Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Ocak '18

 
Kategori
Hayvanlar Alemi
 

Peki Ya Hayvanlar?

Peki Ya Hayvanlar?
 

Dünya insanlar istedikleri gibi
Hiç sanmıyorum.
Ama bir sebepten, biz insanlar; en güçlü ve en harika ve en muhteşem ve en en en en… en her şey olduğumuza öyle bir inanıyoruz ki geri kalan tüm canlıların varlığını yok sayarak, işimize yaradığı gibi kullanıyoruz.

Evet, başka canları tıpkı bir kalem ya da kaban ya da makyaj malzemesi gibi kullanıyoruz.

Neden?
Çünkü itiraf edelim, böylesi daha basit.

İyi düşünün, gerçekten çok mu zor gerçek kürk ya da gerçek deri olmayan kabanlar giymek? Çok mu zor makyaj malzemeleri için yapılan testlerde hayvanlar üzerinde deney yapmamak?

Gerçekten çok mu zor, sokakta karşılaştığınız bir hayvanın başını okşayarak yürüyüp gitmek?

Değil değil değil değil.
Bakın, et yememekten bahsetmiyorum.  Biyolojik sebeplerden dolayı vücudun hayvansal gıdalara ihtiyaç duyması, yaşamanız için bu besinleri tüketmeye ihtiyaç duyduğunuz anlamına geliyor.

Fakat insanlığın ilk çağlarında yaşamadığımız için giyeceklerimizde gerçek hayvan derisi kullanılmadığında, buna ihtiyaç duymuyorsunuz. Ya da aldığınız makyaj malzemeleri hayvanlar üzerinde test edilmediğinde onları daha kötü ürünler haline getirmiyor.

Yapmanız gereken tek şey, daha dikkatli ürün seçmek.
Ve yanlışlıkla çarptığınız dizinizin, gözünüze kaçan kolonyanın, ekmek keserken bir anlık dalgınlıkla kestiğiniz elinizin ya da ocakta birden parlayan alevin yaktığı kolunuzun acısı, kalbi olan her canlı için aynı olduğunu hatırlayın.

Yurtdışında Cruelty Free International isimli bir dernek var, hayvan deneylerine ihtiyaç duymadan yaşayabilmeyi amaçlıyor ve bu yolda büyük büyük adımlar atmaya çalışıyor. Hatta geçtiğimiz günlerde New York'ta dünyada ilk defa köpeklerin gerçekleştirdiği bir organizasyon gerçekleştirdi.

Eğer bu organizasyon ile birlikte toplanan imzalar 8 milyoa ulaşırsa, bu uygulama Birleşmiş Milletler'de onaya sunulacak.

Her şey küçük bir adım ile başlıyor ve ben, hiçbir canlıya zarar vermeden yaşamanın mümkün olduğuna inanıyorum.

Ya siz?

Büşra Köksal
busra.koksal@milliyet.com.tr
 

Yasemin Işık bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Gerçekten çok güzel bir yazı olmuş. Bir kere hayvanlar olmasaydı burası nasıl bir yer olurdu... Bana göre neredeyse hiçbir renk kalmazdı. Çünkü ben insanlardansa her zaman hayvanları tercih eden biriyim. Onlar benim mutluluk kaynağım.

Yasemin Işık 
 31.01.2018 18:03
 

Onlardaki hassasiyeti keşfedecek insan sayısı o kadar az ki.Onlardaki telepatiyi de dikkate alarak sevgimizi gösterip güzel duygular beslemeliyiz;bu davranışımızı insandan daha çok onlar anlarlar...Başarılar diliyorum size.Selamlar.

Abbas Oğuz 
 29.01.2018 23:38
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 4
Toplam yorum
: 2
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 83
Kayıt tarihi
: 27.11.17
 
 

LifeStyle Editör ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster