Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Ekim '17

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
615
 

Pekin-Londra Hattı Hayırlara Vesile Olsun!

Pekin-Londra Hattı Hayırlara Vesile Olsun!
 

Şüphesiz ki, bu proje çok önemli bir proje olmakla birlikte "insanlığı dengeleyecek" nitelikte bir projedir.

İnsanlığı dengeleyecekten kast edilen, doğunun sömürülen işçilerinin Doğu Asya ülkelerinde olduğu ve bu durumun işçilik maliyeti yüksek, üretime sahip ülkelerdeki insanların düşecek olan hayat standartlarıdır. Çin ve Doğu ve Güneydoğu Asya ülkeleri ile yarışabilecek herhangi batı ülkesi yoktur. Bu durumda Almanya’da asgari ücretin, Çin’dekinin on beş katı gibi bir oranda olması ve üretilen ürünlerin Çin’in insanlarının yüzyıllardır pirinç yiyerek, yaşam savaşı verdiği dünya düzeninde hayat standartları açısından yüzyıllar sonra denge kurulmuş olacaktır.

Bunun ülkemize yansıması yerli sanayi, yerli üreticilerin ciddi bir darbe yiyeceği şeklinde bir beklenti abartı olmaz. Ben de patron olsam beşte bir fiyatına mal edeceğimi bildiğim bir ürünü elbette Çin’de üretirim. Hâlihazırda, Çin, Hindistan gibi nüfusunu beslemekte sorunlar yaşayan ülkeler kısmen rahat nefes alacak ve teknoloji üretemeyen, kendine bakamayan ülkeler, özellikle Batı işçisi bu projeden en fazla olumsuz etkilenecek olanlardır.

Patronlar mı? Bence patronlar her zaman patron olarak kalacaktır. Onlar servetlerini artırmanın keyfini yaşarken, işçilerin maaşları üzerindeki baskı daha da artmak zorundadır. Teknolojik atılım yapamayan ülkelerin gelecekte yeri olmayacak!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Henüz Türkiye tarafı tamamlanmış ve tamamen hizmete girmesine en az 1 sene olmasına rağmen böylesine gelişmeleri alkışlamak gerekir; lakin Türkiye-Asya demir yolu bağlantısı -belki de 50 yıldır- Tahran üzerinden var zaten! Yani, Londra’dan binen, Pekin’e zaten gidebiliyordu. Yeni hat belki daha kısadır, aktarmaları daha azdır. Bu durumda da olmayanı yaratmış gibi değil de var olanı geliştirmiş gibi yansıtmak daha doğru olurdu millete. Selam ve sevgiyle.

Ata Kemal Şahin 
 31.10.2017 6:03
Cevap :
Teşekkür ederim katkılarınız için  10.11.2017 22:38
 

Mükkemmel bir proje bencede Sadece mu işlere hizmet edilebilmesi 1000 lerce örümcek vinç üretilmiş Hayırlı olsun diyelim

Ela Özer 
 31.10.2017 1:49
Cevap :
Teşekkürler katkılarınız için  10.11.2017 22:39
 

Mükkemmel bir proje bencede Sadece mu işlere hizmet edilebilmesi 1000 lerce örümcek vinç üretilmiş Hayırlı olsun diyelim

Ela Özer 
 31.10.2017 1:49
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1543
Toplam yorum
: 258
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 188
Kayıt tarihi
: 15.10.14
 
 

Bugünün doğrusu yarının eğrisi, dost görünenler düşman ve herşey aslında zıddı olabilir. Büyük ih..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster