Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Ağustos '19

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
236
 

Pedsiz Bir Dünya

         Pedsiz yakalanmıştım, o sabah ve sarıldım, tuvalet kağıdına. Evde pamuk vesaire ararken, bir taraftanda sorgulamaya başladım, utanmak bilmeyen aklımla. Anladım hepsini o sabah ve annem geldi, aklıma. Varolmak için çırpınan ruhum, aklımla hep kapışmada. Neyse gelelim, bizim konuya.

        Nasıl bir lükstü ped,  o yıllarda. Annem, o katı öğretmenlik kurallarına rağmen (pantolon giyilmesinin yasak olduğu yıllar) nasıl da başa çıkıyordu, bununla. Elinde gece yarılarına kadar, diktiği bezler, ona nasıl merhem oluyordu.

        Dokuz koca gün...Ped aldıysa telaşsız geçerdi, döllenmenin hazırlığı. Bilemezdi ki annem, kapitalizmin  dünyaya mıncığını. Ped almak, lüks ve israf olarak değerlendirildi, o yıllar.  Dikilen bezler doğaya fırlatılmadığı için gerçek doğa severdi, o zaman kadınlar.  Üstelik insanı tembelleştiren, çamaşırı yıkayan makina da yoktu. Sıvarlardı kollarını,  tiksinmeden yıkarlardı, doğalarını doğal yollarla.

       Peki bugün nasılız biz? Herşeyin hazırına konan, kolaya hapsolan, sorgulamayan beyinlerimiz nasıl da mus, mus mutlu...

       Kadın pedleri, üzerine nadir konuşulan, ama hayati önem taşıyan bir detay aslında. Eski insanlar yiyemediğini  vücuduna temas ettirmezmiş. Zaten bunu  günümüzde hala inatla yaşayan gerçek kadim insan kabilelerine bakınca görüyoruz. Bizler mi...

     Doğayı sever gibi gözüküp, bir iki isyan kelimesi yazıp, egomuzu okşuyoruz. Ben artık ped kullanan biriyle sigara içen birini ayni değerde görüyorum. Yani eşimle eşitiz, doğa kirletme konusunda. O sigarayı bırakmakla meşgul, ben de pedsiz yaşamak için araştırmada.

   Poşet yasakları başladığında, gülümsedim bu başlangıca. Bir pedin dört poşete eşdeğer olduğunu bildiğimden sevinemedim, yasaklara. Ped, kadına ve etrafa yüzlerce hastalık saçıyordu. Ortalama bir kadın on iki bin ped kullanıyordu, yaşamı boyunca. Ben piyangonun büyüğüne sahipken 15 bin ped kullanmam, mümkün gibi gözüküyordu, hali hazırda. Bu da hastalıklara yakalanma oranımı hızlandırıyor. 

    Pedler  neler mi yapıyor? Rahim ağzı kanserinden tutun da, organ yetmezliğine kadar, bir çok hastalığa davetiye çıkarıyor. Pedlerden diğer insanların hepatit B ve benzeri hastalıkları kapması da öngörülen zararlar arasında. Akdeniz' in en tehlikeli atıkları arasında kadın pedi ve çocuk bezi ilk sıralarda. Nerde o devrim niteliğinde ürün nerde derken...

   Aylardır araştırıyorum ve sonunda o ürüne ulaştım. Doğa dostu çevreci adet kabı. Fiyatı 180 tl. civarında. Bir dahaki ay bunu deneyimleyerek  paylaşımda bulunacağım. Ne mi olacak? Eğer kullanmayı başarabilirsem, kendimce bir başkaldırı daha yapmış, olacağım. Dünyada ki duyarlı kadınlar topluluğunda yerimi alacağım. Ayda ped için harcadığım, 60 tl. cebimde kalacak. Bu da yılda 720 tl. yapar. Aslında cebimizden ziyade çevreye verdiğimiz  zarar, o kadar büyük ki anlatamam. Sineği vs. düşünün işte , doğadan kaybolma yılı falanı filanı. ( adet kabının kullanım yılı 15 yıl. Yani 15 yıl ayni ürünü kullanabilirsin. Bir pedin doğada kaybolma yılı ise 25, 30 yıl. Kararı sen ver. )

   Kadın olmanın ayrıcalığını duyarlılıkla yaşayacağımız ve gezegenimizi geleceğe kendimizle başlayan devrimlerimizle ortaya koyacağımız  güzel farkındalıklara diyelim. Bugüne kadar uyanmadığım için çevreye attığım binlerce ped için özür dilerim. 

   Menstrual kanama doğanın dengesidir. PEDSİZ BİR DÜNYA BAYRAM DEMEKTİR. Umarım birgün gerçek bayramlarla uyanırız.

   Nefrete bulaşmayanlara, satılmayan farkındalıklara...

  

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ped biz kadınların hayatında devrim gibiydi. Hele çalışan kadınlar açısından baktığımızda büyük bir zaman kaybını da önlüyordu aynı zamanda. Ne yazık ki her iyi şeyin mutlaka kötü bir tarafı da olabiliyor. Araştırmalarınız çok anlamlı. Kolaylık diliyorum... Selamlar, mutlu kalın...

Ayşegül HAYVAR 
 02.09.2019 14:05
Cevap :
Bazen devrim niteliğinde gözüken şeyler evrimimiz de kötü rol oynuyor..  02.09.2019 18:59
 

Pek bilmediğim bir konu yine de ilgiyle okudum...

Kerim Korkut 
 20.08.2019 22:02
Cevap :
Teşekkür ediyorum   21.08.2019 9:53
 

Güncel ve anlamlı bir yazı okumaya değer. Elinize sağlık Jale Hanım. Selamlar.

Abdülkadir Güler 
 18.08.2019 21:20
Cevap :
Çok teşekkür ederim hocam...Aynen dediğiniz gibi temmuz hareketiyle başlayan avrupada bir kaç yıldır yaygınlaşmış olan bu kaplar adeta bir devrim niteliğinde..teşekkür ederim  18.08.2019 21:45
 

Pedsiz bir dünya önerinizi kaç kız ve kadınımız destekler bilemiyorum ama, atık olan plastik şişe ve torba gibi buda havada kalabilir. Atıklarla o kadar iç içeyiz ki, bahsetmiş olduğunuz benzin gibi. Bilinçlenmek adına anlamlı bir konu. Sevgilerimle Jale hanım..

gülsen tunçkal 
 13.08.2019 1:26
Cevap :
İlginize ve algınıza teşekkür ediyorum gülsen hanım...evet dediğiniz gibi çoğu havada kalan konular toplum tarafından...umarım benim için havada kalmaz uygulamayı kullanan beş altı kişiye ulaştım sosyal medya aracılığı ile..dünyada ilerleyen bir uygulama...dediğim gibi saçımdan sonra bendeki devrimlerden biri olacak ...en azından kendi devrimlerimle mutlu olabiliyorum ve kimsenin canını acıtmıyor ...çok teşekkür ediyorum tekrar...  13.08.2019 17:17
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 95
Toplam yorum
: 487
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 279
Kayıt tarihi
: 28.04.17
 
 

Lise mezunu bir öğrenme aşığı, fotoğraf hastası , yazma sevdalısı, sevgi yanlısı, bir dünya insanıy..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster