan oyunun ha bir futbol karşılaşması ha bir tiyatro oyunu oluşunun pek bir farkı yoktur.

İyi pazarlar.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 2
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 33
Kayıt tarihi
: 06.09.15
 
 

Sağlık / Tıp ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster