Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Mayıs '17

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
125
 

Penceremde kuşların cıvıltısı

Kuşlar.. cıvıl cıvıl ötüşüyor, kozmik doğanın ihtişamlı güzelliğinin yansımasıdır. Sabahın erken saatlerinde penceremi açmış sesleri evin içini doldururken, beni huzura götürüyor gülüşüp , göz kırpıyorlar. Bir hayli bilgisayarımın başına geçemeyişime ‘buyur !’ davetkar ötüşleri ilhama kapı aralamaktır bu sevimli varlıklar. Konular birbirini kovalıyor ‘ben ben ! ’ diye. Kelimeler, sözler, cümleler Arı vızıltısı beynime hücum edip duruyorlar. Hayatın karmaşıkığı ; nice kavgamız ki sanırım en çok da ekmek kavgasıdır. Bu kavga : Ekmek, eğitim sisteminin terleten azizliği, bulanık ve kör kuyu olan siyasetin dayılığı, sosyoloji, aile, beklentiler üzerine kurulu olan ve adına ‘aşk’ dediğimiz bilinmez duygu, acımasız ama haklılığını kabullendiremeyen zira kendinden emin ve arada ayağı tökezleyen felsefe, bazen rahat çözülen bazen çözülemeyen matematik, insanı soluklandıran şiir…   

Sizi bilmem ama bana göre düşünen insan için yazmak ihtiyaçtır. Kaleme almak, ifade etmek ve paylaşmak ise doğum sancısıdır derlerdi sanırım öyledir. Anneliğin kutsallığı da bundandır demek isterim ‘ aması ..’ var. Keşke, annelik sadece insanlığın devamı için yalnız üreme olmamış olsaydı. Çevrenin baskısı için de kanıtlamak adına doğurganlık ispatlanmasaymış ayrıca kulaktan duyma evlat sevgisini tatmak diye de narsisçe düşünülmemiş olaydı ki neslin altına kibrit çöpü atılsa saman gibi tutuşup püf olacak kadar sorumsuzluk olmamış olsaydı. Yazılacak ne çok konu var, peki yazmak çözüm müdür ? Maalesef ! .. asıl okuması gerekenler bihaberken, haberdar olduğunu sandıklarımız da bihaber. Bilinç dediğimiz olay okul sıralarında yılları küllemek ve dahi aha da kapı gibi bir diplomaya sahip olup yalnız açlık korkusuna karşı önlem almak değildir. Demesine diyorum da ‘ AÇLIK’ ğı küçümsemek ise aptalık olur. Sabahları İşe giderken kendi lisanımla dua ederim. Dua da ( istek ve temenni ) Dinlerin kurguladığı veya evrene yüklenen anlama, güce, eski inanışlarda olduğu gibi doğaya.. nemelazım nasıl tasavvur ediliyorsa öylece temennilerimizi yaparız . Problem değildir ama yaptığım istek de : ‘ hiç kimse açlık ile sınanmasın ‘.  Hayatımızı ablukaya almış, zenginlere göre absürt olan ki bilmezler ama fakirlere göre ise ne demek olduğunu bilmektir parasızlık.  Haysiyet, Şerefi ayaklar altındadır, onurlu durmak ise okyanusta boğulmamak için direnmek kadar efor sarf etmektir. Ondandır içi boş diplomaların olması. Etrafımı izlerken; masa etrafında oturmuş diplomalıların, samimiyetten uzak yapay ama sıcak ve samimi olduklarını göstermeye çalışılan bin bir çabalarındaki sohbetleri : yeme, içme, ev, araba, çocukları, eşleri, tatil havaları, markalar… salonu çınlatan kahkahaları.. hoş helal olsun da fakat kitap okuma gibi ilgileri yok. Kitap okumaktan çooook uzaklar. İşin tuhafı ise ki en çok da dikkatimi çeken bu diplomalılar, özlük hakları, sosyal haklar, demokratlık, hak özgürlük gibi sanki ciddi ciddi dertleriymiş  gibi rol oynuyorlar ( traji komik ), kitap okumazlar bu diplomalılar. Ya diplomasızlar ! varın siz düşünün ..

Bugün bu serbest yazımdan ise şunu fark ettim ki ; noktalamasam sonu gelmez, uzadıkça uzayacaktır. Meğer daha hoş ve rahatmış, kendimi özgür hissediyorum . Devamı yarın .. diyelim . 

Hoş çakalın.. Kuşları dinlemeyi unutmayın.. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

"Açlığı küçümsemek ise aptallık olur" Satır aralarında öyle mesajlar vermişsiniz ki...

Kerim Korkut 
 20.11.2018 8:49
Cevap :
Teşekkür ederim güzel arkadaşım,evet yazmak mesaj vermektir fakat muzdarip olduklarımzımıza ulaşmıyor.   20.11.2018 11:13
 

Okumayınca,düşünmeyince hele sorgulamayınca ruhunda tanrının ruhunu taşıyan insan nerden öğrenecek tanrının insanı hiç de suçlamadığını,cezalandırmadığını ve kutsal dediği için de suçlarımızı baştan bağışlandığını.Felsefe olmasa verilen bilginin özünde saklı gerçekleri nasıl öğrenebiliriz.İnsanın kendini özgür hissedip hayatın anlam ve amacına uygun olarak yaşamını nasıl arındırıp iyilikle güzelleştirebilir.Kuşları izleyip dilini nasıl öğrenebilir ki...Farklı pencerelerden farklı bilgilerdi hepsi de.Elinize sağlık Tuanna.Selam ve saygılarımla.

Abbas Oğuz 
 09.11.2017 16:56
Cevap :
Can arkadaşım müteşekkirim  10.11.2017 21:01
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 31
Toplam yorum
: 106
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 143
Kayıt tarihi
: 22.04.16
 
 

Sorgulamakla meşgulum, her şeyi sorguluyorum. İzmir / Eğitim ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster