Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Ağustos '16

 
Kategori
Hayvan Bakımı
Okunma Sayısı
27
 

Peki hayvanları yeterince seviyor muyuz?

Peki hayvanları yeterince seviyor muyuz?
 

Cumhuriyetimizin kurucusu üstün askeri dehası, kalitesi, nezaketi, görgüsü, modernliği ile hepimize örnek olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ ün hayvan sevgisi de çok yoğundu. En çok atları sevdiği bilin


Hayvanları sevmediğini söyleyen birine henüz rastlamadım. Kime sorsanız bu sevimli canlıları çok sevdiğini söyler. Peki hayvanları yeterince seviyor muyuz? Özellikle soğukların arttığı şu günlerde sokaklarda yiyecek, ısınacak yer arayan hayvanları görmek, aslında toplum olarak hayvan sevgimizin gelişmesi gerektiğini gösteriyor.

Öncelikle bir insanın bir hayvanı sevebilmesi için bizler gibi yaratılmış ve aynı dünyayı paylaştığımız varlıklar olduğunun farkında olması gerekir. Bu gerçeğin farkında olan insan, doğal olarak hayvanları koruyup kollamaya gayret eder ve onların yaşam haklarına saygı duyar. Konuşup derdini anlatamayan, bakımımıza muhtaç canlılara eziyet edebilecek karanlık ruha sahip bir insanın, çocuklara ve yaşlılara neler yapabileceğini düşünmek bile çok ürkütücü.

Cumhuriyetimizin kurucusu üstün askeri dehası, kalitesi, nezaketi, görgüsü, modernliği ile hepimize örnek olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ ün hayvan sevgisi de çok yoğundu. En çok atları sevdiği bilinen Atatürk’ ün eşi Latife Hanım ile evlendiği zaman ilk hediyesi at olmuştur. Ayrıca Atamızın Çankaya Köşkü’ nde bir güvercinliği ve odasını paylaştığı Fox isimli köpeği de vardı. Atatürk gibi hayvan sever olabilmeleri için çocuklarımıza hayvan sevgisini aşılamalıyız. Hatta mümkünse bir kuş, köpek, kedi, balık gibi bir hayvan hediye ederek, bakımını üstlenmesini sağlayabiliriz. Böylelikle küçük yaştan itibaren hem hayvan sevgisini öğrenmiş hem de sorumluluk sahibi bir birey olarak yetişmiş olurlar.   

Bunun dışında hayvan barınaklarının sayısının ve kalitesinin arttırılması sokakta soğuk, açlık, susuzlukla mücadele eden hayvan sayısını azaltacaktır. Barınaklarının kalitesi ve hayvanların sağlığının en az haftada bir denetlenmesi, hayvanların daha iyi koşullarda bakılmalarını sağlayacaktır. Zaman zaman barınaktan ya da pet shoplardan alınan hayvanların bir süre sonra sokağa terk edilebilmektedir. Bu sebeple hayvanları alan kişilerin geçici bir hevesle mi hayvan sahibi olmak istediğini anlayabilmek için öncesinde bir psikolojik teste tabi tutulmaları sokağa terke edilen hayvan sayısını azaltacaktır. Bir canlının öldürülmesini talep etmek, cinayete meyilli bir kişiliğe işaret edeceğinden sokak hayvanlarının zehirlenmesi için belediyeyi arayan kişilerin kimliği tespit edilip devletimizin yönlendirmesiyle zorunlu olarak psikoloğa gitmesi sağlanmalıdır. Sokakların temizliğinden sorumlu belediye çalışanları, aynı zamanda hayvanlar için belirlenmiş noktalara günlük olarak yiyecek  ve su bırakabilirler. Ayrıca devletimizin yükünü azaltmak için bizler de sokaklarda sıklıkla rastladığımız kedi, köpek, kuşlar için özel evler yapabilir ve yiyecek içecek ihtiyaçlarını karşılayabiliriz. Başlatılan bu tarz hareketler. bir süre sonra toplumun bilinç düzeyini, konuya hassasiyetini arttıracaktır.

27.11.2014

Sevgi ve Dostlukla kalın,

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Savunmasız canlara sahip çıkmalıyız.

Aresli Günler 
 09.09.2016 23:02
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 21
Toplam yorum
: 6
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 102
Kayıt tarihi
: 12.05.16
 
 

İnsan psikolojisi, sosyolojisi, İşçi hareketleri tarihi, müzeler, sergiler, doğa gezileri, tabii ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster