Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

31 Ağustos '07

 
Kategori
Hayvanlar Alemi
Okunma Sayısı
16825
 

Penguenlerin yaşamı hakkındaki özellikler

Penguenlerin yaşamı hakkındaki özellikler
 

Görünüm
Macellan penguenleri siyah-beyaz penguenler olup, orta büyüklüktedirler. Ağırlıkları yaklaşık 4, 5 kg tutar ve 76 cm'ye kadar ulaşabilirler.

Dağılım ve yaşam alanı
Ana dağılım bölgeleri Şili, Arjantin ve Falkland Adaları'nın kayalık sahilleridir. Yuvaları kıyıdan birkaç yüz metre içerilerde olabilir. Arjantin'in Atlas Okyanusu sahillerindeki Punta Tombo 'da Antarktika dışındaki, dünya çapında en büyük penguen kolonisini oluştururlar.

Yaşam şekli
Macellan penguenleri koloniler halinde yaşar ve kuluçkaya yatarlar. Temel olarak balık, karides, denizanası ve yengeçlerle beslenirler.

Yumurtlamadan önce dişiler erkeklerden, önemli ölçüde daha fazla midye kabuğu yerler. Mide içinde midye kabuğundan çözülen kalsiyum, yumurta kabuğunun oluşumunda kullanılır. Yumurta kabuğu 0, 8 mm kalınlıkla bir tavuk yumurtasından iki misli daha kalındır. Böylelikle yumurta daha sağlam hale gelirken koloni karmaşası ve sert taş zemine rağmen kırılma oranları sadece %2, 6 oranındadır.

Diğer penguen cinsleri ile karşılaştırıldığında macellan penguenleri daha ince tüy kalınlığına ve yine daha ince yağ katmanlarına sahiptirler. Bu yüzden kışın, örneğin Brezilya sahilleri gibi, kuzeye çekilirler.yaşam şekilleri herkezden enteresan olsa bile çok şirin hayvanlardır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 34
Toplam yorum
: 58
Toplam mesaj
: 13
Ort. okunma sayısı
: 1406
Kayıt tarihi
: 02.08.06
 
 

Psikoloji öğrencisiyim ilgi alanlarım insanlarla iletişim, bilim kurgu ve en önemlisi yazmayı sev..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster