Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Eylül '07

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
531
 

Penceresiz kaldım anne...

Penceresiz kaldım anne...
 

Ben Ankara’da üniversiteli bir çocuktum. En çok Mustafa Kemal koktuğu için severdim Ankara’yı. Fakirdi babalarımız, ayağımızda hep aynı bot , sırtımızda aynı palto. Ama aşkla seviyorduk vatanı, bağımsız bir Türkiye istiyorduk. Sigaramız filtresizdi, öğünümüz katıktı ama mutluyduk. Bir gece, bir sabah öldürüldük; gençtik yaşımız on dokuz, yirmi. Kimse neden öldüğümüzü bilemedi. Belki sorsanız, Amerika’da birileri biliyordur….

Ben İstanbul’da Anadolulu bir çocuktum. Ayaza vurunca kış, paltomun yakası fazla kalkmazdı. Üstümüzdeki maviliğe, bayrağımızdaki kırmızıya aşıktık. Bu ülkede üsler, Amerikalılar, İngilizler olsun istemiyorduk. İMF olmasın, İncirlik olmasın, bağımsız bir ülkemiz olsun istiyorduk. Bir gün Beyazıt meydanında vurdular beni. Güvercinler uçuyordu başımın üstünde ve başım dönüyordu en on delice. Kimse hatırlamaz şimdi kurşun yaramızı, duydum ki adım yaşarmış bir vapurun isminde.

Benim adım Nazım. Sizin için hapis yattım, gökyüzünü göremedim, sevdiğime sarılamadım yıllarca. Hiçbir ülkeye gelmeyen bir ozandım sizin aranıza geldim , anlamadınız. Ülkem için, bağımsız bir vatan için, ırgat Osman için yazdım da yazdım. Çürümüş, pas tutmuş demirler arasında, gurbette vatan hasretinden sızlaya sızlaya öldüm. Ne mezarımı getirebildiniz ülkeme, ne beni anlayabildiniz mısra mısra, doğru değil mi?

Benim adım Mehmet. Bir akşam vakti süzülürken akşam üstümüze bir otobüsün içindeydim. Cebimde filtresiz sigaram, sevdiklerimi düşünüyordum. Askerdim , askerliğim yeni bitmişti evime gidiyordum. Yüreğimde yaşama sevinci, içimde hayaller. Derken, otobüsü durdurdular, bizi kaçırdılar. Bu ülkenin ekmeğini yemiş hainler kast etti canımıza, öldürüldük, şehit düştük. Hiçbiriniz hesabını sormadınız bize yapılanların. Şimdi yukarıdan bakıyoruz da size. Ne çok maç seyrediyorsunuz, ne çok uyduruk işlerle uğraşıyorsunuz. Kim kime selam vermemiş, asker cumhur’a ne demiş. Bize yazık değil mi?

Benim adım Uğur Mumcu, Hablemitoğlu, Bahriye Üçok, Muammer Aksoy, İpekçi, Gaffar Okan ; say say bitmeyiz. Bakıyoruz da bizim niye öldürüldüğümüzü unutmuş gibisiniz. Ve bu umarsız haliniz hiç değişmeyecek gibi. Hala güdük kaygılar içinde ve hala korkmuş bir sürü gibisiniz.

Benim adım Şehit levent, Osman, Niyazi, Ahmet. Biz de sizler gibiydik. Seven kalbimiz, sevilen bir yüreğimiz vardı. En çok tarhanayı ve bir de anamızın yaptığı yemekleri severdik. Vatan göreve çağırdı, emir telakki ettik, dağlara taşlara çıktık, vuruştuk şerefsiz düşmanla. Kader bu ya kahpe bir kurşun götürdü bizi Cennet diyarına. Ama yine de buradan bakınca insan ‘’biz öldük , geride kalanlar biliyor neden olduğunu’’ diyemiyor. Ne çok magazin seyrediyor ne çok boş işlerle uğraşıyorsunuz. Düşmana inat bir dakika bile durmadan çalışmalısınız, geçen zamana yazık değil mi?

Türküler söyledik vatan aşkından. Vatan nazlı yarimizdi kimseyle paylaşamadığımız. Ne gelecek kaygısı ne para, pul sevgisi. Bu toprağı, onun aşkını sevdik biz. Öldük, öldürüldük ; unutma bizi. Sen Türk evladı. Unutma bizi. Şimdi çocuklarınıza anaokullarında İngilizce öğretenler, liselerde tarikatların burs verdiği çocuklar varmış. Bozun bu oyunları ve uyanın bu gaflet uykusundan e mi?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

da, ben İstanbul da İstanbulluydum. Anadolulu değildim. Sorarsanız Karamanoğlu beyliğinden yüzyıllarca evvel balkanlara sürülmüşlerin torunuyum. Dedem dahil İstanbul doğumlu. Anadolulu olmak marifet mi sizce? trakyalı olmak, İstanbul lu olmak ayıp mı? Bizler şehit vermez miyiz?
Trakya da Mustafa Kemal in partisi (ne kadar kötü yönetilse de)kazandı hep. Onu da hatırlatırım...

karga 
 20.09.2007 13:39
Cevap :
Yazıda ki Anadolu'lu çocuklar İstanbul üniversitesi önünde öldürülen, ODTÜ'de öldürülen çocuklardır. Ve günahsız yere asılan Deniz gezmiş'ler, Yusuf'lardır. Hepsi de fakir Anadolu'dan gelmişlerdi, sigaraları idamdan önce bile filtresizdi. Şehir çocukları da öldü, şehit düştü neden ayrı tutalım? Aynaya bakan aynayı görmek için bakmaz. Ama neyi görmek istediğiniz önemlidir her zaman.  20.09.2007 16:50
 

unutulan ne varsa hatirlamali ve yeniden ozgur olmaliyiz. Aydin fikirli guzel arkadasim eline yuregine saglik...

Portakal Çiçeği ve FISILTI 
 17.09.2007 23:07
 

Şehit yakını olarak başbakan ve c. başkanından hakaret yemiş (kelle demişlerdi) bir Türk Genciyim. O yobaz %47nin adamlarından daha destekçinizim, yazınızın içtenliği sebebiyle...

turgenyev 
 17.09.2007 2:39
 

Biri Akıncılarda uçuyor. Biri dün gitti Siyasal'a.Altını üstüne getireceğim Ankaranın.Ben rahat uyuyorum ,sen de rahat uyu.Başkentin fethi yakındır!

Ahmet Balcı 
 16.09.2007 20:13
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 187
Toplam yorum
: 702
Toplam mesaj
: 85
Ort. okunma sayısı
: 1254
Kayıt tarihi
: 02.10.06
 
 

İyiye ve güzele götürmeliyiz Dünyayı. Sürekli daha çok kazanmak, daha yukarıdan bakmaya çalışmak,..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster